W rocznicę ataku Rosji na Ukrainę organizujemy koncert „Stay Together” w Rzeszowie, aby jeszcze raz pokazać naszą solidarność z narodem ukraińskim i wyrazić jasny sprzeciw wobec wojny prowadzonej przez Rosję – pisze Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA
Ten dzień zmienił wszystko
.Dzień 24 lutego 2022 r. to data, która zmieniła wszystko. Informacje o ataku Rosji na Ukrainę pojawiły się w mediach już przed 5 rano, wyjące syreny w Kijowie przeszyły nasze serca i umysły. To właśnie tego dnia podjęliśmy decyzję, że musimy działać. Dlatego Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) od pierwszego dnia wojny angażuje się w pomoc Ukrainie. Na początek założyliśmy rachunek dla Narodowego Banku Ukrainy. To rachunek, na którym bezpiecznie mogą być przechowywane pieniądze, ale trafiały tam też datki od różnych darczyńców. Ten rachunek ciągle istnieje, wpłaty wpływają. Do tej pory zebraliśmy ponad 65 milionów zł.
Co więcej, jako bank, którego celem nie jest maksymalizowanie zysków, lecz wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego, zdecydowaliśmy o przekazaniu dla Narodowego Banku Ukrainy 30 milionów złotych darowizny. To miała być zachęta dla innych. Trudno jest wycenić straty, jakie poniosła Ukraina, ponadto zginęło wielu ludzi, a utraconego życia wycenić się nie da. Stwierdziliśmy, że to kwota, która pomoże Ukraińcom w pierwszych momentach od rozpoczęcia wojny.
Trzeba podkreślić, że BGK to przede wszystkim ludzie. Działania finansowe, które podejmujemy jako instytucja, to jedno, natomiast wsparcie i zaangażowanie naszych pracowników to zupełnie inny poziom pomocy. W pierwszych dniach wojny dostarczyliśmy na granicę termosy dla matek z dziećmi, które tam przebywały. Dzięki ciepłej wodzie z termosów matki mogły swoje dzieci nakarmić. Gdyby nie dobra wola i organizacja naszych pracowników, nie moglibyśmy tego osiągnąć.
Skala ich zaangażowania przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, kiedy zobaczyliśmy, jak wielu pracowników uczestniczyło w wolontariacie w Hali Torwar. BGK był tam współorganizatorem punktu recepcyjnego. Przez pięć tygodni ponad 200 pracowników BGK pomagało uchodźcom. Działaliśmy na 4 zmiany, każda trwała po 6 godzin i angażowała średnio 4 wolontariuszy. To znaczy, że w ciągu doby dawaliśmy od siebie 96 godzin pomocy. Przez 35 dni to aż 3360 godzin! Ponadto angażowaliśmy się w pozyskiwanie żywności dla uchodźców. Hala Torwar była dla nich pierwszym punktem w Warszawie, w którym mogli odpocząć po wielodniowej podróży, zaplanować kolejne kroki i skorzystać z niezbędnego wsparcia. Dla nas z kolei był to sposób na wyrażenie solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami.
Bardzo wielu z naszych pracowników to cisi bohaterowie, którzy wykazali się ogromnym sercem. Są wśród nas tacy, którzy jeździli na granicę polsko-ukraińską, ale także na terytoria objęte działaniami wojennymi, żeby tam pomagać. Bardzo dużo naszych pracowników przyjęło uchodźców ukraińskich do własnych domów, wpłacało pieniądze, kupowało żywność i inne potrzebne rzeczy. Bez rozgłosu, od serca, bo tak trzeba. Cały świat zobaczył, że mamy ogromne serce, że nie boimy się terrorystów, że umiemy działać.
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy
.Pomagaliśmy uchodźcom z Ukrainy także poprzez nasze fundacje, m.in. Empirię i Wiedzę, która była pomysłodawcą i realizatorem programu aktywizacji zawodowej Ukraińców VDOMA. Jego celem było profesjonalne wsparcie uchodźców z Ukrainy poszukujących zatrudnienia. W serwisie zarejestrowało się ponad 6 tys. osób z Ukrainy. Pomagaliśmy wieloaspektowo, organizowaliśmy warsztaty, szkolenia, pomagaliśmy napisać CV, szukaliśmy pracodawców, uczyliśmy języka, udzielaliśmy też porad prawnych oraz prowadziliśmy indywidualne konsultacje.
Zorganizowaliśmy też koncert „Chwała Ukrainie”, który odbył się w prawosławne Święta Wielkanocne. Celem wydarzenia było wyrażenie solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami. Przez cały czas trwania koncertu zbieraliśmy datki za pomocą płatności cyfrowych na rzecz Ukrainy. To wydarzenie było ogromnym sukcesem, który doceniono nie tylko w kraju, ale także za granicą. Otrzymaliśmy nagrodę Złotego Słonia w międzynarodowym konkursie Bea World Festival. To umocniło nas w przekonaniu, że tego typu inicjatywy mogą nie tylko łączyć i być wyrazem solidarności, ale także zwrócić uwagę innych na cel takiego przedsięwzięcia.
Jako bank mamy także możliwość wsparcia Ukrainy, wykorzystując instrumenty finansowe. W pomocy rozwojowej, którą realizujemy we współpracy z Komisją Europejską (KE), przekonaliśmy komisję do przekazania części środków z tzw. grantu szczepionkowego na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Dotychczas w porozumieniu z KE udało nam się dokonać realokacji prawie 25 mln euro, za które zakupione zostały m.in. żywność, leki, karetki pogotowia czy sprzęt strażacki. Pomoc została dostarczona do ukraińskich hromad (gmin). Teraz pomoc będzie przeznaczona na zakup autobusów szkolnych, które posłużą do transportu i ewakuacji dzieci, zakup artykułów niezbędnych w okresie jesienno-zimowym, m.in. generatorów prądu, piecyków i nośników energii, przenośnych łóżek, systemów oczyszczania wody, odzieży termicznej i zimowej.
Ukraina musi podtrzymywać działalność biznesu, aby po zakończeniu wojny firmy nie zaczynały od zera. W styczniu podpisaliśmy umowę z ukraińskim KredoBankiem, która uruchamia program gwarancyjny dla firm z wykorzystaniem pieniędzy z Komisji Europejskiej. KredoBank będzie udzielać finansowania dla firm ukraińskich w najbardziej zagrożonych regionach. Mechanizm, który został wymyślony w BGK i do którego przekonaliśmy Komisję Europejską, pozwolił uruchomić pierwszą pulę środków – 10 mln euro. To pieniądze na zabezpieczenie niespłaconych kredytów udzielonych przez KredoBank. Będzie to jedno z nielicznych działań, jeśli nie jedyne, wspierających przedsiębiorców z obszaru objętego wojną.
Koncert Stay Together w Rzeszowie, 24 lutego
.Zależy nam na tym, żeby świat jeszcze raz usłyszał, jak ważne jest to, żeby nie opuszczać Ukrainy, gdy walczy, a walczy w obronie całego demokratycznego świata. Dlatego w rocznicę ataku Rosji na Ukrainę – 24 lutego 2023 r. – organizujemy koncert „Stay Together”, na który w imieniu swoim i pracowników BGK chciałabym wszystkich serdecznie zaprosić. Bądźmy razem, żebyśmy wspólnie w formie online lub na miejscu, w Rzeszowie, mogli jeszcze raz pokazać naszą solidarność z narodem ukraińskim i wyrazić jasny sprzeciw wobec wojny prowadzonej przez Rosję.
Beata Daszyńska-Muzyczka