
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Marzec 2023
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Giovanni Bellini. Influences croisées

.W Musée Jacquemart-André rozpocznie się wystawa poświęcona Giovanniemu Belliniemu. Uważany za ojca szkoły weneckiej, był mistrzem m.in. Tycjana. To Bellini zapoczątkował sztukę opartą na kolorze i jego tonacji – konwencję, która naznaczyła malarstwo weneckie XVI wieku. Wystawa pokazuje zarówno wpływ, jaki Bellini wywarł na sztukę włoską, jak i wpływy innych kultur na artystę. Bellini w swoich dziełach wykorzystywał m.in. sztukę detalu zaczerpniętą z malarstwa flamandzkiego, a także motywy inspirowane sztuką bizantyjską. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 50 dzieł Belliniego, pochodzących z kolekcji m.in. w Madrycie, Rzymie, Wenecji, Mediolanie czy z kolekcji Petit Palais w Paryżu.
Wystawa jest ostatnią okazją do odwiedzenia Musée Jacquemart-André, jednego z najelegantszych paryskich muzeów, z przepięknym ogrodem zimowym i XIX-wiecznym wystrojem pokoi dawnych właścicieli budynku. Od sierpnia 2023 roku do września 2024 roku muzeum będzie zamknięte z powodu prac renowacyjnych.
Giovanni Bellini. Influences croisées, od 3 marca do 17 lipca 2023 r.
158 boulevard Haussmann (8. dzielnica), metro Miromesnil
2. Comédie Française au cinéma

.Od kilku sezonów w ramach wydarzenia „Comédie Française au cinéma” artyści z Comédie Française przygotowują spektakl transmitowany na żywo w kinach.
Do 7 marca publiczność będzie mogła oglądać w kinach adaptację dramatu „Król Lear” Williama Szekspira, w reżyserii Thomasa Ostermeiera. Król Lear, zmęczony panowaniem w królestwie, postanawia podzielić je między trzy córki, uzależniając to od miłości, jaką go darzą. Podczas gdy dwie córki wygłaszają długą mowę o uczuciu do ojca, trzecia, najmłodsza, zachowuje powściągliwość, która wywołuje gniew ojca. Thomas Ostermeier utrzymuje dramat szekspirowski w scenografii nawiązującej do krajobrazu wrzosowiska i przy muzyce na żywo, podkreślając szaleństwo głównej postaci.
Le Roi Lear, do 7 marca 2023 r. Program seansów: https://www.allocine.fr/seance/film-308809/pres-de-115755/
3. Néo-romantiques. Un moment oublié de l’art moderne 1926–1972
.W Musée Marmottan Monet od 8 marca będzie można zobaczyć wystawę poświęconą neoromantykom. Jak wskazuje tytuł wystawy, neoromantyzm był ruchem pomijanym w historii sztuki nowoczesnej. Neoromantyzm, jeden z pierwszych ruchów postmodernizmu, oparty był na odejściu od abstrakcji i powrocie do malarstwa figuratywnego. Tworzący grupę w Paryżu w latach 20. XX wieku artyści neoromantyczni brali udział w tworzeniu sceny artystycznej w Ameryce, Anglii i we Włoszech.

Na wystawie będzie można zobaczyć ponad sto dzieł artystów neoromantycznych, takich jak Christian Bérard czy Kristians Tonny.
Néo-romantiques. Un moment oublié de l’art moderne 1926-1972, od 8 marca do 18 czerwca 2023 r. Musée Marmottan Monet, 2 rue Louis Boilly (16. dzielnica), metro La Muette
4. Wojciech Jerzy Has w Reflet Médicis
.W ramach organizowanego przez Instytut Polski w Paryżu cyklu projekcji filmów Wojciecha Jerzego Hasa w kinie Reflet Médicis 14 marca będzie można obejrzeć film „Pętla”. Główny bohater, w którego wcielił się Gustaw Holoubek, walczy z uzależnieniem od alkoholu. Jego dziewczyna, wierząc w skuteczność terapii, prosi go o wytrzymanie jednego dnia bez nałogu. Wobec słabości niepozwalającej na odstawienie alkoholu mężczyzna postanawia popełnić samobójstwo.

Scenariusz filmu, powstałego w 1958 roku, napisali Wojciech Has i Marek Hłasko.
Cykl projekcji „Wojciech J. Has – rétrospective” w kinie Reflet Médicis, w ramach którego prezentowany jest tam raz w miesiącu jeden film Wojciecha Hasa, będzie trwał do 4 lipca.
Projekcja filmu „Le nœud coulant (Pętla)”, 14 marca 2023 r. godz. 20:00. Reflet Médicis, 3 rue Champollion (5. dzielnica), metro Cluny La Sorbonne
5. Léon Monet. Frère de l’artiste et collectionneur
.Musée de Luxembourg poświęci wystawę Léonowi Monetowi, którego wkład w sztukę impresjonistów został zapomniany, w przeciwieństwie do geniuszu jego brata, Claude’a Moneta. Léon odegrał jednak znaczącą rolę w karierze Claude’a Moneta. Podczas gdy malarz po powrocie z Hawru tworzy obraz „Impresja. Wschód słońca”, Léon Monet – chemik, przedsiębiorca i kolekcjoner – zakłada Spółkę Przemysłu w Rouen i aktywnie wspiera brata i innych malarzy impresjonistów. Przedsiębiorca założył również jedną z pierwszych ważnych kolekcji malarstwa impresjonistycznego.

Na wystawie będzie można zobaczyć ponad sto eksponatów, m.in. obrazy Sisleya, Pissarra, Renoira i oczywiście Claude’a Moneta, ale również rodzinne fotografie, dokumenty czy portret Léona, który namalował Claude Monet.
Léon Monet. Frère de l’artiste et collectionneur, od 15 marca do 16 lipca 2023 r. Musée du Luxembourg, 19 rue de Vaugirard (6. dzielnica), metro Rennes
6. Salon du Dessin

.Salon du Dessin jest jednym z najważniejszych wydarzeń poświęconych sztuce rysunku, mającym międzynarodową renomę. W historycznych wnętrzach Palais Brongniart wystawione będzie ponad tysiąc dzieł, zarówno sztuki dawnej, jak i współczesnej, pochodzących z najbardziej prestiżowych galerii, wyspecjalizowanych w kolekcjach rysunków. Wystawie towarzyszą konferencje i dyskusje z konserwatorami i innymi specjalistami.
Najbliższa edycja salonu odbędzie się w dniach 22-27 marca.
Salon du Dessin, od 22 do 27 marca 2023. Palais Brongniart, Place de la Bourse (2. dzielnica), metro Bourse
7. Chagall, Paris – New York

.W Atelier des Lumières można zobaczyć multimedialny spektakl poświęcony twórczości Marca Chagalla. Spektakl przedstawia dzieła Chagalla, które powstały na różnych etapach jego kariery i wpisują się w trendy artystyczne epoki. Pokazana jest również rola dwóch miast w życiu artysty: Paryża, stolicy sztuki nowoczesnej, który inspirował malarza do poszukiwania nowych form wyrazu, i Nowego Jorku, który stał się miejscem emigracji Chagalla w latach 40. XX wieku.
Wyświetlanym w Atelier des Lumières obrazom Chagalla towarzyszy muzyka jazzowa, klasyczna i klezmerska, symbolizująca łączące się w sztuce Chagalla wpływy kulturowe.
Chagall, Paris – New York, do 7 stycznia 2024 r. Atelier des Lumières, 38 rue Saint-Maur (11. dzielnica), metro Saint-Ambroise
8. Koncerty zespołu „Śląsk”

.W marcu w kilku miejscach w Île-de-France wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zespół zaprezentuje muzykę i tańce tradycyjne z różnych regionów Polski. Tancerze w polskich strojach ludowych, chór na najwyższym poziomie i dopracowana choreografia stworzą piękny spektakl promujący polską kulturę. „Śląsk” wystąpi w podparyskim Yerres, Enghien-les-Bains, Villeparisis i Le Blanc-Mesnil.
Program: https://www.billetreduc.com/294149/evt.htm
9. Matisse. Cahiers d’art, le tournant des années 30

.W Musée de l’Orangerie od 1 marca trwa wystawa w całości poświęcona Henriemu Matisse’owi. Twórczość artysty z lat 30. XX w. pokazana jest przez pryzmat poświęconych mu publikacji w awangardowym magazynie „Cahiers d’art”, będącym jednym z najważniejszych głosów francuskiej sceny artystycznej i kulturalnej. Publikacje dotyczące postaci Matisse’a i reprodukcje jego dzieł figurowały w magazynie obok reprodukcji takich współczesnych mu artystów, jak Georges Braque, Juan Miro, Wassily Kandinsky, Mondrian czy Le Corbusier.
Na wystawie prezentowane są dzieła Matisse’a rzadko pokazywane publiczności, pochodzące głównie z kolekcji muzeów amerykańskich. Twórczość Matisse’a z lat 30. XX w. jest uzupełniona o rysunki, a także archiwalne publikacje w „Cahiers d’art”.
Matisse. Cahiers d’art, le tournant des années 30., do 29 maja 2023 r. Musée de l’Orangerie, Jardin Tuileries (1. dzielnica), metro Concorde
10. Germaine Richier

.Od 1 marca w Centre Pompidou publiczność może oglądać wystawę poświęconą Germaine Richier. Pierwsza rzeźbiarka, której prace znalazły się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w 1956 roku, na trwałe wpisała się w historię sztuki jako artystka oryginalna i radykalna. Wystawa w Centre Pompidou pokazuje różne etapy kariery artystycznej Germaine Richier, która kształciła się w tradycji rzeźbiarskiej Auguste’a Rodina i Antoine’a Bourdelle’a, ale szybko wypracowała swój własny styl. Na wystawie prezentowane jest niemal 200 dzieł Germaine Richier, głównie rzeźb, ale również rysunków.
Germaine Richier, do 12 czerwca 2023 r. Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou (4. dzielnica), metro Rambuteau