Wydanie 449 Wszystko co Najważniejsze. Memento mori

Wydanie 449 Wszystko co Najważniejsze. Memento mori

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

.Na te najbliższe dni skupienia i wspominania przygotowaliśmy dla Państwa tygodnik „Wszystko co Najważniejsze” pełen tekstów, które po prostu warto przeczytać. 

Najnowsze wydanie rozpoczyna esej o. Macieja ZIĘBY, który przypomniany z okazji zbliżającego się Wszystkich Świętych; tekst ten pomaga pamiętać, że Święci z przeszłości są obecni także dzisiaj i dają cenną lekcją na nasze czasy. Prof. Piotr CZAUDERNA pyta zaś o naturę śmierci w świetle ostatnich odkryć naukowych, zwłaszcza zaś tegorocznych Nagród Nobla.

W tym wydaniu patrzymy dalej także w sensie geograficznym. Sonią MABRUK analizuje charakter protestów w Iranie i pokazuje, że podstawą ich jest jakże nam bliskie pragnienie wolności. 

Zapraszam do lektury, 
Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego

Maciej ZIĘBA OP
Ciągłość i tożsamość 

Maciej ZIĘBA OP: Ciągłość i tożsamość

Wobec braku własnych instytucji, wszechobecnej cenzury oraz grozy terroru społeczeństwo odbierało niepisaną lekcję, że tylko poprzez przekaz pamięci i kultywowanie wolności ducha można tworzyć i przedłużać wspólną tożsamość.


Michał KŁOSOWSKI
Śmierć rodzi piękno 

Michał KŁOSOWSKI: Śmierć rodzi piękno

Piramida Cheopsa w Gizie, Tadź Mahal w Indiach, jaskinia Szanidar w Iranie. Co łączy te wszystkie miejsca, niezwykłe przecież na mapie historii świata? Przeznaczenie. A dokładniej rzecz ujmując, cel: są bramą do innego świata, grobowcami, mauzoleami, pomnikami pamięci, dzięki którym ci, którzy odeszli, stale są wśród nas obecni.


Prof. Piotr CZAUDERNA
Pytania o definicję śmierci. 
Wyzwania etyczne po doświadczeniu naukowców z Yale 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Pytania o definicję śmierci. Wyzwania etyczne po doświadczeniu naukowców z Yale

W początkach sierpnia 2022 roku w „Nature”, najbardziej renomowanym światowym czasopiśmie z zakresu nauk biologicznych, opublikowano raport z badania, w którym naukowcy z Yale University w USA byli w stanie przywrócić krążenie i aktywność komórkową martwych i istotnych życiowo narządów świń. Dokonano więc czegoś, co dotąd uważano za niemożliwe. Osiągnięcie to rodzi bardzo istotne pytania bioetyczne.


Nr 45 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Nr 45 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, a także wysyłkowo w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.


Sonia MABROUK
Dają nam niesłychaną lekcję wolności 

Sonia MABROUK: Dają nam niesłychaną lekcję wolnościTrwamy w fałszywym przekonaniu, że mamy monopol na wolność, gdy tymczasem w naszym zachodnim świecie, pozbawionym możliwości odwołania się do sacrum, posiadamy jedynie jej iluzję. Możemy sobie podskakiwać i krzyczeć „Wolność!”, „Wolność!”, „Wolność!”, ale czymże ona jest bez elementów sacrum? Na cóż być ludźmi wolnymi, jeśli nie jesteśmy w stanie żyć życiem duchowym? Jak możemy dawać lekcję wolności całemu światu, jeśli jedyne, co jesteśmy w stanie zrobić, to gromadzić się wokół atrap sacrum i absolutu?


Jan ŚLIWA
Książka dla papieża. Historia w kapsułce 

Jan ŚLIWA: Książka dla papieża. Historia w kapsułce

Podczas audiencji w Watykanie prezydent Francji Emmanuel Macron podarował papieżowi Franciszkowi książkę Immanuela Kanta Projet de Paix Perpétuelle. Losy książki wyjaśniono, właściwie historii nie ma. Niemniej nasuwają się różne interesujące refleksje.


Waldemar BINIECKI
Polonia amerykańska. 
Jak obudzić śpiącego olbrzyma? 

Waldemar BINIECKI: Polonia amerykańska. Jak obudzić śpiącego olbrzyma?

Nastał znów czas pracy organicznej – szkolenia liderów i przyszłych polityków amerykańskich polskiego pochodzenia po obu stronach barykady. Polonia amerykańska musi znów wprowadzić swoich reprezentantów do Kongresu Stanów Zjednoczonych, musi mieć swoich gubernatorów, przedstawicieli stanowych, prezydentów miast i innych ważnych przedstawicieli w amerykańskich agencjach rządowych.


Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Czas opowiadać Polskę 

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Czas opowiadać Polskę

Wypada tylko życzyć, by akcja “Opowiadamy Polskę Światu” rozwijała się w tym tempie nadal. Czasy mamy bowiem niespokojne, a pozycję Polski w świecie należy wspierać. 


Eryk MISTEWICZ
Głos Polski w świecie jest coraz lepiej słyszany 

Eryk MISTEWICZ: Głos Polski w świecie jest coraz lepiej słyszany

O wiele łatwiej jest wyjaśnić dziennikarzom na całym świecie „nierozliczoną II wojnę światową”, jeśli wcześniej i oni, i ich czytelnicy mieli sposobność przeczytać w tekstach z Warszawy, tekstach ze „Wszystko co Najważniejsze”, o Janie Karskim, rtm. Witoldzie Pileckim, o bohaterstwie polskich lotników, o rozszyfrowaniu Enigmy przez polskich kryptologów, o odwadze polskich żołnierzy na wielu frontach, a jednocześnie o Auschwitz i zbrodniach niemieckich i sowieckich na Polakach w czasie II wojny światowej. W ponad 70 krajach pojawiły się bowiem w ostatnim czasie teksty z projektu „Opowiadamy Polskę Światu” o nierozliczeniu tej wojny. 


Viola D’AMBROSIO
Fryderyk Chopin i Rzym 

Viola D’AMBROSIO: Fryderyk Chopin i Rzym

Muzyka Chopina, przesiąknięta poetycką inspiracją, była obecna w rzymskim fermencie kulturowym i doceniana także po śmierci artysty.


Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Listopad 2022 

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Listopad 2022

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu.


Prenumerata z książkami Stéphane COURTOIS i prof. Michela WIEVIORKI

Prenumerata z książkami Stéphane COURTOIS i prof. Michela WIEVIORKI

Dwie książki Wydawnictwa “Wszystko co Najważniejsze”: Stéphane COURTOIS “Rozbiór Europy. Pakt Hitler-Stalin” i prof. Michela WIEVIORKI “Co z tą Francją, Panie Macron?” dołączamy do specjalnej oferty miesięcznika: prenumerata Wszystko co Najważniejsze.


Paweł UKIELSKI
Kaliningrad – ostatni bastion imperializmu w Europie Środkowej 

Paweł UKIELSKI: Kaliningrad – ostatni bastion imperializmu w Europie Środkowej

Po zakończeniu wojny społeczność międzynarodowa będzie musiała się głęboko zastanowić, co począć z ostatnim bastionem rosyjskiego imperializmu wbitym jak cierń w Europę Środkową.


Prof. Ryszard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI, Prof. Marc GOPIN, Prof. Andrzej SZCZERSKI, Taras KOMPANICZENKO, Jakub MOROZ
Rzeczpospolita wielu wolnych narodów 

Prof. Ryszard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI, Prof. Marc GOPIN, Prof. Andrzej SZCZERSKI, Taras KOMPANICZENKO, Jakub MOROZ: Rzeczpospolita wielu wolnych narodów

W jednej z najciekawszych debat tegorocznego Kongresu Polska Wielki Projekt wzięli udział Jakub MOROZ, prof. Ryszard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI, prof. Marc GOPIN i prof. Andrzej SZCZERSKI.



STRATEGIE


Prof. Michał KLEIBER
Jak mierzyć dobrostan obywateli? 

Prof. Michał KLEIBER: Jak mierzyć dobrostan obywateli?

Należałoby pomyśleć o nadaniu istotnej rangi paru wskaźnikom innym niż PKB w ocenie dobrostanu obywateli. Byłaby to droga do realizacji zasady niepodporządkowywania pochopnie dobrostanu obywateli różnym, często enigmatycznym interesom gospodarczym.


George FRIEDMAN: Technokraci nie zastąpią polityków

George FRIEDMAN
Technokraci nie zastąpią polityków 

Maciej SZLINDER: Nobel w ekonomii, czyli nagroda za ignorowanie rzeczywistości

Maciej SZLINDER
Nobel w ekonomii, czyli nagroda za ignorowanie rzeczywistości 

Bill GATES: To może być ostatnia pandemia

Bill GATES
To może być ostatnia pandemia 



PIĘKNO NAUKI


Prof. Jean WINAND
Egipt przed Champollionem 

Prof. Jean WINAND: Egipt przed Champollionem

27 września 1822 roku Jean-François Champollion zdołał odczytać na kamieniu z Rosetty zapisane fonetycznie imię Ptolemeusza. Wyliczył 864 odrębne znaki hieroglificzne, które składają się na złożony system.


Prof. Piotr CZAUDERNA: Skąd się bierze „człowieczeństwo”? Svante Pääbo i Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny

Prof. Piotr CZAUDERNA
Skąd się bierze „człowieczeństwo”? 
Svante Pääbo i Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 

Prof. Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA, Prof. Maciej J. OGORZAŁEK: Pamięć zapisana w DNA. Na styku biotechnologii i informatyki

Prof. Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA, Prof. Maciej J. OGORZAŁEK
Pamięć zapisana w DNA. 
Na styku biotechnologii i informatyki 



POLSKA WŁAŚNIE


Marta RAKOCZY
Sanah. Romantyczny performance burzący stereotyp młodzieży 

Marta RAKOCZY: Sanah. Romantyczny performance burzący stereotyp młodzieży

Nie dziwmy się, że radość obcowania z literaturą, także poezją jako czymś więcej niż zestawem odtwarzanych informacji, opuściła polską szkołę. Nie bądźmy też zaskoczeni, że znalazła sobie inne narzędzia wyrazu. 


Dominik DUBIEL SJ
Długa droga w głąb. 
Nowa płyta Sanah 

Dominik DUBIEL SJ: Długa droga w głąb. Nowa płyta Sanah

Zuzanna Irena Jurczak, znana jako Sanah, jest bez wątpienia jedną z najciekawszych postaci polskiego popu ostatnich lat, wokalistką z charakterystyczną manierą i barwą głosu, która jednych zachwyca, a innych doprowadza do szału. 


Karol SAMSEL
Sanah piosenkarka i romantyczna praca złudzenia 

Karol SAMSEL: Sanah piosenkarka i romantyczna praca złudzenia

W moim przekonaniu to nigdy niezawodząca siła mechanizmu gry językowej, którą pojmowałbym tu bardzo szeroko – jako mentalną operację odtworzeń. Sanah odtwarza więc – jej odtworzenie jest jednakże zarówno zmysłowe, jak i precedentalne.


KSIĘGARNIA


James Bradford DELONG
Czy nadal zmierzamy w kierunku utopii? 

James Bradford DELONG: Czy nadal zmierzamy w kierunku utopii?

Od 1870 do 2010 roku minęło 140 lat. Kto w 1870 roku, klepiący typową wówczas biedę, pomyślałby, że w roku 2010 ludzkość będzie w stanie zapewnić każdemu człowiekowi więcej zasobów materialnych, niż można było sobie wtedy wyobrazić? I kto by pomyślał, że ludzkość nie będzie w stanie wykorzystać tych zasobów do zbudowania czegoś na kształt prawdziwej utopii?


Sohrab AHMARI: Niezerwana nić. Czy Bóg potrzebuje polityki?

Sohrab AHMARI
Niezerwana nić. 
Czy Bóg potrzebuje polityki? 

Janusz PYDA OP: Tylko Bóg czyni cuda

Janusz PYDA OP
Tylko Bóg czyni cuda 

Ks. Jan KACZKOWSKI: Zamiast czekać, zacznij żyć!

Ks. Jan KACZKOWSKI
Zamiast czekać, zacznij żyć! 

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA, Maria WANKE-JERIE: Łobuz z sercem na dłoni. Eugeniusz Szumiejko

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA, Maria WANKE-JERIE
Łobuz z sercem na dłoni. 
Eugeniusz Szumiejko 


MULTILANGUAGE

Dalibor ROHAC: The Europe after Visegrad 

Dalibor ROHAC: The Europe after Visegrad

Mateusz MORAWIECKI: Aktuálnost dějin druhé světové války 

Mateusz MORAWIECKI: Aktuálnost dějin druhé světové války


PODCASTY


Allen PAUL: Osiemdziesiąt dwa lata różnicy | Podcasty WcN
 

PÉPITES


Sztuczna Inteligencja potrafi dekodować mowę ludzką z aktywności mózgu  

Sztuczna Inteligencja potrafi dekodować mowę ludzką z aktywności mózgu 

Wziewna szczepionka przeciw COVID-19 wprowadzona w Chinach 

Wziewna szczepionka przeciw COVID-19 wprowadzona w Chinach

 
 
 
 
 

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 października 2022