Prof. Jeff JARVIS
Prasa niczego konstruktywnego już nie wnosi, wręcz przeciwnie – szkodzi demokracji
Kamala Harris nie potrzebuje prasy, to prasa potrzebuje Kamali Harris. A ona może skorzystać z wielu innych opcji dzielenia się swoimi poglądami – poza prasą, za to bezpośrednio z opinią publiczną.
Prof. Jeff JARVIS
Czas pożegnać stary świat informacji?
Zaczynam dochodzić do wniosku, którego unikałem przez ostatnie lata pracy w internecie i branży informacyjnej: być może nadszedł czas, by porzucić dziennikarstwo starego typu.
Prof. Jeff JARVIS
My, ludzie Twittera
Upada prawicowy mit wolności wypowiedzi – pisze prof. Jeff JARVIS
Prof. Jeff JARVIS
Mastodon Twitter. Jaki internet po Elonie Musku?
Przewiduję, że cenzorskie i autorytarne rządy wpadną w furię, gdy zdadzą sobie sprawę, że sfederowanej, powszechnej i rozproszonej rozmowy nie da się kontrolować, jak kiedyś prasy drukarskiej.
Prof. Jeff JARVIS
Postawmy na media wysokiej jakości. Na życie wysokiej jakości
Internet i wolności, które on wszystkim gwarantuje, są plugawione, regulowane i odrzucane w tej daremnej grze na refleks przeciwko nielicznej grupie głośnych i głupich.
Prof. Jeff JARVIS
To my tworzymy internet jutra
W czasach powszechności publikowania – którą celebruję, gdyż tak wiele społeczności długo niesłyszanych w mediach nareszcie ma swoją prasę – główną umiejętnością, jaką musimy wypracować, będzie nie wytykanie czy nawet demaskowanie złych praktyk, ale właśnie ignorowanie głupoty przy jednoczesnym wspieraniu autorytetów i mądrości.
Prof. Jeff JARVIS
Dziennikarstwo nas zawiodło
Musimy stworzyć internet nowej generacji, który nie tylko umożliwia rozmowę, ale umożliwia słuchanie, a następnie odnalezienie tego, co warto usłyszeć. Wtedy możemy rozpocząć pełną szacunku, świadomą i produktywną rozmowę. Zamiast narzekać na Facebook, który teraz mamy, stwórzmy jego następcę.
Prof. Jeff JARVIS
Podziękowania dla internetu. Wyobraźmy sobie ten rok bez niego
Pozwólmy sobie na dyskusję o tym, czym może się stać internet i co możemy z nim zrobić. Chciałbym zobaczyć, co jeszcze potrafimy.
Prof. Jeff JARVIS
Wojna o informacje. Wojna, którą przegramy wszyscy
Prawdziwym problemem jest uporczywa niechęć wydawców serwisów informacyjnych do zrozumienia tego, jak internet zmienił ich świat, krusząc zrozumiały dla nich paradygmat na drobne kawałki.
Prof. Jeff JARVIS
Na czym polega dziennikarstwo? Na pewno nie na klikach, udostępnieniach i lajkach!
Celem dziennikarstwa nie jest pisanie tekstów, które ludzie będą czytać. Celem dziennikarstwa jest edukowanie, odkrywanie, sprawdzanie, drążenie, łączenie, przekonywanie, rozmawianie, uzdrawianie społeczeństwa, wywieranie pozytywnego wpływu.
Prof. Jeff JARVIS
Naszym problemem nie są fake newsy. Jest nim brak zaufania i manipulacja
Będzie już tylko gorzej. Po pierwsze, następnym celem „łobuzów” będą „filary społeczeństwa” – lekarze, księża, audytorzy, sędziowie. Po drugie, społeczności przeistoczą się w „plemiona wierzeń”, w których każdy, kto nie zgadza się z ortodoksyjną linią, będzie naznaczony jako „podstawiony”. Po trzecie, tzw. rzeczywistość rozszerzona (augmented reality) ułatwi zakłamywanie nie tylko słowa pisanego i fotografii, lecz również zasobów audio i wideo, a więc także tożsamości. I po czwarte – czego bardzo się obawiam – zbliżający się bunt luddystów przeciwko technologii podzieli nas na „plemiona połączone i rozłączone” – pisze prof. Jeff JARVIS