Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (56). Tajemnica Paryża. Zapomniana linia kolejowa"

"Cool Pics (56). Tajemnica Paryża. Zapomniana linia kolejowa"

Photo of Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Historyk sztuki i fotograf-samouk. Finalistka konkursu National Geographic « Photo par nature » oraz prestiżowego Mobile Photography Awards. Członkini Grupy Mobilnych. Jej fotografie wystawiane były w Soho Gallery Digital Art w Nowym Jorku, a także w galeriach w Londynie, Toronto, Kioto. Wyposażona w iPhona i aparat cyfrowy, stara się uchwycić tętniące życiem miasto. Mieszka w Paryżu. MissCoolpics.com

zobacz inne teksty Autorki

.W każdym mieście są takie miejsca, o których istnieniu wie zaledwie garstka osób, a często i ci którzy o nich wiedzą raczej się tam nie zapuszczają. Żeby się do nich dostać trzeba bowiem przechodzić przez ogrodzenia, dziury w płotach, a gdy już się tam jest – nigdy nie wiadomo, co się tam zastanie i kogo można spotkać… A do tego można też narazić się na zatrzymanie, wylegitymowanie i mandat.

.W Paryżu jednym z takich miejsc jest opuszczona linia kolejki miejskiej. To t.zw. “Petite Ceinture” – 32-kilometrowy odcinek torów kolejowych oplatający całe miasto. Na zapomnianą linię kolejową natkniemy się bowiem w parku Buttes Chaumont, spotkamy ją przecinającą kanał d’Ourcq, wreszcie wspaniały – szczególnie dla fotografów – widok na tajemnicze tory rozpościera się z parku Montsouris.

Co prawda na niektórych odcinkach tory są na nowo zagospodarowywane przez miasto, powstają tam głównie parki (w rejonie Porte de Versailles)  i ciekawe miejsca spotkań (jak np. Recyclerie w północnej części miasta), jednak znaczna część torów jest opustoszała, a dostęp do nich utrudniony.

Jednak dla chcącego nic trudnego i parę miesięcy temu udało mi się podążyć śladami zapomnianej kolejki. Zejście na te tory to prawie jak wycieczka do innego wymiaru. Jesteśmy w centrum miasta, a mimo to nie słychać ruchu samochodowego, jest bardzo spokojnie i wszędzie widać wyjątkowo bujną roślinność. Trudy dostania się tam zostają wynagrodzone niesamowitą atmosferą miejsca.

Zapraszam na krótką wycieczkę po Paryżu nieznanym, opuszczonym i jakże fascynującym.

Joanna Lemańska

g4778JF5OkygHWCPdXhIu4OSSL0imtrBXWx2yxtImWM

LK5VCNnohGGwdtAMMUTYlhCcDDizawILWAz_7vzjhWo

9f9e5Ig9r8B4RqQuFE7EZfG0WonM274S2XqfLdRLCUw

Jdr1Dej8t_uUs6pZW1uHSMFQ6moKzb--bbdUuhEW5hU

kR3-oOf85j-V7eSHspdHZA-X9qESIcuarh_0pK2F7B0

q4g98065QcuO0ruB3lW_PGHUM8qw4MFyy4vSyJACBCc,X9fdY4tMpgkp5bOIYVU8EWz7bOUPsdV2jjlhdbHVTdI

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 lutego 2015