Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Luty 2020
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Cézanne et les maîtres. Rêve d’Italie
.W Musée Marmottan Monet od 27 lutego można odwiedzić wystawę poświęconą malarstwu Cézanne’a i mistrzów malarstwa włoskiego. Obok najbardziej znanych dzieł francuskiego artysty, jak „Montagne Sainte-Victoire” czy „Pastorale”, znajdą się tam obrazy twórców takich jak Tintoretto, Soffici czy Boccioni. Dzieła ukazują wpływ kultury włoskiej na twórczość Cézanne’a, ale również inspirację, którą malarz stanowił dla późniejszych artystów włoskich.
2. Notre-Dame de Paris. Les premiers mois d’une renaissance
.Wzdłuż odbudowywanej katedry Notre-Dame można oglądać wystawę fotografii Patricka Zachmanna przedstawiającą pierwsze miesiące po pożarze z dnia 15 kwietnia 2019 r. To dokumentacja wydarzeń, płomieni trawiących katedrę, poświęcenia strażaków, jedności ludzi w obliczu utraty wspólnego dziedzictwa.
Nadzieję na odrodzenie paryskiej katedry Notre-Dame przynoszą nie tylko trwające prace nad odbudową, ale również sam fakt, że taka wystawa ma miejsce, a plac wokół katedry, opustoszały po kwietniowym pożarze, znów przyciąga ludzi.
3. Versailles Revival 1867–1937
.Wystawa Versailles Revival 1867–1937 poświęcona została epoce, w której Pałac Wersalski zajął miejsce jednego z najczęstszych motywów w sztuce, inspirując takich twórców, jak Marcel Proust czy Gabriel Fauré. Pałacowe ogrody z reprezentacyjnymi fontannami stały się ulubionym miejscem spotkań arystokracji, ale również obiektem zainteresowania turystów. Wystawa to obraz epoki, w której Wersal był symbolem arystokracji i splendoru, zdobywającym także popularność wśród licznie odwiedzających.
Versailles Revival 1867–1937, do 15 marca 2020 r.
Château de Versailles, Place d’Armes, RER C Versailles Château Rive Gauche
4. Christian Louboutin: l’Exhibition[niste]
.Dnia 26 lutego w Palais de la Porte Dorée rozpocznie się ekspozycja poświęcona twórczości Christiana Louboutina; jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie mody. Wystawa nieprzypadkowo odbędzie się w Palais de la Porte Dorée. To tam narodziła się pasja Louboutina do projektowania obuwia. Zwiedzając Muzeum Sztuk Afryki i Oceanii, zobaczył tabliczkę zakazującą wchodzenia w szpilkach. Wtedy też zaczął rysować i poprawiać zobaczony obrazek buta na obcasie, co uważa za jeden z najważniejszych momentów w początkach swojej kariery.
5. Written on Skin
.A 14 lutego w Filharmonii Paryskiej odbędzie się koncert muzyki z opery brytyjskiego kompozytora George’a Benjamina pt. „Written on Skin”. Wydarzenie odbędzie się w ramach festiwalu Présences Radio France. Opera opowiada historię opartą na XII-wiecznej oksytońskiej legendzie w połączeniu z nowoczesnym podejściem kompozytora. „Written on skin” została bardzo entuzjastycznie przyjęta kilka lat temu na prestiżowym festiwalu w Aix-en-Provence.
6. L’Inde au miroir des photographes
.Wystawa fotografii w Musée national des arts asiatiques – Guimet przedstawia XIX-wieczne Indie, architekturę, zabytki, pejzaże i przede wszystkim życie codzienne. Ekspozycja prezentuje również sposób, w jaki ukazywany był w XIX wieku obraz tego dalekiego i nieznanego kraju.
L’Inde, au miroir des photographes, do 17 l utego 2020 r., godz. 10:00–18:00 (zamknięte we wtorki)
Musée national des arts asiatiques – Guimet, 6 Place d’Iéna (16. dzielnica), metro: Iéna
7. Wagner w Meudon
.W muzeum w Meudon trwa wystawa poświęcona operze „Holender tułacz”. To w tej podparyskiej miejscowości Richard Wagner napisał jej libretto. Na wystawie będzie można zobaczyć zarówno klasyczne, jak i nowoczesne filmy oraz komiksy stanowiące odniesienie do „Holendra tułacza”. Odwiedzając muzeum, warto zobaczyć również Meudon, jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicach Paryża.
8. Neurones. Les intelligences simulées
.Wystawa w Centre Pompidou poświęcona została spojrzeniu współczesnych artystów na zagadnienie sztucznej inteligencji oraz konfrontacji ludzkiego rozumu z techniką. Część wystawy poświęcona jest również rozumieniu postępu technologicznego, a także jego podłoża w logice, matematyce i sztuce.
9. Fleurs de pluie au Bon Marché
.W jednym z najstarszych centrów handlowych w Paryżu, Le Bon Marché, umieszczona została instalacja japońskiego studia designu Nendo przedstawiająca obieg wody. Instalacja „Fleurs de pluie”, której twórcą jest Sato Oki, w metaforyczny sposób przedstawia ludzkie emocje w cyklu prowadzonym od źródła wody – aż do kwiatu.
10. Du cinéma au septième art: les films Pathé des années 1920
.W Fondation Jérôme Seydoux-Pathé trwa wystawa poświęcona filmom lat 20. XX wieku. Przedsięwzięcie ukazuje ewolucję kina oraz odpowiedź największego francuskiego przedstawiciela branży kinematograficznej, Pathé, na propozycje amerykańskie. W latach 20. Pathé dystrybuowało wiele filmów opartych na takich klasycznych dziełach literatury, jak „Trzej muszkieterowie” czy „Nędznicy”. Był to również czas, w którym kino stało się prawdziwą sztuką, kiedy walory artystyczne musiały stawić czoło wymaganiom producentów i rynku.
Du cinéma au septième art: les films Pathé des années 1920, do 29 lutego 2020 r.Fondation Jérôme Seydoux-Pathé, 73 Avenue des Gobelins (13. dzielnica), metro: Place d’Italie
Julia Mistewicz