Prof. Jeff JARVIS

Wykładowca, pisarz, intelektualista badający nowe media. Gorący obrońca idei Open Web i transparentności w Internecie.

Ryc. Fabien Clairefond

Prof. Jeff JARVIS: My, ludzie Twittera
Prof. Jeff JARVIS

Prof. Jeff JARVIS

My, ludzie Twittera

Upada prawicowy mit wolności wypowiedzi – pisze prof. Jeff JARVIS

Prof. Jeff JARVIS: Mastodon Twitter. Jaki internet po Elonie Musku?
Prof. Jeff JARVIS

Prof. Jeff JARVIS

Mastodon Twitter.
Jaki internet po Elonie Musku?

Przewiduję, że cenzorskie i autorytarne rządy wpadną w furię, gdy zdadzą sobie sprawę, że sfederowanej, powszechnej i rozproszonej rozmowy nie da się kontrolować, jak kiedyś prasy drukarskiej.

Prof. Jeff JARVIS: To my tworzymy internet jutra
Prof. Jeff JARVIS

Prof. Jeff JARVIS

To my tworzymy internet jutra

W czasach powszechności publikowania – którą celebruję, gdyż tak wiele społeczności długo niesłyszanych w mediach nareszcie ma swoją prasę – główną umiejętnością, jaką musimy wypracować, będzie nie wytykanie czy nawet demaskowanie złych praktyk, ale właśnie ignorowanie głupoty przy jednoczesnym wspieraniu autorytetów i mądrości.

Prof. Jeff JARVIS: Dziennikarstwo nas zawiodło
Prof. Jeff JARVIS

Prof. Jeff JARVIS

Dziennikarstwo nas zawiodło

Musimy stworzyć internet nowej generacji, który nie tylko umożliwia rozmowę, ale umożliwia słuchanie, a następnie odnalezienie tego, co warto usłyszeć. Wtedy możemy rozpocząć pełną szacunku, świadomą i produktywną rozmowę. Zamiast narzekać na Facebook, który teraz mamy, stwórzmy jego następcę.

Prof. Jeff JARVIS: Naszym problemem nie są fake newsy. Jest nim brak zaufania i manipulacja
Prof. Jeff JARVIS

Prof. Jeff JARVIS

Naszym problemem nie są fake newsy.
Jest nim brak zaufania i manipulacja

Będzie już tylko gorzej. Po pierwsze, następnym celem „łobuzów” będą „filary społeczeństwa” – lekarze, księża, audytorzy, sędziowie. Po drugie, społeczności przeistoczą się w „plemiona wierzeń”, w których każdy, kto nie zgadza się z ortodoksyjną linią, będzie naznaczony jako „podstawiony”. Po trzecie, tzw. rzeczywistość rozszerzona (augmented reality) ułatwi zakłamywanie nie tylko słowa pisanego i fotografii, lecz również zasobów audio i wideo, a więc także tożsamości. I po czwarte – czego bardzo się obawiam – zbliżający się bunt luddystów przeciwko technologii podzieli nas na „plemiona połączone i rozłączone” – pisze prof. Jeff JARVIS