Popołudniowe Espresso: Zachód deklaruje przekazanie Ukrainie nowej broni

Zachód deklaruje przekazanie Ukrainie nowej broni

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 19. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

CBOS: 75 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojego życia

75 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojego życia, 20 proc. mówi, że średnio, a 3 proc., że wcale. Tak wynika z przeprowadzonego przez CBOS badania zadowolenia Polaków z życia w 2022 r.  

W grudniu 2022 r. CBOS pytał respondentów, czy i na ile są zadowoleni ze swojego życia w wymiarze ogólnym i z poszczególnych jego wymiarów, jak: praca zawodowa, małżeństwo, dzieci, znajomi, sytuacja materialna, miejsce zamieszkania czy perspektywy na przyszłość. Okazało się, że 75 proc. badanych jest zadowolonych z życia, choć zdecydowana większość w stopniu umiarkowanym (18 proc. bardzo zadowolonych, 57 proc. raczej zadowolonych). 20 proc. poziom ten określa jako średni, a 3 proc. jest niezadowolonych (2 proc. raczej niezadowolonych, 1 proc. bardzo niezadowolonych). W stosunku do wcześniejszego pomiaru poziom ogólnego zadowolenia obniżył się o punkt procentowy, jednocześnie o punkt wzrosła liczba określających swój poziom satysfakcji życiowej jako średni.

Zachód zastanawia się nad dostarczeniem Ukrainie nowoczesnej broni, w czasie gdy szef Rady Europejskiej odwiedza Kijów

Francja rozważa przekazanie Ukrainie czołgów Leclerc w ramach międzynarodowej pomocy w wojnie z Rosją – podał w czwartek portal Politico za anonimowym źródłem we francuskich władzach. Jak przekazał informator, ważne decyzje mogą zapaść na najbliższym posiedzeniu rządów Francji i Niemiec. Francusko-niemieckie rozmowy natomiast zaplanowane są na niedzielę. Zgoda Niemiec jest niezbędna, żeby czołgi mogły zostać przekazane także przez Polskę czy Finlandię (ponieważ czołgi zostały wyprodukowane w Niemczech). Federacja czeka jednak na to, że USA pierwsze przekażą Ukrainie swoje czołgi. Jutro odbędzie się 8. spotkanie grupy Ramstein, w którym udział wezmą szefowie resortów obrony z ponad 50 krajów i to właśnie tam mogą zapaść decyzje dotyczące przekazania czołgów Ukrainie. [czytaj więcej]

W czwartek wiele krajów Zachodu zadeklarowało przekazanie nowej broni Ukrainie. Estonia ogłosiła nowy pakiet wojskowy o wartości 113 mln euro. Szwecja także zapowiedziała przekazanie dodatkowej broni i sprzętu: 50 bojowych wozów piechoty CV90 i 12 dział samobieżnych Archer. Niemcy zadeklarowali przekazanie 2 radarów TRML-4D, a Wielka Brytania 14 czołgów Challenger 2 oraz 200 pojazdów opancerzonych.

W czwartek toczą się też rozmowy UE-Ukraina w Kijowie. Szef Rady Europejskiej Charles MICHEL pojechał z wizytą do Kijowa, „żeby omówić wszystkie aspekty współpracy” – o czym poinformował na Twitterze. Szef Rady Europejskiej zapowiedział, że będzie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i jego doradcami o rozwiązaniach, które mogą być wprowadzone, by wzmocnić Ukrainę. Michel spotka się również z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, a także wygłosi przemówienie w parlamencie. Wizyta obejmuje też spotkanie w centrum rehabilitacji dla weteranów wojennych.

Miliarderzy i milionerzy chcą wyższego opodatkowania

Ponad 200 miliarderów i milionerów z 13 państw świata wystosowało list otwarty skierowany do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Jak wskazali, „obecny system podatkowy jest niesprawiedliwy, korzystają na nim najbogatsi, co pogłębia nierówności i podważa zaufanie społeczne; trzeba podwyższyć podatki dla najbogatszych”. „Podstawą demokracji jest sprawiedliwy system podatkowy, a jako milionerzy wiemy, że obecne rozwiązania nie są sprawiedliwe” – podkreślili w tekście. W ciągu ostatnich dwóch lat, gdy świat przechodził przez ogromne cierpienia, nasze majątki się powiększały, ale niewielu z nas, jeżeli w ogóle, może powiedzieć, że płaciło podatki, które można uznać za sprawiedliwe – zaznaczają milionerzy. Przywrócenie zaufania w społeczeństwie wymaga sprawiedliwego opodatkowania najbogatszych. „Opodatkujcie nas, bogatych, i zróbcie to teraz” – apelują do uczestników forum w Davos sygnatariusze listu.

Autorzy odezwy krytykują również samo spotkanie w Davos, opisując je jako niezliczone godziny debat o ulepszeniu świata, które nie przekładają się na realne działania. „Dopóki uczestnicy nie wezmą pod uwagę tego prostego, efektywnego, narzucającego się wręcz rozwiązania – opodatkowania bogatych, światowa opinia publiczna będzie nadal postrzegała ich deklaracje o zaangażowaniu w naprawianie globalnych problemów jako niewiele więcej niż przedstawienie” – podkreślono.

Jakub GONCIARZ OP, Jarosław KRAWIEC OP:
Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

„Rok, w którym optymizm będzie na wagę złota” 48. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 stycznia 2023