Popołudniowe Espresso: Zatruta woda w Odrze. Od dziś zamknięcie dostępu do rzeki, na miejscu wojsko

Zatruta woda w Odrze. Od dziś zamknięcie dostępu do rzeki, na miejscu wojsko

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest piątek, 12sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Zatruta woda w Odrze. Od dziś zamknięcie dostępu do rzeki, na miejscu wojsko

Od kilku dni pojawiają się kolejne informacje na temat skażenia wody w Odrze. — W wodach rzeki Odry na terenie województwa lubuskiego nie ma podwyższonego poziomu rtęci — powiedział wojewoda lubuski Władysław Dajczak. — Dziś zostanie wydana decyzja o zamknięciu dostępu do Odry – przekazał z kolei wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. W Szczecinie zaś podjęto decyzję o całkowitym zamknięciu kąpielisk i wywieszeniu czerwonych flag, a niemiecki portal rbb24 twierdzi, że wciąż nie wiadomo, czy rtęć wykryta w próbkach z Odry jest przyczyną masowej śmierci ryb. Jednakże przedsiębiorstwo Wody Polskie poinformowało, że że w ciągu ostatnich dni na obszarze woj. lubuskiego (między innymi Cigacice, Krosno Odrzańskie, Słubice) odłowiono około 5 ton martwych ryb. — Cały czas czekamy na próbki ryb z Odry do badania. Jeżeli próbki dotrą do instytutu dziś do końca dnia, to pierwsze wyniki badań być może będą w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano — powiedział dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach profesor Krzysztof Niemczuk. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie katastrofy ekologicznej w teren której wysłane zostało wojsko.

Na Marsie nie ma wody. Naukowcy zaskoczeni

Naukowcy analizujący dane zebrane przez lądownik InSight NASA twierdzą, że na Marsie nie ma wody do 300 metrów pod jego powierzchnią. Badacze nie znaleźli też lodu i minerałów mogących zawierać wodę. Lądownik badał strefę podrównikową ze względu na płaski teren i odpowiednią magnitudę trzęsień ziemi. Wedlug danych zebranych przez naukowcy z University of California w San Diego, misja InSight nie wykryła śladów wody ani lodu wodnego na prawie 300 metrach pod powierzchnią. Między szczelinami rozluźnionej i porowatej powierzchni planety znaleziono jedynie niewielką ilość ziaren lodu. Naukowcy spodziewali się znalezienia dużych ilości wody. – Nasze modele przewidywały obecność na tej szerokości geograficznej zamarzniętej ziemi oraz warstw wodonośnych pod nią – podkreśla prof. Michael MANGA, jeden z autorów badania. – Dowiedzieliśmy się, że skorupa Marsa jest delikatna i porowata. Osady nie są dobrze scementowane. W obecnych szczelinach nie ma jednak wiele lodu. […] Wyniki te nie wykluczają obecności ziaren lub drobnych skupisk lodu, które jednak nie skupiają ze sobą minerałów – powiedział główny autor badania i geofizyk Vashan WRIGHT z Scripps Institution of Oceanography na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Niedawne badania wskazywały, że w przeszłości na Marsie znajdowała się woda, w tym oceany. Dziś wody tej nie ma, jednak według teorii ekspertów jej cząsteczki miały stać się częścią minerałów tworzących podpowierzchniowe, skalne spoiwo. – Jeśli woda wejdzie w kontakt ze skałami, powstają nowe minerały, takie jak glina. Wtedy woda przestaje być ciekła. Staje się częścią mineralnej struktury – tłumaczył prof. MANGA wskazując, że w badanym rejonie znajduje się zaskakująco niewiele takich minerałów. 

Rosjanie ostrzelali Zaporoską Elektrownię Atomową

Rosja po raz kolejny ostrzelała największą elektrownię atomową w Ukrainie. Odnotowano pięć trafień w pobliżu budynku komendantury elektrowni. Ukraińskie przedsiębiorstwo państwowe obsługujące wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie – Enerhoatom – informuje, że nie doszło do uszkodzenia reaktora. Przedsiębiorstwo przekazało też, że w ataku nikt nie został ranny.  Sytuacja na terenie elektrowni również jest pod kontrolą. Poziom promieniowania pozostał w granicach normy.  Władze Rosji nie przyznają się do ataku, oskarżają Ukrainę.

Zaporoska Elektrownia Atomowa od marca okupowana jest przez Rosjan. Rosjanie trzymają w niewoli ukraińskich pracowników elektrowni. Dmytro KUŁEBA, szef ukraińskiej dyplomacji zaapelował do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i ONZ o przysłanie misji obserwacyjnej. Jednocześnie, KUŁEBA podkreślił, że wojskowi eksperci ONZ mogą ocenić poziom zagrożenia bezpieczeństwa jądrowego spowodowanego okupacją i militaryzacją elektrowni przez rosyjskie wojsko. „Rosyjska armia wykorzystuje Zaporoską Elektrownię Jądrową do terroryzowania i zbrojnego prowokowania. Rosjanie zamienili elektrownię jądrową w pole walki. ” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymy ZEŁENSKI.

kryzys energii
Piotr ARAK: Europejskie spowolnienie i
kryzys energetyczny to czas na zmiany

W letniej prognozie gospodarczej Komisja Europejska przewiduje rekordowy poziom inflacji w bieżącym roku dla całej UE i strefy euro, a także dokonała redukcji oczekiwanego wzrostu na przełomie lat 2022 i 2023. Zgodnie z przewidywaniami KE gospodarka UE w 2022 r. będzie rozwijać się w tempie 2,7 proc., a w 2023. r. – 1,5 proc. KE przewiduje, że w 2022 r. inflacja osiągnie najwyższy poziom w historii i będzie wynosić 8,3 proc. w całej Unii. W 2023 r. wskaźnik ten obniży się do 4,6 proc. [czytaj więcej].

🎧 #Podcasty WcN
„Braterstwo albo śmierć” – już jest 43. numer „Wszystko co Najważniejsze”. A w nim…

Klub kawowy

Indie, Ukraina i globalna równowaga
Tomasz ŁUKASZUK

O Wschodzie. Indie
Marcin KYDRYŃSKI

Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Dziennikarstwo stoi na straży prawdy
Jason BURKE

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 sierpnia 2022