Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2021
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. L’Arc de triomphe empaqueté
.Od 18 września do 3 października Łuk Triumfalny stanie się dziełem sztuki współczesnej. W ramach projektu duetu artystycznego Christo et Jeanne-Claude obiekt zostanie pokryty srebrzystoniebieskim materiałem i przewiązany czerwoną liną. Duet znany jest z tworzenia sztuki współczesnej z wykorzystaniem zabytków. Pomysł na „opakowanie” materiałem jednego z najbardziej emblematycznych zabytków Francji powstał już 60 lat temu. Zostanie zrealizowany w rok po śmierci Christo.
Do wykonania dzieła zostanie wykorzystane 25 000 metrów kwadratowych materiału i 3000 metrów liny.
2. Paris Design Week
.Jak co roku na początku września Paryż celebruje design. Paris Design Week to dziesięć dni wystaw w specjalnie przygotowanych witrynach, spotkań oraz wydarzeń organizowanych zarówno przez najbardziej znane marki, jak i nastawionych na promocję nowych butików i młodych twórców. Paris Design Week ma formę spaceru po trasie, na której znajdują się uczestniczące butiki, galerie i organizacje skupione wokół trzech stref: Opera-Concorde-Etoile, Palais Royal-Marais-Bastille i Rive Gauche.
3. Jane Birkin w Filharmonii
.Weekend od 17 do 20 września w paryskiej Filharmonii będzie poświęcony Jane Birkin. Jedna z czołowych postaci francuskiej piosenki zaprezentuje swój najnowszy album, a także wystąpi w towarzystwie Orchestre national d’Île-de-France – w repertuarze Serge’a Gainsbourga. W programie jest również spotkanie z Jane Birkin, a także odczytanie przez aktorów dramatu napisanego przez brytyjską aktorkę i piosenkarkę, która życie i karierę związała z Francją.
4. Botticelli. Artiste et designer
.Na wystawie „Botticelli. Artiste et designer” w Musée Jacquemart-André będzie można zobaczyć ponad czterdzieści obrazów włoskiego malarza, a także współczesnych mu przedstawicieli szkoły florenckiej, na których wywarła wpływ jego twórczość. Wystawa przedstawia etapy doskonalenia przez Botticellego własnego stylu, relacje między jego malarstwem a współczesną mu kulturą i rolę tego renesansowego malarza w historii sztuki. Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji takich instytucji, jak Luwr, National Gallery w Londynie czy Muzea Watykańskie.
5. Jean Cortot, le peintre des mots
.Wystawa „Jean Cortot, le peintre des mots” we francuskiej Bibliotece Narodowej pokazuje fascynację francuskiego malarza i ilustratora słowami oraz relacje, które artysta nawiązał z takimi autorami, jak np. Paul Valéry. Oryginalny styl grafiki Jeana Cortota związany był z jego zamiłowaniem do słów – które przedstawiał przy wykorzystaniu różnych barw – oraz fascynacją różnymi systemami pisma, które poznał podczas podróży. To właśnie miejscu słowa pisanego w sztuce Cortota poświęcona jest wystawa, którą w Bibliotece Narodowej będzie można oglądać od 21 września.
6. Anni et Josef Albers. L’art et la vie
.W Musée d’Art Moderne będzie wystawa poświęcona Anni i Josefowi Albers – artystom, których łączyło przekonanie o tym, że sztuka może odmienić świat i powinna być w centrum ludzkiego istnienia. Wystawa zwraca uwagę na relacje łączące dwoje artystów, którzy poznali się w Bauhausie, pobrali trzy lata później i wspólnie tworzyli sztukę, wspierając się nawzajem. Artyści byli zaangażowani w demokratyzację sztuki i przekonani o tym, że proces twórczy odgrywa kluczową rolę w edukacji każdego człowieka. Jako twórcy i nauczyciele uważani są za jedne z bardziej wpływowych postaci modernizmu. W Musée d’Art Moderne można będzie zobaczyć ponad 300 dzieł artystów świadczących o procesie ich rozwoju artystycznego.
7. Classique au vert
.We wrześniu w ramach cyklu koncertów „Classique au vert” w Parc Floral wystąpią Nikołaj Ługanski i Orchestre de chambre de Paris pod kierownictwem Larsa Vogta. Publiczność zaproszona jest do wysłuchania utworów skomponowanych przez Mozarta.
Następnego dnia wystąpi l’Orchestre Français des Jeunes, stworzona przez francuskie Ministerstwo Kultury i skupiająca młodych utalentowanych muzyków. W programie m.in. utwory Straussa i Mendelssohna.
8. Giacometti et l’Égypte antique
.Institut Giacometti przygotował we współpracy z Luwrem wystawę poświęconą związkom twórczości Giacomettiego ze sztuką egipską. Fascynacja kulturą antycznego Egiptu przejawia się w formie i koncepcji estetycznej rzeźb i obrazów artysty. Wystawa prezentowana jest jako dialog między dziełami rzeźbiarza i starożytnymi obiektami ze zbiorów Luwru. Przedstawia sztukę antyku jako źródło inspiracji i punkt odniesienia dla współczesnych twórców.
9. Hommage à Georges Rouault
.W Centre Pompidou przez cały wrzesień można jeszcze oglądać wystawę zorganizowaną z okazji 150. rocznicy urodzin Georges’a Rouaulta. Wystawa przedstawia Rouaulta jako malarza, ale także jako człowieka, którego religijność, humanizm i zaangażowanie w obronę najsłabszych wyróżniały go w czasach mu współczesnych, podważających wyznawane przez niego wartości. W prezentowanych na wystawie dziełach – pochodzących ze zbiorów Musée National d’Art Moderne – przejawia się bunt artysty wobec niesprawiedliwości społecznej.
10. Chefs-d’œuvre photographiques du MoMA
.W Jeu de Paume będzie można zobaczyć fotografie pochodzące z kolekcji nowojorskiego Museum of Modern Art, pokazywane po raz pierwszy poza Nowym Jorkiem. Pochodzące z początku XX wieku fotografie, wśród których znajdują się zarówno dzieła słynne, jak i mniej znane, reprezentują europejską i amerykańską awangardę. Dzieła takich fotografów, jak Berenice Abbott, Edward Weston czy El Lissitzky będzie można oglądać w Jeu de Paume od 14 września.
Julia Mistewicz