Wojna na Ukrainie. 40. dzień walk
Dziś poniedziałek, 4 kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Wojna na Ukrainie: 40. dzień walk
Czterdzieści dni od rosyjskiego ataku Ukraina wciąż broni się przed agresją. Walki trwają w okolicach Mariupola, oblężonego przez Rosjan i w Donbasie. Dotychczas rosyjskim wojskom nie udało się zająć żadnego znaczącego ośrodka, a amerykański ośrodek ISW (Institute for the Study of War) ocenia, że ukraińskie wojska wygrały bitwę o Kijów. Zdaniem ekspertów ISW Rosjanie wycofują się spod stolicy Ukrainy. – To decydujące zwycięstwo, ale wojna jest daleka od zakończenia i jej wynik wciąż może być pomyślny dla Rosji – czytamy w raporcie ISW.
Premier Mateusz MORAWIECKI podczas poniedziałkowej konferencji w KPRM ocenił, że po czterdziestu dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę nikt nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z „czystym złem”. – Kiedy patrzymy na te strasznie zbrodnie na kobietach, dzieciach, całych rodzinach, to nasz krzyk powinien być jeszcze głośniejszy – mówił polski premier odnosząc się do zdjęć z Buczy, miejscowości 30 km od Kijowa, które w niedzielę 3. kwietnia obiegły świat dokumentując ludobójstwo dokonane na mieszkańcach tej miejscowości. – Wzywam liderów Unii Europejskiej do zdecydowanego działania, do wdrożenia takich działań, które wreszcie złamią machinę wojenną Putina (…) – powiedział premier, dodając. – Ze zbrodniarzami się nie negocjuje, zbrodniarzy trzeba zwalczać – stwierdził Morawiecki. – Dość tej gry na zwłokę niektórych liderów europejskich, lawirowania, kręcenia. Potrzebne są jasne, zdecydowane sankcje – podkreślił.
W niedzielnym orędziu prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI zaprosił byłą kalcerz Niemiec Angelę Merkel i byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, aby pojechali do Buczy i osobiście zobaczyli skalę rosyjskich zbrodni, popełnionych na cywilach. – Zapraszam panią Merkel i pana Sarkozy’ego do odwiedzenia Buczy i zobaczenia, do czego doprowadziła polityka ustępstw wobec Rosji w ciągu 14 lat. Na własne oczy zobaczycie torturowanych Ukraińców – oświadczył Zełenski.
Iga ŚWIĄTEK na szczycie rankingu WTA
Polska tenisistka wygrała trzy turnieje rangi WTA 1000 z rzędu. Najpierw triumfowała w Dausze, a potem sięgnęła po tzw. „Sunshine Double”, czyli zwycięstwa w Indian Wells i w Miami. Świątek notuje kapitalną serię 17 wygranych z rzędu, natomiast w całym 2022 roku wygrała już 26 spotkań, a przegrała tylko trzy. W opublikowanym w poniedziałek, 4. kwietnia rankingu, polska tenisistka została sklasyfikowana na pierwszym miejscu. – Jestem bardzo dumny, z całego świata otrzymuję wiadomości – podkreślił Wojciech FIBAK.
Dziękując za wyróżnienie ŚWIĄTEK powiedziała, dla niej wielki moment. – Cieszę się, że moja praca może być inspiracją dla innych – powiedziała komentując ranking WTA.
Wybory na Wegrzech i w Serbii: zwycięstwa Orbana i Vučića
W miniony weekend odbyły się wybory na Wegrzech i w Serbii. Rządzący na Węgrzech Fidesz, partia Victora ORBANA, zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych, uzyskując większość 2/3 głosów w 199-osobowym parlamencie, wynika z danych Narodowego Biura Wyborczego (NVI) po przeliczeniu prawie 85 proc. głosów. Partia uzyskała tym samym większość konstytucyjną w węgierskim parlamencie pokonując zjednoczoną opozycję. – Odnieśliśmy wielkie zwycięstwo. Tak wielkie, że widać je nawet z księżyca, a już na pewno z Brukseli – podsumował wyniki wyborów Viktor ORBAN.
W Serbii według wyników sondażowych urzędujący prezydent Aleksandar Vuczić wygrał niedzielne wybory prezydenckie w Serbii, a jego Serbska Partia Postępowa przedterminowe wybory parlamentarne. Jak podały ośrodki Ipsos i Cesid, Aleksandar Vuczić otrzymał 59,8 proc. głosów. Zapowiedział, że podczas drugiej kadencji będzie kontynuował wysiłki na rzecz wejścia Serbii do Unii Europejskiej i utrzymania dobrych relacji z sąsiadami. Wypowiedział się przeciwko „niszczeniu relacji z tradycyjnymi przyjaciółmi” Serbii, za których eksperci uznają zwłaszcza Rosję. Od wybuchu 24 lutego wojny przeciwko Ukrainie ulicami Belgradu kilkakrotnie maszerowały demonstracje poparcia dla rosyjskiej agresji, których uczestnicy – poza flagami Serbii i Rosji – nosili transparenty z kojarzonym z inwazją symbolem. W ostatnich dniach podobne manifestacje przeszły między innymi przez Berlin.
Co jest zadaniem intelektualistów i do czego mają nas pobudzać? Ważne jest, po pierwsze, aby ludzie zrozumieli, w świecie i w epoce pośpiechu i zamętu, metodę refleksji, która zmusza do rozważenia racji innych.
#RozmowyNajważniejsze
🎧 39. numer „Wszystko co Najważniejsze”
Klub kawowy
Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL
„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI
Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN
Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES
Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER
Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
Pysznej kawy i pięknego popołudnia!