Popołudniowe Espresso: UE przekaże Ukrainie w przyszłym roku 18 mld euro

Popołudniowe Espresso: UE przekaże Ukrainie w przyszłym roku 18 mld euro

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 21. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

UE przekaże Ukrainie w przyszłym roku 18 mld euro

Unia Europejska przekaże Ukrainie 1,5 mld euro miesięcznie w 2023 roku, aby pomóc w zarządzaniu krajem, gdy będzie on zwalczać wojska Rosji – powiedziała w piątek szefowa władzy wykonawczej bloku.  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wypowiedziała się po tym, jak 27 krajowych przywódców UE dyskutowało o wspieraniu Ukrainy podczas drugiego dnia ich szczytu w Brukseli w piątek, w 240. dniu wojny. Powiedziała, że UE dała dotąd Ukrainie 19 mld euro w tym roku, ale szczyt tworzył plan na rok 2023.

„Dla Ukrainy jest bardzo ważne, by mieć przewidywalny i stabilny przepływ dochodów” – powiedziała, dodając, że Kijów szacuje swoje miesięczne potrzeby na 3-4 mld euro „na podstawy”. Von der Leyen powiedziała na konferencji prasowej, że UE sfinansuje 1,5 mld euro miesięcznie z tego. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełensky zwrócił się do przywódców UE za pośrednictwem łącza wideo dzień wcześniej, mówiąc, że rosyjskie rakiety i irańskie drony uszkodziły jedną trzecią infrastruktury energetycznej Ukrainy, choć zbliża się zima. „Rosja prowokuje również nową falę migracji Ukraińców do krajów UE” – powiedział Zelenskiy. Polska i trzy kraje bałtyckie zaproponowały wprowadzenie zakazu importu rosyjskich diamentów i szybsze wycofanie się z handlu stalą, ale Belgia i Włochy należą do przeciwników tych kroków. Węgry są przeciwne sankcjonowaniu Rosji w ogóle, podczas gdy Niemcy i Francja stwierdziły, że obecne środki są już daleko posunięte.

Xi przedstawi kolejny stały komitet Chin

Xi Jinping, na progu trzeciej pięcioletniej kadencji jako przywódca Chin, będzie w niedzielę przewodniczył najważniejszemu momentowi kongresu Partii Komunistycznej, które ma miejsce dwa razy na dekadę i ujawni członków elitarnego Stałego Komitetu Politbiura.  Władza 69-letniego przywódcy wydaje się być niezagrożona spowolnieniem gospodarczym, frustracją związaną z jego polityką zero-COVID oraz rosnącym wyobcowaniem Chin z Zachodu, zaostrzonym przez jego poparcie dla Rosji Władimira Putina. Nowe kierownictwo zostanie wyłonione, gdy Xi, który – jak się powszechnie oczekuje – ponownie obejmie najwyższe stanowisko w Chinach jako sekretarz generalny partii, wejdzie do sali z dziennikarzami w pekińskiej Wielkiej Hali Ludowej, a za nim wejdą pozostali członkowie Stałego Komitetu Biura Politycznego w kolejności malejącej. Jak twierdzą niektórzy analitycy i dyplomaci, skład stałego komitetu i tożsamość premiera mają mniejsze znaczenie niż kiedyś, ponieważ Xi odszedł od tradycji kolektywnego przywództwa.

Szef partii w Szanghaju, Li Qiang, który jest od dawna związany z Xi, prawdopodobnie dołączy do KPWiG i jest uważany za głównego pretendenta do objęcia stanowiska premiera, jak podał Wall Street Journal, powołując się na nienazwane źródła bliskie liderom partii. Wyniesienie Li na premiera byłoby silnym znakiem znaczenia lojalności wobec Xi po karnym i niepopularnym dwumiesięcznym zamknięciu Szanghaju COVID-10 w tym roku, za co Li obwiniał mieszkańców.

Teleskop Webba Były premier Pakistanu Imran Khan został pozbawiony prawa do ubiegania się o urząd polityczny na pięć lat

Były premier Pakistanu Imran Khan został pozbawiony prawa do ubiegania się o urząd polityczny na pięć lat, jak poinformował jego prawnik, po tym jak komisja wyborcza kraju orzekła, że wprowadził on w błąd urzędników w sprawie prezentów, które otrzymał będąc u władzy.  Decyzja jest kolejnym zwrotem w politycznych zmaganiach, które rozpoczęły się jeszcze przed kwietniowym obaleniem Khana. Sprawa dotyczy departamentu rządowego znanego jako „Toshakhana”, który w epoce Mughal odnosił się do „skarbów” prowadzonych przez książęcych władców subkontynentu w celu przechowywania i eksponowania obdarowywanych prezentów.

Urzędnicy państwowi muszą zadeklarować wszystkie prezenty, ale mogą zatrzymać te poniżej pewnej wartości. Droższe przedmioty muszą trafić do Toshakhany, ale w niektórych przypadkach obdarowany może je odkupić za około 50 procent ich wartości – Khan podniósł tę stawkę z 20 procent, gdy był na stanowisku. Pakistańskie gazety od miesięcy publikowały historie, jakoby Khan i jego żona otrzymywali podczas zagranicznych podróży hojne prezenty warte miliony. Były to luksusowe zegarki, biżuteria, designerskie torebki i perfumy. Khanowi zarzuca się, że nie zadeklarował niektórych prezentów, ani zysku osiągniętego z ich sprzedaży. Skarga do komisji wyborczej została wniesiona po raz pierwszy, gdy Khan był jeszcze na stanowisku, przez Pakistański Ruch Demokratyczny, koalicję, której członkowie tworzą obecnie rząd. Wówczas Khan powiedział, że nie upublicznił niektórych prezentów ze względu na bezpieczeństwo narodowe, ale w pisemnym oświadczeniu przyznał, że kupił przedmioty warte prawie 22 miliony rupii (100 tysięcy dolarów), a później sprzedał je za ponad dwukrotność tej kwoty. Twierdzi, że wycena została dokonana przez odpowiednie kanały.

Prof. Mariusz WOŁOS: Historyczne metamorfozy Kaliningradu

W czasach sowieckich historia Kaliningradu rozpoczynała się od 1945 roku. Historycy sowieccy mieli zakaz pisania o wcześniejszych czasach. Niszczono pomniki dziejowe: budynki, muzea, monumenty, tablice, cmentarze itd. W Kaliningradzie miano zapomnieć o Königsbergu i Królewcu [czytaj więcej]

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan

Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan
#RozmowyNajważniejsze. Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 października 2022