Popołudniowe espresso: Ukraina nie dołączy do UE „przyspieszoną ścieżką” wejścia

Ukraina nie dołączy do UE „przyspieszoną ścieżką” wejścia

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś piątek, 11. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Sejm uchwalił ustawę o pomocy Ukraińcom

Zgodnie z przepisami przyjętej w środę ustawy dot. pomocy obywatelom Ukrainy w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) ma powstać specjalny Fundusz Pomocy na rzecz uchodźców z Ukrainy. Według założeń fundusz będzie finansował lub dofinansowywał działania na rzecz pomocy Ukrainie. Specustawa ma też zwalniać z podatku dochodowego pomoc humanitarną, którą obywatele Ukrainy (którzy przyjechali do Polski z powodu wojny) otrzymali od 24 lutego do 31 grudnia br. Z podatku mają być też zwolnione świadczenia pieniężne, które Polacy otrzymują za zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców z Ukrainy. Środki Funduszu mają pochodzić m.in. z wpłat z budżetu państwa i z sektora finansowego, z wpływów z papierów wartościowych i obligacji (emitowanych specjalnie na rzecz Funduszu), z darowizn, czy też ze środków zagranicznych.
 

W piątek Wysoki Komisarz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo GRANDI przekazał, że od 24 lutego z Ukrainy wyjechało ponad 2,5 mln osób. Według Straży Granicznej do Polski z Ukrainy przyjechało już blisko 1,5 mln uchodźców. Także w piątek minister edukacji i nauki – Przemysław CZARNEK przekazał, że już 24 tys. dzieci ukraińskich uchodźców uczy się w szkołach.

Ukraina nie dołączy do UE „przyspieszoną ścieżką” wejścia

Podczas dwudniowego szczytu UE w Wersalu (10-11 marca) przywódcy dyskutowali wojnie na Ukrainie. Dyplomaci wykluczyli wdrożenie szybkiego procesu przyjęcia Ukrainy do Wspólnoty. „Szybkiej ścieżce” Ukrainy sprzeciwiają się szczególnie Francja, Niemcy czy Holandia. Prezydent Francji Emmanuel MACRON przekazał, że Unia nie może otworzyć procedury krajowi w stanie wojny. Premier Mateusz MORAWIECKI przekazał jednak, że wszystkie państwa zgadzają się na wejście Ukrainy do Unii procesem tradycyjnym.

Jak przekazuje PAP Ukraina ma już umowy o wolnym handlu oraz umowy o współpracy politycznej i gospodarczej z UE, które nie są w pełni wykorzystywane. Jak podaje dziennik „Le Monde” UE planuje także włączyć Kijów do programów europejskich, takich jak Erasmus oraz zapraszać Wołodymyra ZEŁENSKIEGO na szczyty UE, jeśli tematy będą wiązać się z sytuacją na Ukrainie, tj. dotyczyć m.in. imigracji, energii, demografii. Podczas szczytu dyplomaci nie zdecydowali się na wprowadzenie embargo na import gazu i ropy z Rosji (USA i Wielka Brytania wprowadziły embargo w tym tygodniu). Według szacunków brukselskiego think tanku Bruegel państwa UE wydają obecnie około 420 mln dolarów dziennie na rosyjski gaz i prawie 400 mln dolarów na rosyjską ropę.

Sejm i Senat apelują do Sojuszu o konsekwentne wspieranie Ukrainy

– Ponad 3 dekady temu Polska podjęła decyzje wstąpienia do NATO i zainspirowała wiele państw we wschodniej Europie – powiedział sekretarz generalny NATO podczas zgromadzenia Posłów i Senatorów RP. Podczas posiedzenia z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego Sejm i Senat RP przyjęli uchwałę, która wezwała NATO do jedności i działania w obliczu wojny. Agresja Rosji na Ukrainę i prężniejsze działanie NATO zbiegło się w czasie z 23. rocznicą przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na wniosek prezydenta Andrzeja DUDY zwołano zgromadzenie Posłów i Senatorów RP. W spotkaniu uczestniczyli też sekretarz generalny NATO Jens STOLTENBERG oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI. – Sejm RP i Senat RP apelują do rządów i parlamentów państw członkowskich NATO oraz państw stowarzyszonych o kontynuowanie solidarnych działań służących zapewnieniu bezpieczeństwa światowego oraz zdecydowanego przeciwdziałania rosyjskiej agresji i łamania podstawowych zasad prawa międzynarodowego, w tym humanitarnego. Sejm RP i Senat RP wzywają do konsekwentnego przeciwdziałania agresji i udzielania Ukrainie wszechstronnego wsparcia które mogą skutecznie przyczynić się do zakończenia działań zbrojnych – wezwał Parlament w treści uchwały.

Podczas zgromadzenia prezydent Andrzej DUDA wygłosił orędzie, w którym zaznaczył o znaczeniu Sojuszu dla Polski. Przypomniał, że dzięki wsparciu Sojuszu Polska mogła lepiej zmodernizować i rozwinąć armię, a także wzmocnić obronę. Wskazał również, że dzisiaj NATO mierzy się z jednym z największych wyzwań w swojej historii. – 24 lutego obudziliśmy się w innym świecie. Wiele tez głoszonych na arenie międzynarodowej zostało podeptanych. Również się pomylili że NATO jest słabe – akcentował prezydent. Prezydent wyraził swoje poparcie dla członkostwa Ukrainy zarówno w NATO jak i UE. – Dzisiaj każdego dnia Ukraina walczy z Rosją i udowadnia, że w pełni zasługuje na członkostwo w NATO. Odważne przywództwo prezydenta Załenskiego uosabia wszystkie wartości na których  ufundowana jest zachodnia Europa. Wolny świat ma dziś twarz prezydenta Wołodymyra Załenskiego – podkreślił Duda. 

Simon Sebag MONTEFIORE:

Putin zaczyna upodabniać się do Stalina

Putina od Stalina wiele różni, ale widać też podobieństwa, które teraz bardzo rzucają się w oczy. Putin, podobnie jak Stalin, uważa, że Ukraina jest niezbędna dla imperium rosyjskiego i powinna pozostać jego częścią za wszelką cenę.
[czytaj więcej

#NajważniejszeDnia

🎧 Michał KŁOSOWSKI: Ukraińcy pokazują, co oznacza miłości do ojczyzny. Polacy – gościnność

Klub kawowy

Skończyła się era szcześliwej globalizacji
Thomas GOMART

Demografia. Być albo nie być Europy
Prof. Wolfgang MAZAL

Szczęście, traf i codzienność
prof. Jan WOLEŃSKI

Jak stawić czoła globalnym wyzwaniom, czyli uniwersytet na wagę złota
Prof. Michał KLEIBER

Rosja, NATO i Ukraina
Ben WALLACE

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 marca 2022