Prof. Piotr GLIŃSKI: Dzięki hyperloop podróż Łódź-Warszawa w sześć minut

Dzięki hyperloop podróż Łódź-Warszawa w sześć minut

Photo of Prof. Piotr GLIŃSKI

Prof. Piotr GLIŃSKI

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Profesor zwyczajny nauk humanistycznych. W latach 2015–2023 Minister kultury i dziedzictwa narodowego. W latach 2005 - 2011 przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Związany z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN. W latach 1997 -2005 kierował Zakładem Społeczeństwa Obywatelskiego.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Reprezentanci rządu polskiego pracowali nad projektem łódzkiej kandydatury przez wiele miesięcy po to, by był on jak najbardziej atrakcyjny wobec wyzwań współczesnego świata – mówił prof. Piotr GLIŃSKI w trakcie prezentacji projektu EXPO 2022.

.Mogę zapewnić, że jesteśmy gotowi, by zorganizować Expo 2022 w Łodzi zarówno w aspekcie finansowym, jak i w aspekcie infrastrukturalnym. Mieszkańcy miasta czekają na pierwszą wystawę w tej części świata!

Jestem przekonany, że wydarzenie to będzie również niezwykle interesujące dla wszystkich krajów świata, które dzisiaj stoją w obliczu trudności braku odpowiedzi na pytanie o to, jak podnieść jakość życia w sferze publicznej.

Poziom wystawy będzie niezwykle wysoki ze względu na unikalny motyw przewodni, który wybraliśmy – City Re:Invented. Wybór kandydatury sprawi, że Łódź, miejsce pełne inspiracji i innowacji, stanie się miejscem, w którym wdrożone zostaną nowe strategie rządowe i lokalne inicjatywy. Wierzymy, że dyskusja zapoczątkowana podczas wystawy Expo 2022 będzie podstawą do zmiany w wielu krajach.

Chcemy, aby wystawa w Polsce przyczyniła się do rozwoju współpracy między krajami i kontynentami. Historia miasta sprawia, że aspekty takie jak infrastruktura mogą być wykorzystane przez lokalne i międzynarodowe wspólnoty.

Planujemy zakończyć projekt architektoniczny Centrum Festiwalowo-Kongresowego tworzony przez Franka Gehry’ego, światowej sławy artystę, którego rodzina jest blisko powiązana z Łodzią i który zyskał sławę, projektując Muzeum Guggenheima w Bilbao, w Hiszpanii. Centrum to ma stać się symbolem Expo 2022 w Polsce, a po zakończeniu wystawy będzie przypominać całemu światu o wydarzeniu, które miało miejsce w naszym kraju.

Chcemy również pokazać, jak rewitalizacja może pokrywać się z nowoczesnymi technologiami i innowacjami. To dlatego budujemy hyperloop (vacuum railway), które będzie częścią Expo 2022. Po zakończeniu wystawy droga ta będzie wydłużona z Łodzi Fabrycznej do Warszawy. Dzięki specjalnie do tego celu zbudowanej infrastrukturze goście Expo 2022 będą mieli możliwość pełnego odczucia siły i możliwości nowych technologii i wykonać testowe podróże z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Potem 120-kilometrowa podróż między Łodzią a Warszawą zajmie tylko 6 minut.

.Jak radzić sobie z rozbudowującymi się miastami, jak radzić sobie ze zniszczonymi miejscami? Jak przywracać je życiu? I w końcu jak tworzyć przestrzenie miejskie, biorąc pod uwagę zmieniające się nawyki ludzi i sposób ich funkcjonowania? To są pytania, które chcemy zadać w Polsce i zaprosić Was do szukania na nie odpowiedzi, gdy będziecie odwiedzać naszą piękną Polskę.

Piotr Gliński
Wystąpienie przed delegatami Biura Wystaw Międzynarodowych w Paryżu 15 listopada 2017 r.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 listopada 2017