Popołudniowe Espresso: Sejm poparł członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO

Sejm poparł członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest piątek, 8. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Sejm poparł członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO

W czwartek Sejm przyjął ustawy wyrażające zgodę na ratyfikację przez prezydenta akcesji Finlandii i Szwecji do NATO. W głosowaniu nad projektem ustawy dotyczącym ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO posłowie głosowali jednogłośnie.  Natomiast w sprawie akcesji Finlandii za byli wszyscy oprócz dwóch posłów (jeden głos przeciw, jeden wstrzymany). – To historyczna i bardzo ważna decyzja, bardzo cieszę się z tej praktycznie jednomyślności naszego Sejmu. Potwierdza to, że Finlandia i Szwecja są dla Polski bardzo ważnymi partnerami. Teraz, wraz z ich wejściem już wkrótce do NATO, Morze Bałtyckie stanie się wewnętrznym morzem NATO. […] Rozszerzenie NATO to rozszerzenie bezpieczeństwa Polski – powiedział premier Mateusz Morawiecki po głosowaniach.

Aby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę. W Polsce zgoda jest procesowana jak ustawa. Prezydent po jej  podpisaniu ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu. Dotąd podobną zgodę uchwaliły: Dania, Norwegia, Islandia i Kanada. Według art. 10 Traktatu Północnoatlantyckiego, nowy członek może być przyjęty do Sojuszu za jednomyślną zgodą wszystkich członków. 

Były premier Japonii zmarł w wyniku zamachu

Shinzo Abe był premierem Japonii w latach 2006-2007 oraz 2012-2020. W piątek został postrzelony w czasie przemówienia na wiecu politycznym w mieście Nara na zachodzie Japonii. Wiec był częścią kampanii przed wyborami do wyższej izby parlamentu, które mają odbyć się 10 lipca. Abe zmarł kilka godzin po postrzale, o czym poinformowała publiczna japońska stacja NHK, powołując się na źródła partii Abe. Policja zatrzymała podejrzanego o przeprowadzenie zamachu, 41-letniego mieszkańca Nary Tetsuyę Yamagamiego. Według źródeł rządowych agencji Kyodo jest on byłym członkiem morskich Sił Samoobrony Japonii (sił zbrojnych Japonii). Jak donosi stacja NHK zamachowiec tłumaczył atak „niezadowoleniem z działań Abego”; miał przyznać się też do celowego zabójstwa. – Ten nikczemny akt miał miejsce w okresie wyborczym, który jest fundamentem demokracji. To całkowicie niedopuszczalne. Potępiam ten akt w najsilniejszy możliwy sposób – powiedział obecny premier Japonii Fumio Kishida.

– Nigdy nie zdarzyło się nic podobnego – powiedział politolog z Uniwersytetu Waseda Airo Hino, oceniając zamach jako bezprecedensowy w dziejach Japonii. Zamach na Abego to pierwsze zabójstwo urzędującego lub byłego premiera Japonii od lat 30. XX wieku. Japońska agencja Kyodo zaznaczyła, że w kraju rzadko dochodzi do aktów przemocy z wykorzystaniem broni palnej, do której dostęp w jest ściśle regulowany. Zamach na Abego skomentowali światowi przywódcy.

Chiny prowadzą ćwiczenia bojowe wokół Tajwanu

W piątek chińska armia poinformowała, że przeprowadziła ćwiczenia gotowości bojowej, w tym patrole i ćwiczenia bojowe na morzu oraz w przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu. Ćwiczenia prowadzone były przez Dowództwo Teatru Wschodniego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Zdaniem rzecznika chińskiego ministerstwa obrony Wu Qian, zostały one zorganizowane w odpowiedzi na „zmowę i prowokacje” ze strony Stanów Zjednoczonych i Tajwanu. W czasie trwania ćwiczeń kilka chińskich odrzutowców przekroczyło linię środkową Cieśniny Tajwańskiej w północnej części szlaku wodnego. Po przekroczeniu linii samoloty krążyły wokół niej przeprowadzając operacje taktyczne. Jak poinformowała agencja Reuters, samoloty nie weszły w przestrzeń powietrzną Tajwanu. Chińskie samoloty rzadko przekraczają nieoficjalną linię buforową, zwłaszcza przy granicy z północno-zachodnim Tajwanem.

– To był jasny komunikat o prowokacji – cytuje agencja Reuters, powołując się na źródło w Tajwanie. Prowokacja miała mieć związek z piątkową wizytą w Tajpeju senatora USA Ricka Scotta, starszego republikanina, który przewodniczy Narodowemu Republikańskiemu Komitetowi Senatorskiemu i zasiada w senackiej Komisji Służb Zbrojnych. Scott przyjechał na spotkanie z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen. Zdaniem rzecznika chińskiego ministerstwa obrony, wizyta Scotta na Tajwanie „poważnie podważyła stosunki chińsko-amerykańskie i eskalowała napięcia w Cieśninie Tajwańskiej”. – Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza jest zawsze gotowa do wojny i podejmie wszelkie niezbędne środki, aby zdecydowanie udaremnić ingerencję sił zewnętrznych i secesyjne próby „niepodległości Tajwanu”, a także zdecydowanie bronić suwerenności narodowej i integralności terytorialnej – komentował rzecznik.

Prof. François HARTOG: Rosja nie jest i nigdy nie była częścią Europy

🎧 #RozmowyNajważniejsze. Kościół a metawersum

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 lipca 2022