Georgette MOSBACHER: Polskę i Amerykę łączą więzy jednej z najsilniejszych i najtrwalszych przyjaźni na świecie

Polskę i Amerykę łączą więzy jednej z najsilniejszych i najtrwalszych przyjaźni na świecie

Photo of Georgette MOSBACHER

Georgette MOSBACHER

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce od 2018 r.

Zwracam się do moich rodaków, Amerykanów, jak również polskich przyjaciół i sojuszników z prośbą o przyłączenie się do najlepszych życzeń składanych z okazji 244. urodzin Stanów Zjednoczonych Ameryki – pisze Georgette MOSBACHER

Dzień Niepodległości to czas, kiedy nasz naród jednoczy się, aby wspólnie świętować wolność i swobody, które są nam wszystkim tak drogie. Jest to dzień, w którym wspominamy odważnych mężczyzn i kobiety, których poświęcenie i odwaga ukształtowały nasz demokratyczny dorobek. Dziś składam wyrazy uznania wszystkim tym, którzy służą jako gwaranci naszej drogocennej wolności!

Ameryka ma wiele powodów, by okazywać wdzięczność i zarazem ma ich wiele, by świętować.

Codziennie celebrujemy wolność, stojąc na straży ideałów, na których fundamencie ufundowany jest nasz naród. Ale oznacza to również solidarność z naszymi wspaniałymi przyjaciółmi i sojusznikami na całym świecie, takimi jak Rzeczpospolita Polska.

Polska należy do grona najstarszych przyjaciół Ameryki. Łączą nas więzy jednej z najsilniejszych i najtrwalszych przyjaźni na świecie. Cztery wieki temu polscy osadnicy w Jamestown ciężko pracowali na rzecz przetrwania nowej amerykańskiej kolonii.  Polscy bohaterowie – generał Tadeusz Kościuszko i generał Kazimierz Pułaski – pomogli nam zwyciężyć w walce o niepodległość, już na zawsze zapisując się w amerykańskich sercach i historii. Wspólnie walczyliśmy w drugiej wojnie światowej z agresją nazistów. A kilkadziesiąt lat temu Stany Zjednoczone stały ramię w ramię z Polską w jej odważnej walce z komunistycznym uciskiem.

Niedawne spotkanie naszych prezydentów uwypukliło, że podobnie jak we wcześniejszych wojnach, tak i dziś wspólnie walczymy z koronawirusem. Wspólnie robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić dobrobyt naszym obywatelom.

Bieżący rok w naszych stosunkach jest znakomity. Nasze wielowiekowe relacje są silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jestem niezmiernie dumna, że Polska przystąpiła do programu bezwizowego, który gwarantuje, że łączące nas więzi międzyludzkie pozostaną silne przez kolejne stulecia. Zrealizowaliśmy nasze cele w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Zrealizowaliśmy nasze cele mające zapewnić wspólny dobrobyt gospodarczy. I wzmocniliśmy wschodnią flankę NATO.

Obchodząc w tym roku 244. urodziny Ameryki, wszyscy obywatele tego kraju powinni docenić wypływające z tego błogosławieństwa. Jak powiedział prezydent Reagan: „Całym sercem i siłą ramienia, poprzez wszelkie wyzwania i przeciwności, ślubujemy wierność sobie nawzajem i sprawie  ludzkiej wolności, sprawie, której światło rozświetla te ziemie i niesie nadzieję dla świata.”

.Niech Bóg błogosławi Stany Zjednoczone Ameryki, niech Bóg błogosławi Rzeczpospolitą Polską i dużo szczęścia z okazji święta czwartego lipca.

Georgette Mosbacher
Tekst wystąpienia z okazji Święta Narodowego Stanów Zjednoczonych opublikowany za zgodą Ambasady USA w Polsce.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 lipca 2020