Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2021

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2021

Photo of Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Dziennikarka "Wszystko co Najważniejsze" mieszkająca w Paryżu. Skończyła studia z cywilizacji Europy Środk0wo-Wschodniej na paryskim INALCO.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. L’Arc de triomphe empaqueté

.Od 18 września do 3 października Łuk Triumfalny stanie się dziełem sztuki współczesnej. W ramach projektu duetu artystycznego Christo et Jeanne-Claude obiekt zostanie pokryty srebrzystoniebieskim materiałem i przewiązany czerwoną liną. Duet znany jest z tworzenia sztuki współczesnej z wykorzystaniem zabytków. Pomysł na „opakowanie” materiałem jednego z najbardziej emblematycznych zabytków Francji powstał już 60 lat temu. Zostanie zrealizowany w rok po śmierci Christo.

Do wykonania dzieła zostanie wykorzystane 25 000 metrów kwadratowych materiału i 3000 metrów liny.

L’Arc de triomphe empaqueté, od 18 września do 3 października 2021 r.
Łuk Triumfalny (8. dzielnica), metro/RER Charles de Gaulle – Étoile.

2. Paris Design Week

.Jak co roku na początku września Paryż celebruje design. Paris Design Week to dziesięć dni wystaw w specjalnie przygotowanych witrynach, spotkań oraz wydarzeń organizowanych zarówno przez najbardziej znane marki, jak i nastawionych na promocję nowych butików i młodych twórców. Paris Design Week ma formę spaceru po trasie, na której znajdują się uczestniczące butiki, galerie i organizacje skupione wokół trzech stref: Opera-Concorde-Etoile, Palais Royal-Marais-Bastille i Rive Gauche.

Paris Design Week, od 9 do 18 września 2021 r.

3. Jane Birkin w Filharmonii

.Weekend od 17 do 20 września w paryskiej Filharmonii będzie poświęcony Jane Birkin. Jedna z czołowych postaci francuskiej piosenki zaprezentuje swój najnowszy album, a także wystąpi w towarzystwie Orchestre national d’Île-de-France – w repertuarze Serge’a Gainsbourga. W programie jest również spotkanie z Jane Birkin, a także odczytanie przez aktorów dramatu napisanego przez brytyjską aktorkę i piosenkarkę, która życie i karierę związała z Francją.

Week-end Jane Birkin, od 17 do 20 września 2021 r.
Philharmonie de Paris, 221 avenue Jean-Jaurès, metro Porte de Pantin.

4. Botticelli. Artiste et designer

.Na wystawie „Botticelli. Artiste et designer” w Musée Jacquemart-André będzie można zobaczyć ponad czterdzieści obrazów włoskiego malarza, a także współczesnych mu przedstawicieli szkoły florenckiej, na których wywarła wpływ jego twórczość. Wystawa przedstawia etapy doskonalenia przez Botticellego własnego stylu, relacje między jego malarstwem a współczesną mu kulturą i rolę tego renesansowego malarza w historii sztuki. Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji takich instytucji, jak Luwr, National Gallery w Londynie czy Muzea Watykańskie.

Botticelli. Artiste et designer, od 10 września 2021 r. do 24 stycznia 2022 r.
Musée Jacquemart-André, 158 boulevard Haussmann (8. dzielnica), metro Miromesnil.

5. Jean Cortot, le peintre des mots

.Wystawa „Jean Cortot, le peintre des mots” we francuskiej Bibliotece Narodowej pokazuje fascynację francuskiego malarza i ilustratora słowami oraz relacje, które artysta nawiązał z takimi autorami, jak np. Paul Valéry. Oryginalny styl grafiki Jeana Cortota związany był z jego zamiłowaniem do słów – które przedstawiał przy wykorzystaniu różnych barw – oraz fascynacją różnymi systemami pisma, które poznał podczas podróży. To właśnie miejscu słowa pisanego w sztuce Cortota poświęcona jest wystawa, którą w Bibliotece Narodowej będzie można oglądać od 21 września.

Jean Cortot, le peintre des mots, od 21 września do 7 listopada 2021 r.
Bibliothèque nationale de France, Quai François Mauriac (13. dzielnica), metro Bibliothèque François Mitterrand.

6. Anni et Josef Albers. L’art et la vie

Anni et Josef Albers. L’art et la vie, od 10 września 2021 r. do 9 stycznia 2022 r.
Musée d’Art Moderne de Paris, 11 Avenue du Président Wilson (16. dzielnica), metro Alma-Marceau.

.W Musée d’Art Moderne będzie wystawa poświęcona Anni i Josefowi Albers – artystom, których łączyło przekonanie o tym, że sztuka może odmienić świat i powinna być w centrum ludzkiego istnienia. Wystawa zwraca uwagę na relacje łączące dwoje artystów, którzy poznali się w Bauhausie, pobrali trzy lata później i wspólnie tworzyli sztukę, wspierając się nawzajem. Artyści byli zaangażowani w demokratyzację sztuki i przekonani o tym, że proces twórczy odgrywa kluczową rolę w edukacji każdego człowieka. Jako twórcy i nauczyciele uważani są za jedne z bardziej wpływowych postaci modernizmu. W Musée d’Art Moderne można będzie zobaczyć ponad 300 dzieł artystów świadczących o procesie ich rozwoju artystycznego.

7. Classique au vert

.We wrześniu w ramach cyklu koncertów „Classique au vert” w Parc Floral wystąpią Nikołaj Ługanski i Orchestre de chambre de Paris pod kierownictwem Larsa Vogta. Publiczność zaproszona jest do wysłuchania utworów skomponowanych przez Mozarta.

Następnego dnia wystąpi l’Orchestre Français des Jeunes, stworzona przez francuskie Ministerstwo Kultury i skupiająca młodych utalentowanych muzyków. W programie m.in. utwory Straussa i Mendelssohna.

Nikolai Lugansky, Lars Vogt et Orchestre de chambre de Paris, 3 września 2021 r., godz. 20.30
Orchestre Français des Jeunes, 4 września 2021 r., godz. 16.00
Parc Floral de Paris, route de la Pyramide (12. dzielnica), metro Château de Vincennes.

8. Giacometti et l’Égypte antique

.Institut Giacometti przygotował we współpracy z Luwrem wystawę poświęconą związkom twórczości Giacomettiego ze sztuką egipską. Fascynacja kulturą antycznego Egiptu przejawia się w formie i koncepcji estetycznej rzeźb i obrazów artysty. Wystawa prezentowana jest jako dialog między dziełami rzeźbiarza i starożytnymi obiektami ze zbiorów Luwru. Przedstawia sztukę antyku jako źródło inspiracji i punkt odniesienia dla współczesnych twórców.

Giacometti et l’Égypte antique, do 10 października 2021 r.

9. Hommage à Georges Rouault

.W Centre Pompidou przez cały wrzesień można jeszcze oglądać wystawę zorganizowaną z okazji 150. rocznicy urodzin Georges’a Rouaulta. Wystawa przedstawia Rouaulta jako malarza, ale także jako człowieka, którego religijność, humanizm i zaangażowanie w obronę najsłabszych wyróżniały go w czasach mu współczesnych, podważających wyznawane przez niego wartości. W prezentowanych na wystawie dziełach – pochodzących ze zbiorów Musée National d’Art Moderne – przejawia się bunt artysty wobec niesprawiedliwości społecznej.

Hommage à Georges Rouault, do 3 października 2021 r.
Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou (4. dzielnica), metro Rambuteau.

10. Chefs-d’œuvre photographiques du MoMA

.W Jeu de Paume będzie można zobaczyć fotografie pochodzące z kolekcji nowojorskiego Museum of Modern Art, pokazywane po raz pierwszy poza Nowym Jorkiem. Pochodzące z początku XX wieku fotografie, wśród których znajdują się zarówno dzieła słynne, jak i mniej znane, reprezentują europejską i amerykańską awangardę. Dzieła takich fotografów, jak Berenice Abbott, Edward Weston czy El Lissitzky będzie można oglądać w Jeu de Paume od 14 września.

Chefs-d’œuvre photographiques du MoMA, od 14 września 2021 r. do 13 lutego 2022 r.
Jeu de Paume, 1 Place de la Concorde (8. dzielnica), metro Concorde.

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 września 2021
Fot. Christian HARTMANN / Reuters / Forum