Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Luty 2024
Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Berthe Morisot et l’art du XVIIIe siècle
.Wystawa „Berthe Morisot et l’art du XVIIIe siècle” w Musée Marmottan Monet należy do najpiękniejszych wydarzeń tego sezonu kulturalnego w Paryżu. Wystawa poświęcona jest twórczości Berthe Morisot oraz inspiracji, jaką malarka czerpała ze sztuki XVIII wieku. Odwiedzający mogą zatem nie tylko obejrzeć obrazy przedstawicielki impresjonizmu, ale również dzieła przedstawicieli francuskiego malarstwa XVIII-wiecznego, jak François Boucher, Jean-Honoré Fragonard czy Antoine Watteau.
Berthe Morisot et l’art du XVIIIe siècle, do 3 marca 2024 r. Musée Marmottan Monet, 2 rue Louis Boilly (16. dzielnica), metro La Muette
2. Wystawy immersyjne w Atelier des Lumières
.W Atelier des Lumières od 9 lutego będzie można zobaczyć trzy wystawy immersyjne.
„L’Égypte des pharaons. De Khéops à Ramsès II” pokazuje Egipt faraonów poprzez architekturę i sztukę starożytnego Egiptu, a także część poświęconą francuskim odkryciom archeologicznym na tych terenach.
„Les orientalistes. Ingres, Delacroix, Gérôme…” poświęcona jest orientalizmowi w XIX-wiecznym malarstwie. W przestrzeniach Atelier des Lumières wyświetlane są obrazy Ingresa, Delacroix czy Verneta, inspirowane Bliskim Wschodem.
Współczesnym kontrapunktem jest krótka multimedialna wystawa „Foreign nature”, prezentująca twórczość Juliusa Horsthuisa, łączącą przyrodę i mechanikę.
Wystawy od 9 lutego 2024 r. do 5 stycznia 2025 r. Atelier des Lumières, 38 rue Saint-Maur (11. dzielnica), metro Saint-Ambroise
3. Le Paris de la modernité
.W Petit Palais trwa wielka wystawa poświęcona Paryżowi początku XX wieku. Paryż w latach 1905–1925 przyciągał artystów z całego świata, potwierdzając swoją rolę artystycznej i kulturalnej stolicy. Na wystawie pokazana jest wieloaspektowość rozwoju kultury w Paryżu w tym okresie: od malarstwa, przez modę i biżuterię, po motoryzację. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. obrazy Roberta Delaunaya czy Tamary Łempickiej, stroje Jeanne Lanvin, biżuterię Cartiera czy samochód z epoki, wypożyczony przez muzeum w Miluzie.
Le Paris de la modernité, do 14 kwietnia 2024 r. Petit Palais, Avenue Winston Churchill (8. dzielnica), metro Champs-Élysées – Clemenceau
4. Métro ! Le Grand Paris en mouvement
.Paryskie metro jest w centrum wystawy w Cité de l’architecture et du patrimoine. Wystawa pokazuje historię metra i transformację miasta, jaka związana jest z rozwojem jego sieci komunikacyjnej. Ekspozycja zorganizowana jest w kontekście budowy Grand Paris Express, łączącego paryskie przedmieścia. Zwiedzający może zobaczyć, jak nowa sieć transportowa zmieni oblicze metropolii paryskiej, jednocześnie wpisując się we współczesne wyzwania, związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnym planowaniem miast.
Métro ! Le Grand Paris en mouvement, do 2 czerwca 2024 r. Cité de l’architecture et du patrimoine, 1 Place du Trocadéro (16. dzielnica), metro Trocadéro
5. Mode et sport
.Z okazji organizowanych w tym roku w Paryżu Letnich Igrzysk Olimpijskich w niektórych paryskich muzeach zaplanowane są wystawy poświęcone sportowi w kulturze i sztuce. W Musée des Arts Décoratifs już teraz można oglądać wystawę poświęconą sportowi w modzie. 450 eksponatów – strojów (projektu Chanel czy Jean Lanvin), akcesoriów, obrazów, rzeźb, afiszy czy okładek magazynów – przedstawia historię mody sportowej, od antyku po współczesność.
Mode et sport, do 7 kwietnia 2024 r. Musée des Arts Décoratifs, 107 rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Tuileries
6. Program Cinémathèque Française
.W lutym w Cinémathèque Française organizowane będą seanse filmowe w ramach retrospektywy twórczości francuskich i światowych reżyserów. Do 7 lutego można zobaczyć filmy Roberta Rosselliniego (m.in. Kartezjusz, Beaubourg czy Siedem grzechów głównych). Do 9 lutego prezentowane są filmy Claude’a Millera, wpisujące się w tendencję kina autorskiego we Francji końca XX wieku. Od 7 lutego do 4 marca zorganizowana będzie retrospektywa twórczości Claude’a Autant-Lary, znanego głównie z filmu Czarny rynek w Paryżu z Bourvilem i Jeanem Gabinem (który będzie prezentowany 18 lutego), a także z innych adaptacji literatury, jak Czerwone i czarne czy Hrabia Monte-Cristo. Od 21 do 29 lutego będzie można natomiast obejrzeć filmy Arthura Penna, jednego z czołowych powojennych reżyserów amerykańskich, autora m.in. filmu Mały Wielki Człowiek czy Bonnie i Clyde.
Program: https://www.cinematheque.fr/cinema.html Cinémathèque Française, 51 rue de Bercy (12. dzielnica), metro Bercy
7. Le souffle de l’architecte
.W Fondation Cartier pour l’art contemporain można zobaczyć wystawę specjalnie stworzoną przez architekta Bijoya Jaina, założyciela Studia Mumbai w Indiach. W sercu wystawy artysta umieścił temat relacji między człowiekiem a przyrodą. Bijoy Jain przy tworzeniu ekspozycji wykorzystał elementy architektury, a także drewno, glinę czy wodę. Wystawa „Le souffle de l’architecte” ma wchodzić w artystyczny dialog z budynkiem Fondation Cartier pour l’art contemporain, zaprojektowanym przez Jeana Nouvela.
Le souffle de l’architecte, do 21 kwietnia 2024 r. Fondation Cartier pour l’art contemporain, 261 boulevard Raspail (14. dzielnica), metro Raspail
8. Gustave Moreau. Le Moyen Âge retrouvé
.Do 12 lutego można jeszcze oglądać wystawę poświęconą związkom między twórczością Gustave’a Moreau a sztuką średniowiecza. Symbolista czerpał inspirację z kultury średniowiecza, ukazując na swoich dziełach postaci fantastyczne. Na wystawie w dawnym warsztacie malarza można zobaczyć obrazy i ryciny Gustave’a Moreau, pochodzące z rezerw muzeum, a także z Luwru i z francuskiej Biblioteki Narodowej.
Gustave Moreau. Le Moyen Âge retrouvé, do 12 lutego 2024 r. Musée Gustave Moreau, 14 Rue Catherine de la Rochefoucauld (9. dzielnica), metro Saint-Georges
9. L’invention de la Renaissance
.Francuska Biblioteka Narodowa przedstawi od 20 lutego wystawę, poświęconą humanizmowi w renesansie. Wpływ tego prądu na rozwój artystyczny, naukowy i intelektualny w epoce odrodzenia pokazany jest na wystawie przez ponad 240 dzieł: manuskryptów, rycin, rzeźb i monet. „L’invention de la Renaissance” pokazuje również rozwój humanizmu na dworach królewskich w epoce renesansu.
L’invention de la Renaissance, od 20 lutego do 16 czerwca 2024 r. Site Richelieu, 5 rue Vivienne (2. dzielnica), metro Bourse
10. Chagall à l’œuvre
.Do 26 lutego w Centre Pompidou można jeszcze zobaczyć wystawę „Chagall à l’œuvre. Dessins, céramiques et sculptures 1945–1970”, na której prezentowane są dzieła Chagalla, które w 2022 r. dołączyły do zbiorów paryskiego muzeum. Rysunki, wyroby ceramiczne i rzeźby, należące wcześniej do kolekcji prywatnej, świadczą o powiązaniach twórczości Chagalla ze światem muzyki i spektaklu. Wśród prezentowanych dzieł znajduje się m.in. projekt malowidła wykonanego przez Chagalla na suficie paryskiej opery.
Chagall à l’œuvre. Dessins, céramiques et sculptures 1945–1970, do 26 lutego 2024 r. Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou (4. dzielnica), metro Rambuteau
Julia Mistewicz, Paryż