Markham HEID: Człowiek społeczny
Markham HEID

Markham HEID

Człowiek społeczny

Gdy człowiekowi doskwiera samotność, jego organizm uaktywnia układy odpowiedzialne za stres, a ich działanie może z czasem sprzyjać przewlekłym stanom zapalnym i różnorakim problemom zdrowotnym – od chorób serca po choroby przewodu pokarmowego.

Prof. Peter TURCHIN: Ameryka przed poważnym wstrząsem. Co 50 lat USA wchodzą w turbulencje
Prof. Peter TURCHIN

Prof. Peter TURCHIN

Ameryka przed poważnym wstrząsem.
Co 50 lat USA wchodzą w turbulencje

Czy będziemy w stanie zjednoczyć siły, aby uniknąć najgorszych konsekwencji nieuchronnie nadciągającego kryzysu demograficzno-strukturalnego? Mam taką nadzieję. Wskaźnik PSI nie osiągnął jeszcze poziomu, który wywołał wojnę domową w latach 1861-1865. Niemniej jednak jego lawinowy wzrost powinien być dla nas wszystkich poważnym ostrzeżeniem – tak dla naszych elit gospodarczych i politycznych, jak i dla ogółu społeczeństwa.

Prof. Piotr DŁUGOSZ: W pandemii bardziej zaczęliśmy cenić zdrowie, wolność, pracę i przyjaciół
Prof. Piotr DŁUGOSZ

Prof. Piotr DŁUGOSZ

W pandemii bardziej zaczęliśmy cenić zdrowie, wolność, pracę i przyjaciół

Gdy nadszedł czas zarazy dotychczasowe wzorce konsumpcji ulegają dekonstrukcji. Nagle jednostka uświadamia sobie, że nie sposób żyć po staremu. Jednocześnie dochodzi do przemian świadomości. Zdrowie staje się najważniejsze. Aż 67 proc. respondentów zauważyło, że obecnie bardziej im na nim zależy. Wzrosło też znaczenie wolności i swobody (66 proc.). Ponadto nastąpiła waloryzacja pracy (45 proc.), pogody ducha, optymizmu (41 proc.), przyjaciół (40 proc.).

Michel WIEVIORKA: Terroryzm nie rozpoczął się w 2015 roku
Prof. Michel WIEVIORKA

Prof. Michel WIEVIORKA

Terroryzm nie rozpoczął się w 2015 roku

Jesteśmy sierotami po zimnej wojnie. Zniknęły punkty odniesienia i wielkie cele. Zniknęły wielkie ruchy, które miały owe cele realizować. To dla nas trudna chwila, bo nie potrafi my znaleźć sobie miejsca. Mówienie o wojnie w Europie jest jednak dyskursem nazbyt fragmentarycznym.

Jacek PLUTA:  O tożsamości Wrocławia i wrocławian. Przenicowanie mitów, analiza solidnych badań
Jacek PLUTA

Jacek PLUTA

O tożsamości Wrocławia i wrocławian.
Przenicowanie mitów, analiza solidnych badań

W szeregu badań realizowanych miedzy 2005 a 2014 rokiem wrocławscy socjologowie wykazywali szczególny i trwały fenomen wyróżniający Wrocław na tle innych dużych polskich miast. Otóż mieszkańcy pytani o poczucie związku z miejscem zamieszkania, jako najsilniejszy wskazywali na związek jaki łączy ich z samym miastem. Jest to związek silniejszy niż w przypadku osiedla, ulicy, a nawet przewyższający poczucie związku z domem – zajmowanym mieszkaniem.

Łukasz ROGOWSKI: "Wyborcza pułapka modernizacji"
Łukasz ROGOWSKI

Łukasz ROGOWSKI

"Wyborcza pułapka modernizacji"

Zwycięstwo Andrzeja Dudy wynika również z tego, że potrafił kampanię uelastycznić i częściowo przynajmniej sprowadzić do kwestii stylów życia, które są jednym z głównych aspektów społeczeństwa ponowoczesnego. Udało mu się przekonać do tego, że wybór polityczny ma charakter elastyczny, że nie zaczyna być trzonem tożsamości wyborcy.