Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (188). Good morning Vietnam
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (188).
Good morning Vietnam

Jadąc do Wietnamu spodziewałam się ujrzeć kraj, który byłby podobny do sąsiedniej Kambodży i prawdopodobnie do innych krajów w tej części świata. Na szczęście Wietnam okazał się dość odmienny od wszystkich tych miejsc w Azji, które odwiedziłam do tej pory. Dotarłszy do Hanoi, od razu znalazłam się w typowym południowo-azjatyckim mieście, tętniącym życiem i zdominowanym przez szalony ruch. Szybko jednak zdałam sobie sprawę, jak wyjątkowe jest to miasto, którego odkrywanie w ciągu raptem kilku dni okazało się niezwykle ekscytujące.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (175). Ostatnie, ciepłe dni
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (175). Ostatnie, ciepłe dni

Kiedy lato powoli staje się wspomnieniem, z zapałem staram się korzystać z ostatnich w tym roku, cieplejszych dni. Październikowe słońce zachodzi już około godziny 19 i tym samym późne popołudnia są jednym z moich ulubionych momentów do robienia zdjęć w Paryżu.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (168). Deuche, Deudeuche, deux chevaux...
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (168).
Deuche, Deudeuche, deux chevaux...

… pod tymi tajemniczymi określeniami kryje się chyba jeden z najbardziej znanych, kojarzących się z Francją przedmiotów, mianowicie Citroen 2CV. Od Paryża po Marsylię, Francja roi się od tych wyjątkowo sympatycznych samochodów, które nieodłącznie kojarzą mi się z wakacyjną atmosferą i z… filmami Louisa de Funes’a.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (157). Paryskie wschody i zachody
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (157). Paryskie wschody i zachody

Delikatne światło (zupełnie inne niż wieczorem), tajemnicza mgiełka spowijająca paryskie mosty, zachwycają. A czasem, jeśli ma się odrobinę szczęścia, można zobaczyć coś wyjątkowego, coś, czego nie sposób ujrzeć o jakiejkolwiek innej porze dnia…

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (143). Przedświąteczny Paryż
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (143). Przedświąteczny Paryż

Mieniące się światełkami i kolorami ulice, ciekawi fotograficznie ludzie i sytuacje, piękne dekoracje, delikatny mróz i piękne zimowe słońce. Odwiedziłam Rue de Seine usianą uroczymi kafejkami, okolice Saint-Germain-des-Prés, kościół Saint-Sulpice wyglądający zjawiskowo w świetle zachodzącego słońca, Odéon i rue du Cherche-Midi…

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (142). Szybki weekend w Londynie
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (142).
Szybki weekend w Londynie

Londyn to powiew świeżości, jedyna w swoim rodzaju atmosfera i to coś, co mają tylko niektóre miasta na świecie, a czego nie da się ująć w słowa. Coś, co przyciąga ludzi z całego świata.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (135). Weekend w Bodrum
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (135).
Weekend w Bodrum

Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć zrobionych w najbardziej urokliwych zakątkach Bodrum. Słynące z klubów nocnych oraz z możliwości uprawiania najrozmaitszych sportów wodnych miasteczko jest często porównywane do francuskiego Saint-Tropez. Mnie jednak najbardziej interesowały uliczne scenki, wspaniałe kolory, wschody słońca i… turecki çay, czyli herbata.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (127). Legendarne Studio Harcourt Paris
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (127).
Legendarne Studio Harcourt Paris

Założone w 1934 roku przez braci Lacroix Studio Harcourt jest znane z czarno-białej fotografii portretowej gwiazd kina i celebrytów. Fotografowano tu takie sławy jak Brigitte Bardot, Marlena Dietrich czy Edith Piaf, a bardziej współcześnie Monica Bellucci, Jean Reno, Sophie Marceau… Niezwykłe miejsce!

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (126). Wakacyjny Paryż.
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (126). Wakacyjny Paryż.

To jeden z tych momentów w roku, kiedy miasto podoba mi się najbardziej. Uroki kawiarnianego życia, przesiadujący na brzegach rzeki ludzie, „Paris Plage”, czyli plażowe rozrywki urządzone przez miasto nad samymi brzegami Sekwany oraz przepiękne zachody słońca. I jeszcze jakby tego wszystkiego było mało, możliwość odwiedzenia kultowego basenu Molitor.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (122). Podróży przez Italię ciąg dalszy
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (122).
Podróży przez Italię ciąg dalszy

W trakcie pierwszego pobytu w Wenecji, kilka tygodni temu, nabrałam przekonania, że to najpiękniejsze miasto, jakie kiedykolwiek widziałam. Za drugim razem utwierdziłam się w tym przekonaniu. Każdy budynek, każdy najmniejszy nawet detal wydaje się piękniejszy od poprzedniego. Szkoda tylko, że ciągle nie było mi dane obejrzeć i sfotografować na mój sposób słynnego mostu Rialto…

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (120). Paryż. Nareszcie w domu...
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (120). Paryż. Nareszcie w domu...

Wbrew pozorom deszczowa aura wcale nie jest przeciwskazaniem do fotografowania. Wręcz przeciwnie – czerwcowe deszcze charakteryzują się sporą dynamiką i naprzemiennie pada i świeci słońce. A kiedy ma się szczęście to deszcz i słońce idą razem w parze, a wówczas wszystko lśni i błyszczy, światło jest absolutnie wyjątkowe i jako fotograf jestem w siódmym niebie.

Joanna LEMAŃSKA:  Cool Pics (119). Gwiezdna wyspa Mykonos
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (119). Gwiezdna wyspa Mykonos

Tydzień pobytu na greckich wyspach dostarczył zupełnie innych wrażeń, niż czas spędzony w okolicach Aten i na Peloponezie. Olśniewające bielą i pastelowymi kolorami, wąskie uliczki największego miasta na Mykonos – Chory, są wymarzonym miejscem do spacerowania, bowiem urzekają lokalną atmosferą. Uroku dodają wiatraki, które są symbolem wyspy.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (118). Wielkie greckie wakacje
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (118). Wielkie greckie wakacje

Co prawda kraj jest ogarnięty kryzysem, jednak specyficzną, związaną z tym atmosferę czuć głównie w Atenach. Stolica tętni życiem, ale wszechobecne są „antymerkelowe” napisy na budynkach, odbywają się demonstracje i wiele sklepów jest pozamykanych. W mniejszych miejscowościach życie zdaje się toczyć tym samym co zwykle rytmem i nie widać przesadnej różnicy w stosunku do małych miasteczek w innych krajach.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (117). Na Wyspie Kangura
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (117). Na Wyspie Kangura

Charakterystyczne dla tego miejsca jest to, że panuje zakaz sprowadzania obcych gatunków roślin i zwierząt, występuje tam bowiem wiele rodzimych gatunków, które nie żyją nigdzie indziej na świecie. Dość wspomnieć o kangurze szarym, kolczatce australijskiej i uchatce australijskiej – to tylko niektóre z gatunków, których nie zobaczymy w środowisku naturalnym w innych miejscach na świecie. Znajduje się tam także duża kolonia, sprowadzonych na wyspę w XIX wieku, misiów koala.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (116). W australijskim outbacku
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (116). W australijskim outbacku

Pobyt w Południowej Australii zaczęliśmy od zwiedzania kopalni w niezwykłym, słynącym z wydobycia cennych opali, miasteczku Coober Pedy. Niezwykłym także dlatego, że znaczna większość jego mieszkańców żyje… pod ziemią! Niesamowite pustynne obszary, wysuszone i pokryte osadem z soli jeziora, ogromne przestrzenie i niezwykle charakterystyczne dla australijskiego outbacku, ciągnące się aż po horyzont drogi…

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (115). Australia. Szlakiem pionierów
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (115). Australia.
Szlakiem pionierów

Dwa tygodnie i ponad 3000 km, pokonanych w dużej mierze samochodem i czasami także samolotem. Trasę wyznaczała słynna Explorer’s Way, czyli szlak wytyczony w latach 60. XIX wieku przez Johna McDoualla Stuarta, na potrzeby budowy linii telegraficznej. Trasa z Darwin na północy kontynentu, aż do Adelajdy, na południu.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (114) Nie ma to jak Paryż
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (114) Nie ma to jak Paryż

Nie ma to jak powrót do ulubionych miejsc, w okolice Sekwany, na plac Dauphine, czy do dzielnicy łacińskiej. W końcu udało mi się także zobaczyć niektóre z nowo powstałych i świeżo oddanych do użytku miejsc, jak np. zupełnie nowy budynek Hal.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (113). Wspomnienia z Birmy
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (113). Wspomnienia z Birmy

Gwar i upał, uśmiechnięci ludzie i rozbiegane dzieci, piękne światło, kolory, tętniące życiem ulice i targowiska – takie są w dużym skrócie moje wspomnienia z Birmy. Kolejna podróż po której zdaję sobie pytanie, czy dane mi będzie jeszcze wrócić do tego kraju.

Po każdej szczęśliwie zakończonej podróży zadaję sobie pytanie, czy będzie mi dane jeszcze tam wrócić, przeżyć po raz drugi, zobaczyć jeszcze raz. A przecież było tyle innych miejsc, do których także chcę powrócić. Kambodża, Japonia, Islandia… Lista się wydłuża, a w perspektywie zupełnie nowe miejsca do odwiedzenia i nowe przygody.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (112). Wenecja na weekend
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (112). Wenecja na weekend

I pomimo wszystkiego, czego naopowiadano mi o Wenecji i całej świadomości, że to bardzo piękne i zupełnie wyjątkowe miasto, rzeczywistość kompletnie mnie zaskoczyła. Bo Wenecja owszem, jest piękna, tylko że na tak wiele tego piękna nie byłam przygotowana. Zapiera dech w piersiach i napawa podziwem. Labirynt uliczek, kanały, mosty, architektura – z dominującym wrażeniem, że oto znaleźliśmy się w scenografii filmu.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (111). Wielki bieg paryski
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (111). Wielki bieg paryski

Pierwszy prawdziwie wiosenny i ciepły dzień rozpoczęliśmy w Paryżu maratonem. Po raz pierwszy miałam okazję, żeby wybrać się na bieg jako widz i dzielnie dopingować uczestników. Nie bez znaczenia był fakt, w maratonie biegła moja siostra. Udało jej się ukończyć maraton z dobrym czasem, natomiast dla mnie była to świetna okazja do sprawdzenia się w robieniu zdjęć o charakterze sportowym.