Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu – wirtualny. Dziesięć pomysłów. Luty 2021

Miesiąc w Paryżu – wirtualny. Dziesięć pomysłów. Luty 2021

Photo of Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Dziennikarka "Wszystko co Najważniejsze" mieszkająca w Paryżu. Skończyła studia z cywilizacji Europy Środk0wo-Wschodniej na paryskim INALCO.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Au spectacle chez soi

.Na platformie France TV można oglądać retransmisje spektakli teatralnych i operowych. Dostępne są adaptacje klasyków, takich jak sztuki Moliera, a także te odwołujące się do współczesnego kontekstu. Nagrane w najlepszych teatrach Francji podczas festiwali teatralnych, a także odegrane w czasie kwarantanny specjalnie dla publiczności przed ekranami.

2. Le Châtelet sur le toit

.Po tym, jak zamknięto Théâtre du Châtelet z powodu restrykcji, sceną stał się dach teatru. Poza niezwykłym miejscem wystawiania sztuk propozycja Théâtre du Châtelet zwraca uwagę swoją różnorodnością. Są i taniec, i muzyka różnego gatunku, od zespołu L.E.J. po przedstawicieli orkiestry paryskiej prefektury. Ważną rolę w tym spektaklu odgrywa również piękne tło – dzięki widokowi na wieżę Eiffla, Sekwanę i Tour Saint-Jacques.

3. Program Filharmonii Paryskiej

.Do internetu przeniosła swój repertuar także Filharmonia Paryska. Udostępnione są retransmisje i koncerty na żywo. W programie m.in. Debussy, Ravel, Beethoven. Na stronie Filharmonii znajdują się też nagrania z ubiegłorocznej edycji festiwalu Jazz à la Villette oraz nagrania dyskusji wokół tematów związanych z muzyką klasyczną i wywiady z artystami.

https://live.philharmoniedeparis.fr/?_ga=2.268110862.1667037791.1611262766-2123179871.1611262740

4. Auguste Rodin „Les cathédrales de France”

.Poświęcona francuskim katedrom książka Rodina to nie tylko wnikliwa analiza średniowiecznych katedr w małych miejscowościach środkowej i północnej Francji.

To przede wszystkim ukazanie ich wielkości i duszy, a także obrazu samej Francji, który według rzeźbiarza symbolizują katedry. Hołd złożony francuskim katedrom piórem jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy w historii.

Auguste Rodin „Les cathédrales de France”, wyd. Omnia

5. Le métro qui venait du froid

.Musée des arts et métiers przygotowało wirtualną wystawę poświęconą powstaniu czwartej linii paryskiego metra, pierwszej poprowadzonej pod Sekwaną, w 1906 roku. Archiwalne zdjęcia przedstawiają historię konstrukcji, uznawanej na początku XX wieku za prawdziwy cud techniki.

Dzięki wystawie można zobaczyć etapy poprowadzenia metra pod Sekwaną, łącznie z zamrażaniem brzegów rzeki czy budową stacji naziemnej na wysokości Place Saint-Michel.

6. Paris Vintage

.Codzienne życie mieszkańców Paryża w latach ’50, uliczni muzycy, wspomnienia mieszkańców Belleville czy spojrzenie paryżan na turystów w drugiej połowie ubiegłego wieku… Na kanale YouTube INA Paris Vintage można znaleźć reportaże o życiu w różnych dzielnicach miasta, o zapomnianych i nieistniejących już miejscach, a także o tym, co ożywiało wówczas opinię publiczną: choćby koszmar mieszkańców chcących poruszać się po mieście na rowerze.

Reportaże, pochodzące z archiwów INA, pozwalają przenieść się do dawnego Paryża, choć niekoniecznie do tego odpowiadającego ogólnym wyobrażeniom o Ville Lumière ubiegłego wieku.

https://www.youtube.com/channel/UC8rLuu2Xi0aUvcbaZt6flRg

7. Paname

Program telewizyjny „Paname” to spacer po bardziej lub mniej znanych miejscach Paryża. Każdy odcinek poświęcony jest innej części miasta. Pokazane są miejsca nieoczywiste, jak studio nagrań RATP w 17. dzielnicy, ale również ciekawe zakątki wokół Pól Elizejskich czy wieży Eiffla.

„Paname” to również coś o niezwykłych ludziach i ich inicjatywach, a także oferta miejsc, do których można się udać na zakupy czy na kawę, kiedy znów zostaną otwarte.

8. Square René Viviani

.Jednym z najprzyjemniejszych skwerów w Paryżu, gdzie można odpocząć od zgiełku, jest położony w sercu miasta, między bulwarem Saint-Germain a wyspą Cité, Square René Viviani. Będąc w okolicy, warto się zatrzymać w tym spokojnym i pełnym zieleni zaciszu. Jest to też bardzo urokliwe miejsce, przylegające do kościoła Saint-Julien-de-Pauvre, otoczone brukowanymi uliczkami. Pośrodku skweru znajduje się najstarsze drzewo w Paryżu, posadzone w 1601 r. przez ogrodnika króla Henryka IV.

Square René Viviani (5. dzielnica), metro/RER Saint-Michel Notre-Dame

9. La Petite Lumière

.Po wejściu do La Petite Lumière od razu widać, że jest to jedna z tych paryskich księgarni, do których przychodzą stali bywalcy, chętnie wymieniający się uwagami o przeczytanych książkach. Wrażenie potęguje bliskość ulicy Daguerre, typowej, autentycznej uliczki, którą zajmują małe, lokalne sklepy. Oprócz panującej w księgarni kameralnej atmosfery warto oczywiście docenić bogatą ofertę książek, szczególnie w dziale o Paryżu, gdzie można znaleźć trudno dostępne, mniej znane publikacje. Sam właściciel księgarni jest autorem książek o 14. dzielnicy, wydanych przez Parigramme.

La Petite Lumière, 14 rue Boulard (14. dzielnica), metro Denfert-Rochereau

10. Paris fait Paris

.W ramach programu Paris fait Paris przygotowane są podcasty o konstrukcji i renowacji miejsc użyteczności publicznej w Paryżu. Architekci opowiadają o pracy przy renowacji Théâtre du Châtelet czy Musée de la Libération, pozwalając odkryć historię miejsc oraz dziedzictwo architektoniczne od strony technicznej.

https://www.google.com/search?q=praca+synonim&oq=praca+synonim&aqs=chrome.0.0l3j0i395l5.2851j1j9&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 stycznia 2021