

Wydanie 482 Wszystko co Najważniejsze

Szanowni Państwo,
Wiele musi się zmienić, aby nie zmieniło się nic. Przez ostanie godziny z zapartym tchem, niemalże jak w grze komputerowej albo filmie akcji, świat obserwował „pucz Prigożyna”. Jeden z najsilniejszych ludzi w Rosji Putina zwrócił się przeciwko swoim moskiewskim mocodawcom, kierując oddziały swojej prywatnej armii — „grupy Wagnera” — w kierunku Kremla. Najnowsze informacje wskazują jednak, że doszło do jakiegoś rodzaju porozumienia i Rosja, mimo tego co sądziła część internetowych komentatorów, nie upadnie tak szybko pod ciosami wojny domowej. Nie zmienia to jednak faktu, że to kolejne wydarzenie które wskazało na głęboko ontologiczne nieprawidłowości w istocie rosyjskiej państwowości i całej „rosyjskiej idei”. Sposób, w jaki wybuchł sam pucz i w jaki Rosjanie potraktowali, jakby nie było, swoich daje też do myślenia nad sposobem, w jaki w Rosji traktuje się drugiego człowieka. Wszystko to sprawiło, że temat nad którym zastanawiamy się od dłuższego czasu w redakcji przybrał swój kształt w najnowszym numerze tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”. Jakiś czas temu przygotowaliśmy blok tekstów o zbliżającym się jakby nie było, końcu Putina a tym samym Rosji, którą znamy. Jednym z tekstów, które koniecznie trzeba przeczytać jest ten, w którym prof. Władisław INOZIEMCEW kreśli wizję tego, co czeka Rosję przewidując kilka dni wcześniej część rzeczy, których świadkami byliśmy ledwie kilka godzin temu. Edward LUCAS zaś wskazuje zaś na możliwe ścieżki rozwoju sytuacji a także bardzo dokładnie opisuje grupy i ludzi, którzy dziś Rosją rządzą.
Zapraszam do lektury najnowszego wydania tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze„.
Michał KŁOSOWSKI,
Zastępca Redaktora Naczelnego
Prof. Władisław INOZIEMCEW
Co czeka Rosję?Naród jest obojętny i zastraszony groźbą represji, a najbardziej aktywna część społeczeństwa albo wyjechała z kraju, albo zamierza to zrobić. Pojawiające się tarcia pomiędzy niektórymi twardymi ludźmi pokroju Prigożyna, niegdyś kucharza Putina, a dziś watażki, czy czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa nie są w stanie naruszyć jedności rządzących elit.
Edward LUCAS
Jaki koniec Putina?Rywalizujące ze sobą rosyjskie klany przygotowują się na kolejny etap walk: ochronę swojego stanu posiadania i walkę o potężne zasoby, które pozostaną po upadku reżimu
Eryk Mistewicz
Obywatele Rosji.
Najlepszy koniec dla wszystkich – z wyjątkiem Ukraińców, Litwinów i PolakówScenariusz zakończenia wojny, który wydaje się coraz bliżej, który kiełkuje, wibruje w powietrzu, czasami wybija na powierzchnię, z dnia na dzień coraz mocniej.
Nigel GOULD-DAVIES
Rosja zatapia się w totalitaryzmie
Na skutek wojny Rosja stała się nie tylko biedniejsza. Stała się też bardziej represyjna, inwigilująca, skryta i odizolowana od Zachodu.
Andrius KUBILIUS
Jak Zachód może wspomóc powstanie demokratycznej Rosji?
Rosyjska opozycja doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dla zwykłych Rosjan marzenie o nowym, normalnym życiu w Rosji. Zachód ma obowiązek pomóc Rosjanom uwierzyć w realność tego marzenia – pisze Andrius KUBILIUS
«Narodziny nowej Europy».
Książka Laury MANDEVILLE i prof. Konstantyna SIGOWA już w sprzedaży
Najnowsza książka Wydawnictwa Wszystko co Najważniejsze wyszła spod pióra Laury MANDEVILLE, dziennikarki francuskiego „Le Figaro” i ukraińskiego filozofa, prof. Konstantyna SIGOWA.
Olesya KHROMEYCHUK
Dlaczego Zachód nie docenił Ukrainy
Ukraińcy walczą o przetrwanie. Do osiągnięcia tego celu potrzebują wszelkich dostępnych narzędzi. Nieodmawianie im wiarygodności to minimum, na które zasługują.
Miesięcznik „Wszystko co Najważniejsze” nr 54. już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei
Miesięcznik „Wszystko co Najważniejsze” nr 54 z tekstami filozofów, naukowców, polityków, strategów i artystów.
Hubertus KNABE
Niemcy piszą historię tej wojny od nowa. A przecież zostali pokonani, nie wyzwoleni
W roku 1945 Niemcy nie zostały wyzwolone, lecz pokonane, a NRD przez dziesiątki lat pozostawała dyktaturą – pisze Hubertus KNABE.
Prof. Piotr CZAUDERNA
Pokolenie nihilistów?
Młode pokolenie zostało pozbawione niezbędnych bodźców rozwojowych i kształtowania się poczucia odpowiedzialności za własne wybory i decyzje.
Prof. Jean-François SOLNON
„Najjaśniejszy Panie, czemu uciekasz?”
Polska przygoda Henryka Walezego
Henryk Walezy myślał wyłącznie o Francji. Z „najpiękniejszego z królestw” codziennie dostawał świeżą porcję wiadomości.
STRATEGIE
Edward LUCAS
Ukraina to nie Izrael.
Szczyt NATO w WilnieZbliżający się lipcowy szczyt NATO w Wilnie sprawia, że zyskuje na popularności pewien pomysł. Sugeruje się, że zamiast członkostwa w Sojuszu należy zaoferować Ukrainie silne gwarancje bezpieczeństwa i pomoc wojskową – pisze Edward LUCAS.
Prof. Suzanne HULSCHER, Annick de VRIES i Victor TOOM
Niezbędny jest uczciwy podział kosztów klimatycznychProf. Jacek KORONACKI
Średniowiecze, Kartezjusz i sztuczna inteligencjaMateusz MORAWIECKI, Petr FIALA, Eduard HEGER
Wolny świat musi trzymać wspólny kurs w kwestii Ukrainy
PIĘKNO NAUKI
Prof. Alexei GRINBAUM
Mowa maszyn.
W stronę nowego testamentu sztucznej inteligencjiTransformacja obywatela w użytkownika, jednostki racjonalnej w jednostkę cyfrową, dogłębnie przemienia społeczeństwo. Zmienia sens demokracji i wszelkiego innego ustroju politycznego.
Karolina RZEŹNIK
Nie demonizujmy googlowania czy rozmów z ChatGPT. EdukujmyJędrzej STĘPIEŃ
Prawdziwa edukacja w erze technologii
POLSKA WŁAŚNIE
Łukasz GIBAŁA
Kraków – miasto bez przyszłości?Przekonania, postawy i poglądy prezentowane przez Jacka Majchrowskiego i jego współpracowników kształtowały się jeszcze w ubiegłym wieku, w świecie, który mocno różni się od naszego. W roku 2022 stanowią skamielinę. Mentalny skansen, który blokuje rozwój miasta i wprost szkodzi jego mieszkańcom.
Jakub BANASZEK
Chełm – miasto realizmu magicznegoPonad 80 proc. mieszkańców miasta stanowili przesiedleńcy ze Wschodu, dlatego też właśnie tu powstanie Muzeum Ofiar Wołynia oraz Instytut Prawdy i Pojednania im. Lecha Kaczyńskiego. Nie ma prawdziwego pojednania bez prawdy.
Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA, Maria WANKE-JERIE
Nasz Wrocław.
Dziesięć miejsc, które trzeba zobaczyćDzięki modernizacji nabrzeży Odry oraz otaczających ją bulwarów można przejść od mostu Grunwaldzkiego aż do Piaskowego bez konieczności przeprawy przez most Pokoju. Dziesięć miejsc, których nie można we Wrocławiu pominąć.
KSIĘGARNIA
Janusz PYDA OP
Dzieła wszystkie św. Tomasza z AkwinuKwestie dyskutowane o duszy (Quaestiones disputatae De anima), Kwestia dyskutowana o stworzeniach duchowych (Quaestio disputata De spiritualibus creaturis) oraz Kwestia dyskutowana o zjednoczeniu Słowa wcielonego (Quaestio disputata De unione Verbi incarnati) mają w dorobku Tomasza z Akwinu znaczenie szczególne.
Prof. Piotr TRYJANOWSKI
Złap oddech na pastwisku. Terapeutyczne beczenie owiecBogdan RYMANOWSKI
Dopaść Morawieckiego.
Życie doczesne i wieczne Kornela buntownikaTomasz BALBUS
Podpułkownik Ludwik Marszałek „Zbroja”Kinga CZECHOWSKA
Polska dyplomacja wobec „kwestii żydowskiej” w latach 1932–1939
MULTILANGUAGE
Nathaniel GARSTECKA: Poland remains the subject of numerous false claims
Prof. Jean-François SOLNON: L’aventure polonaise d’Henri de Valois
WIDEO
Wojna zaczęła się 9 lat temu. Autorzy WcN o wojnie na Ukrainie | 50. numer Wszystko Co Najważniejsze
PÉPITES