

Eryk MISTEWICZ
Dekalog antytrollingu. Propozycja
Nie etykietuj. Nie pogłębiaj podziałów. Rozmawiaj, poznawaj ludzi i ich punkty widzenia. Szukaj tego, co łączy, nie skupiaj się na tym, co dzieli. Buduj mosty porozumienia. Także w sferze języka. Nie wyzywaj inaczej myślących, przyjmujących inną niż Ty postawę życiową. Zasypuj dobrem. A może wręcz przyjmij zasadę, że jedynie pokazujesz, rekomendujesz wyłącznie dobre przykłady, że przekazujesz dobre wiadomości?

Anna MAKUCH
Hejt. Jedno z największych nieporozumień
Emocje w polityce wypada uznać w ogóle za szkodliwe, w wolnej wymianie opinii można uznać ich obecność za przyjętą, lecz w ramach celu dialogu, którym jest porozumienie, czy przynajmniej – próba zrozumienia stanowiska oponenta. Nie ma nią szans, jeśli rozum śpi a szaleją emocje. Słusznie pisał Arystoteles, dzieląc duszę na trzy części i nadając rozumowi naczelną funkcję. Dziś widzimy, że mistrzowie się nie mylą. Tylko kto ich jeszcze czyta?

Paweł TRZASKOWSKI
Z prac Obserwatorium Etyki Słowa. Hejt - komentarze bez jakiejkolwiek treści
Hejt wciąż jest zjawiskiem świeżym, jeszcze nie okrzepł, ewoluuje i mutuje jak choroba, jak choroba też szkodzi. Podobnie jak piractwo i pornografia, żeruje na kształtującym się ciągle społeczeństwie ery internetowej.

Prof. Monika PRZYBYSZ
#CzarnyProtest w sieci nienawiści. Populizm, uproszczenia, instynkt stadny, manipulacje
Może dziwić fakt, że 450 tysięcy osób podpisanych pod społecznym projektem Ordo Iuris nie stworzyło alternatywnej widocznej akcji i marszu w świecie rzeczywistym, a w social media #białyprotest miał wieczorem 3 października 2016 r. 30-krotnie mniejszy zasięg w sieci niż #czarnyprotest (15,3 mln osób kontra 559 tys.).

Piotr APEL
Fakty do wyboru
Język przestał mieć znaczenie, przekaz jest wtórny. Ważne jest nawet nie to, by przekonać wyborców sympatią do siebie, ale to, żeby pokazać, że jest się odpowiedzią na braki drugiej strony, że wybierając jedną stronę, wyborca może zdecydować o tym, co jest prawdziwe.

Krzysztof KRAKOWSKI
Po raporcie Centrum Badań nad Uprzedzeniami o „dehumanizacji” debaty w Polsce - krytycznie
Jedna z konkluzji raportu mówi, że zwolennicy pozarządowych partii są bardziej negatywnie nastawieni do zwolenników rządu niż odwrotnie. Chociaż raport jest szeroko komentowany w mediach i na portalach społecznościowych, mało kto zwrócił uwagę na jego słabości. A jest ich wiele.

Jan ŚLIWA
Uśmiech Zofii. To fake or not to fake, czyli skąd się biorą newsy
Od kiedy człowiek wymienia informacje, celem jest tylko po części podawanie obiektywnych faktów. Uważa się, że Swetoniusz w „Żywotach cezarów” bardziej dbał o barwną treść niż o rzetelność historyczną. Wpływ na to mogła też mieć wysoka śmiertelność niepokornych myślicieli za Nerona, Kaliguli i ich następców.

Urszula PODRAZA
Życie z hejtu. Walka konkurencyjna, niszczenie reputacji firm
Co zrobić, jeśli przedsiębiorca nie zgadza się z tym, jak został przedstawiony? Zgłosić swoje zastrzeżenia administratorowi i czekać na interwencję lub zapłacić. Stawka wynosi od 150 do 200 zł za jeden wpis. Można płacić bitcoinami. Można też skorzystać z płatności internetowych — szybko i wygodnie.

Umair HAQUE
"Dlaczego Twitter umiera i jaka z tego płynie dla nas nauka"
Hejt ma w sieci tak istotny wpływ na interakcje społeczne jak szkodliwe mikroby w mięsie na jego sprzedaż. Hejt będzie spowalniać, zatrzymywać, a nawet zabijać rozrost i rozkwit przeróżnych sieci, społeczności, istnień.