Wydanie 471 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 471 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

Szanowni Państwo,

Skandal Zmartwychwstania sprawił, że nie potrzeba wielu słów. Tyle już przecież zostało powiedziane. A wiara lubi ciszę, spokojny namysł.

Europa i świat zawdzięczają wydarzeniu, które odbyło się ponad dwa tysiące lat temu znacznie więcej, niż w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” piszą prof. Remi BRAGUE czy Nassim Nicolas TALEB. Warto jednak w czasie tegorocznego świętowania sięgnąć po teksty, które dla Państwa przygotowaliśmy. W codziennym pędzie i zgiełku czasem przecież zapomina się o tym, co najważniejsze.

Życząc dobrego świętowania, zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI,
Zastępca Redaktora Naczelnego


Prof. Wojciech SADY
Czym jest czas? 

Prof. Wojciech SADY: Czym jest czas?

Czas, chciałoby się rzec, upływa zawsze w jedną stronę, z przeszłości w przyszłość. A co by było, gdyby zaczął płynąć w stronę przeciwną? Na poziomie zdrowego rozsądku nie jesteśmy w stanie tego pytania zrozumieć. Ale jeśli czas to zmienna w równaniach fizyki, to rzecz staje się prosta – pisze prof. Wojciech SADY.


Kard. Raniero CANTALAMESSA OFMCap
Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu 

Kard. Raniero CANTALAMESSA OFMCap: Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu

Odmienna śmierć Boga znalazła najpełniejszy wyraz w znanym oświadczeniu, które niemiecki filozof Friedrich Nietzsche wkłada w usta człowiek oszalały, który przybywa zdyszany do miasta: „Gdzie się Bóg podział?”, zawołał, „Powiem wam. Zabiliśmy go – wy i ja! Wszyscy jesteśmy jego zabójcami.


Prof. Rémi BRAGUE
Co Europa może uczynić z chrześcijaństwem? 

Prof. Rémi BRAGUE: Co Europa może uczynić z chrześcijaństwem?

Chrześcijaństwo nie rości sobie prawa do dostarczania kulturze nowych treści. Natomiast dostarcza ono nowej perspektywy. Chrześcijańska rewolucja, jeśli można tak powiedzieć, jest rewolucją fenomenologiczną. Polega ona na ukazaniu tego, co dotychczas było niewidoczne.


Prof. Pierre MANENT, Alain FINKIELKRAUT
Czy Bóg umarł? 

Prof. Pierre MANENT, Alain FINKIELKRAUT: Czy Bóg umarł?

Debata, która została zorganizowana w Paryżu przez redakcję „Le Figaro”, odbiła się szerokim echem. Wybitni intelektualiści mieli sposobność do dyskusji na takie tematy, jak wiara, zanikanie chrześcijańskiej matrycy w dzisiejszej Europie oraz – co wydaje się szczególnie interesujące – to, co może zająć jej miejsce. 


Prof. Jacek KORONACKI
Matematyka o istnieniu Boga 

Prof. Jacek KORONACKI: Matematyka o istnieniu Boga

Jeżeli tedy wszechświat jest na tyle uładzony w swoim wewnętrznym schemacie przyczynowania, na ile tego wymaga twierdzenie Meyera, to Bóg – Pierwsza Przyczyna – istnieje! 


Prof. Nassim Nicolas TALEB
O chrześcijaństwie 

Prof. Nassim Nicolas TALEB: O chrześcijaństwie

Jesteśmy przekonani o wywodzeniu się chrześcijaństwa z judaizmu, ale mniej oczywisty jest fakt, że działało to częściowo również w drugą stronę.


Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Milczenie wymowniejsze od słów. Siostra Emilia Ehrlich, bibliotekarka Jana Pawła II 

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Milczenie wymowniejsze od słów. Siostra Emilia Ehrlich, bibliotekarka Jana Pawła II

Mówiono, że „aby odgadnąć, nad czym papież pracował czy jaka będzie tematyka kolejnej encykliki, trzeba śledzić, jaką problematyką zajmuje się s. Ehrlich w rzymskich bibliotekach”.


Najnowsze wydanie „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei. Zapraszamy do lektury 51. numeru naszego miesięcznika.

Najnowsze wydanie „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei. Zapraszamy do lektury 51. numeru naszego miesięcznika.

Zapraszamy do lektury! Nr 51 Wszystko co Najważniejsze. Miesięcznik “Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach w całym kraju i wysyłkowo w Sklepie Idei.


Edward LUCAS
Politycy Europy Zachodniej obawiają się rosyjskiej porażki 

Edward LUCAS: Politycy Europy Zachodniej obawiają się rosyjskiej porażki

Ukraińcy nie przestaną walczyć, dopóki Rosja nie złoży broni. Ich przyjaciele w Polsce i innych, nie tylko bałtyckich krajach nie przestaną ich wspierać. Jeśli rosyjski imperializm nie dozna klęski na Ukrainie, to odzyskanie sił i powrót do ofensywy przez Kreml będą jedynie kwestią czasu. Celem Rosji może paść znowu Ukraina, ale może też nim zostać inny sąsiedzki kraj.


Andrzej DUDA
My, Polacy, jak mało który naród na świecie, rozumiemy tragedię Ukrainy 
[Treść wystąpienia na Zamku Królewskim w Warszawie] 

Andrzej DUDA: My, Polacy, jak mało który naród na świecie, rozumiemy tragedię Ukrainy [Treść wystąpienia na Zamku Królewskim w Warszawie]

Musimy stać przy Ukrainie. Musimy dalej wspierać ją militarnie, gospodarczo i humanitarnie. Musimy być w tym konsekwentni. Nie możemy zwątpić. Jesteśmy to winni ofiarom tej barbarzyńskiej agresji! 


Wołodymyr ZEŁENSKI
Chylę czoła przed Tobą, Polsko! Brawa dla Was, Polacy! 
[Treść wystąpienia na Zamku Królewskim w Warszawie] 

Wołodymyr ZEŁENSKI: Chylę czoła przed Tobą, Polsko! Brawa dla Was, Polacy! [Treść wystąpienia na Zamku Królewskim w Warszawie]

Im więcej wolności będziemy mieli, im więcej jej będzie wokół nas, tym więcej będzie gwarancji dla sprawiedliwości. Więcej gwarancji tego, że nasz wspólny wróg będzie ponosił odpowiedzialność za Bykownię i Buczę, za Katyń i Smoleńsk. 


Patryk PALKA
MKOl kompromituje ideę olimpijską 

Patryk PALKA: MKOl kompromituje ideę olimpijską

Stańmy murem za ofiarami, pokażmy Rosji i Białorusi, że świat sportu nie wyraża zgody na agresję i terror, że na czas wojny zamyka przed napastnikami swoje bramy, że gotów jest jednocześnie pośredniczyć w budowaniu mostów i uczyni to, gdy wojna ustanie, a krzywdy zostaną rozliczone.


Andrius KUBILIUS
Jak Zachód może wspomóc powstanie demokratycznej Rosji? 

Andrius KUBILIUS: Jak Zachód może wspomóc powstanie demokratycznej Rosji?

Rosyjska opozycja doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dla zwykłych Rosjan marzenie o nowym, normalnym życiu w Rosji. Zachód ma obowiązek pomóc Rosjanom uwierzyć w realność tego marzenia – pisze Andrius KUBILIUS.


«Dekada Franciszka»
Książka Michała KŁOSOWSKIEGO już w sprzedaży

«Dekada Franciszka» Książka Michała KŁOSOWSKIEGO już w sprzedaży

Początek„dekady Franciszka” wyznacza czas wprowadzenia na rynek pierwszego iPhone’a. Choć teoretycznie nie miało to nic wspólnego z Kościołem i papiestwem, radykalnie zmieniło życie wiernych. Trudno więc, by nie wpłynęło na sposób sprawowania rządów przez głowę Kościoła.


Aleksander LASKOWSKI
Muzyka jako pomnik dla zamordowanego narodu 

Aleksander LASKOWSKI: Muzyka jako pomnik dla zamordowanego narodu

Mieczysław Wajnberg opuszczał Warszawę jako młody, obiecujący pianista z zacięciem kompozytorskim. Kompozytorem stał się w ZSRR.


Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Kwiecień 2023 

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Kwiecień 2023

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!



STRATEGIE


Prof. Michał KLEIBER
Kluczowy moment Europy 

Prof. Michał KLEIBER: Kluczowy moment Europy

Głoszone dotychczas przez polityków w Brukseli, Berlinie czy Paryżu hasło „więcej Europy”, mające być lekarstwem na istniejące kłopoty, okazało się nieskuteczne wobec zachodzących wokół zmian. 


Paweł MARKIEWICZ: Waszyngton musi doprowadzić do pokonania rosyjskiej autokracji na Ukrainie. Od tego zależy reputacja wolnego świata

Paweł MARKIEWICZ
Waszyngton musi doprowadzić do pokonania rosyjskiej autokracji na Ukrainie. Od tego zależy reputacja wolnego świata 

Thomas GOMART: Przeorganizowanie światowego ładu i nowe epicentrum

Thomas GOMART
Przeorganizowanie światowego ładu i nowe epicentrum 

Mathias CORMANN: Polska może stworzyć podstawy silnego ożywienia gospodarczego na wysokim poziomie

Mathias CORMANN
Polska może stworzyć podstawy silnego ożywienia gospodarczego na wysokim poziomie 



PIĘKNO NAUKI


Jacques ATTALI
Najważniejsza jest edukacja 

Jacques ATTALI: Najważniejsza jest edukacja

Możliwa jest przyszłość edukacji, w której z powodu braku środków trzy czwarte ludzkości zostanie wkrótce pozbawione szkoły i wiedzy, gdyż załamie się system edukacyjny. Możliwe też, że gros transmisji umiejętności społecznie pożytecznych odbywać się będzie poprzez środki cyfrowe, a później genetyczne, do osamotnionych jednostek, za pomocą urządzeń coraz ściślej zespolonych z mózgiem.


Josh SIMONS i Eli FRANKEL: Dlaczego sztuczna inteligencja powinna być demokratyczna?

Josh SIMONS i Eli FRANKEL
Dlaczego sztuczna inteligencja powinna być demokratyczna? 

Prof. Jacek KORONACKI: In vitro i hodowla ludzi

Prof. Jacek KORONACKI
In vitro i hodowla ludzi 



POLSKA WŁAŚNIE


Jolanta KRYSOWATA-ZIELNICA
Repatriacja czy nowe osadnictwo. 
Zadanie demograficzne państwa i gminy 

Jolanta KRYSOWATA-ZIELNICA: Repatriacja czy nowe osadnictwo. Zadanie demograficzne państwa i gminy

Repatriacja to także koszt, choć niefinansowy: praca ludzi, urzędników. Dokumenty, praca, edukacja, „załatwianie spraw” urzędowych.


Prof. Piotr DŁUGOSZ
Społeczeństwo przyfrontowe i jego strachy 

Prof. Piotr DŁUGOSZ: Społeczeństwo przyfrontowe i jego strachy

Społeczeństwo przyfrontowe zostało wyciągnięte z bezpiecznego kokonu bezpieczeństwa i stabilizacji. Nerwowo oczekuje dalszego rozwoju sytuacji na świecie i na Ukrainie, obawiając się pesymistycznych scenariuszy.


Prof. Joanna HAŃDEREK
Kraków – smutne, zabetonowane miasto uległe presji patodeweloperów 

Prof. Joanna HAŃDEREK: Kraków – smutne, zabetonowane miasto uległe presji patodeweloperów

W Krakowie mówi się, że ukochanymi ptakami prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego są żurawie, które wyrastają na każdym wolnym skrawku ziemi, jaki jeszcze pozostał. Nie licząc się z nikim, nie zważając uwagi na protesty mieszkańców, deweloperzy dostają pozwolenia na kolejne zabudowy – pisze prof. Joanna HAŃDEREK 



KSIĘGARNIA


Michał KŁOSOWSKI
Burzliwa dekada 

Michał KŁOSOWSKI: Burzliwa dekada

Pontyfikat papieża Franciszka na „bardzo ciekawe czasy” – fragment najnowszej książki Michała KŁOSOWSKIEGO “Dekada Franciszka” wyd. przez “Wydawnictwo Wszystko co Najważniejsze”.


Ks. prof. Waldemar CHROSTOWSKI: Wszystko da się podrobić – z wyjątkiem prawdy

Ks. prof. Waldemar CHROSTOWSKI
Wszystko da się podrobić – z wyjątkiem prawdy 

Prof. Sylwia GALIJ-SKARBIŃSKA, prof. Wojciech Józef POLAK, ks. dr Michał DAMAZYN: Dzieci syberyjskie – przez Japonię i Amerykę do Polski

Prof. Sylwia GALIJ-SKARBIŃSKA, prof. Wojciech Józef POLAK, ks. dr Michał DAMAZYN
Dzieci syberyjskie – przez Japonię i Amerykę do Polski 

Prof. Anna Maria GRZYMAŁA-BUSSE: Święty fundament. Wyznaniowe i średniowieczne korzenie państw europejskich

Prof. Anna Maria GRZYMAŁA-BUSSE
Święty fundament. Wyznaniowe i średniowieczne korzenie państw europejskich 

Piergiorgio ODIFREDDI: W poszukiwaniu prawdy

Piergiorgio ODIFREDDI
W poszukiwaniu prawdy 



MULTILANGUAGE


Prof. Andrzej NOWAK: L’Ukraine ou le refus de l’assujettissement impérial

Prof. Andrzej NOWAK: L’Ukraine ou le refus de l’assujettissement impérial

Diane FRANCIS: Čas pro Polsko 

Diane FRANCIS: Čas pro Polsko

WIDEO


Wojna zaczęła się 9 lat temu. Autorzy WcN o wojnie na Ukrainie | 50. numer Wszystko Co Najważniejsze
 

PÉPITES


Baranek, zajączek, kurczaczek i jajo. 
Wielkanocna mieszanka znaczeń pogańskich i judaistycznych

Baranek, zajączek, kurczaczek i jajo. Wielkanocna mieszanka znaczeń pogańskich i judaistycznych

Prof. Maciej Janeczek dekoduje symbolikę świąt Wielkiejnocy: baranka, kurczaka, zajączka, jajo.


Wystawa Manet/Degas w muzeum Orsay

Wystawa Manet/Degas w muzeum Orsay

Chiny zbliżają się do Korei Północnej w kwestii prześladowania chrześcijan

Chiny zbliżają się do Korei Północnej w kwestii prześladowania chrześcijan

90 lat temu urodził się Jean-Paul Belmondo

90 lat temu urodził się Jean-Paul Belmondo

Najpiękniejsze miejscowości we Francji

Najpiękniejsze miejscowości we Francji

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 kwietnia 2023