Rafał DUTKIEWICZ: Wrocław Miastem Przyszłości. Enter!

TSF Jazz Radio

Wrocław Miastem Przyszłości. Enter!

Rafał DUTKIEWICZ

Prezydent Wrocławia od 2002 r. Absolwent Politechniki Wrocławskiej. W 1985 obronił doktorat z logiki formalnej na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Inicjator powołania Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, platformy współpracy szkół wyższych z biznesem.

zobacz inne teksty autora

We wstępie do aplikowania Wrocławia o to, aby mógł stać się Zieloną Stolicą Europy, znalazły się takie, być może dość skomplikowane, frazy:

„Wszystkie strategiczne decyzje, wsparte debatą publiczną, prowadzą nas do konkluzji, że zarówno dynamiczny rozwój gospodarczy Wrocławia w ostatnim okresie, jak i wzmocnienie kreatywności i innowacyjności poprzez inwestowanie w kulturę są nie tyle zwieńczeniem, co raczej początkiem drogi ku miastu prawdziwie nowoczesnemu, wspólnemu”.

Ostatnie zdanie jest kluczem do zrozumienia powodów naszego aplikowania o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Tutaj są nasze aspiracje, tu dostrzegamy możliwość dopełnienia naszego rozwoju.

Chcemy zieleń, czystość powietrza i ciszę wprowadzić w myśli i życie wrocławian. Miasto gospodarki i kultury szuka swojej przyszłości w dopełnieniu naszej tożsamości o mariaż z naturą. Chcemy być miastem Zielonej Kultury i wykorzystamy tę szansę!”.

W 2016 roku był Wrocław Europejską Stolicą Kultury. Był też Światową Stolicą Książki.

Raport z 2016 roku obejmuje więc następujące kwestie:

  1. To, jak wrocławianie ocenili i przyjęli ESK.
  2. To, jak wygląda dziedzictwo roku 2016, co pozostanie po tym roku.
  3. To, jak ten rok wpłynął na turystykę i uczestnictwo wrocławian w kulturze.

Oceny wrocławian są bardzo pozytywne. W dawnej szkolnej skali, której szczytem była „piątka”, większość projektów stolicy kultury ląduje powyżej „czwórki”. W dzisiejszych czasach, czasach dezintegracji społecznej, to niezwykle wysoka ocena.

Spuścizna roku 2016 obejmuje zarówno nowe instytucje (Muzeum „Pana Tadeusza”, Centrum „Zajezdnia” — muzeum tożsamości Wrocławia, Hydropolis — interaktywna wystawa opowiadająca o roli wody w naszym życiu, Muzeum Teatru), jak i wiele projektów: koalicję miast wierzących w kulturę, mikrogranty — dla wierzących w kulturę obywateli, program rezydencji artystycznych dla gości z zagranicy, aktywność artystyczną we wrocławskich parkach czy też otwarcie Wrocławskiego Domu Literatury.

W 2016 roku gościliśmy we Wrocławiu 5 mln turystów. To dwukrotnie więcej niż przed rokiem.

.We wszystkich zaś wydarzeniach stolicy kultury uczestniczyła ponad 5,5-milionowa widownia.

Tak wygląda bilans 2016 roku. Horyzont wyznaczony 2016 rokiem opisać można cytatem z początku niniejszego tekstu.

W 2017 roku będzie Wrocław nadto gospodarzem igrzysk The World Games. To przedsionek do igrzysk olimpijskich. Spośród dyscyplin, które zostaną rozegrane we Wrocławiu, na olimpiadę w Tokio (2020) zawędrują karate i wspinaczka sportowa. Wrocławskie wydarzenie sportowe to największe ze sportowych wydarzeń w historii Polski. 3500 atletów, 31 dyscyplin, 221 ceremonii medalowych.

Wrocław cieszyć się będzie nowym akwaparkiem z dwoma pięćdziesięciometrowymi basenami, wyremontowanym Stadionem Olimpijskim, jedynym w Polsce torem wrotkarskim i nową przestrzenią dla sportów wodnych. Wszystko to z myślą o uprawianiu sportu, ale jeszcze bardziej z myślą o masowej rekreacji, aktywnym spędzaniu wolnego czasu w sportowej, zielonej przestrzeni. Ot, taki krok ku wspólnej, wrocławskiej przyszłości.

Wrocław Miastem Przyszłości.
Enter!

Rafał Dutkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam