146 rosyjskich miliarderów ma więcej, niż pozostali Rosjanie

Łączny majątek 146 rosyjskich miliarderów jest większy niż oszczędności zgromadzone przez wszystkich pozostałych mieszkańców kraju – przekazał portal Moscow Times, powołując się na dane z dorocznej listy miliarderów magazynu „Forbes”.
146 rosyjskich miliarderów ma większy majątek niż reszta Rosjan
.Pod koniec 2024 roku wartość majątków najbogatszych Rosjan osiągnęła rekordową kwotę 625,5 miliarda dolarów. Najmajętniejsi wzbogacili się w 2024 r. o 48,7 mld dolarów (4,1 bln rubli). To kwota porównywalna z rocznym budżetem Moskwy i aż 9-krotnie większa od rocznych budżetów dużych regionów.
Łączny kapitał rosyjskich miliarderów okazał się równy prawie jednej trzeciej produktu brutto Rosji i większy niż rezerwy złota i walut Banku Centralnego, które są szacowane na 609,5 miliarda dolarów. Według „Forbesa” w Rosji przybyło w 2024 r. 21 miliarderów, a ich łączna liczba jest większa niż kiedykolwiek wcześniej.
Najbogatszym Rosjaninem wedle listy amerykańskiego magazynu jest założyciel Łukoilu, Wagit Alekpierow, który już w 2027 r. znalazł się na liście „Forbesa”. W 2024 roku wartość dywidend od posiadanych przez niego akcji przekroczyła 2 mld dolarów, a jego majątek szacowany jest na 28,6 miliardów. Kolejnym najbogatszym obywatelem Rosji jest obłożony sankcjami USA, UE i Wielkiej Brytanii szef koncernu Siewierstal, Aleksiej Mordaszow.
Trzy klucze do imperializmu rosyjskiego
.Putin nie ma wielkich międzynarodowych celów. Wszystko, co go interesuje, to możliwości monetyzowania międzynarodowej pozycji Rosji – pisze prof. Stanisław SAGAN w opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „Trzy klucze do imperializmu rosyjskiego„.
„Militarna agresja na Ukrainę w lutym 2022 r. pokazała nową, groźną odsłonę rosyjskiego imperializmu. Platformy informacyjne przynoszą nam doniesienia o ruchach wojsk, ale także o ludzkich dramatach. Praktyczne pomijają współczesną rosyjską ideologię imperialną, jej najnowszą wersję, która stanowi polityczną inspirację i uzasadnienie tak drastycznych wydarzeń dziejących się u naszych granic”.
„Nowożytny imperializm sięgnął po militarną agresję, pokazał swoje militarne oblicze na początku XVIII stulecia. To wówczas Rosja, pod rządami cara Piotra I, rozpoczęła działania wojenne na terytoriach nadbałtyckich. Tym samym otworzyła kolejny, nowy rozdział rosyjskiej polityki imperialnej. Przez całe osiemnaste stulecie agresywnie wkraczała do Europy. Pod koniec tego stulecia rozpoczęła działania wojenne na obszarach Morza Czarnego, będących wówczas pod dominacją turecką. Równolegle angażowała się w demontaż I Rzeczypospolitej. To wskazywało już wyraźnie na realizowanie ambicji poza swoimi terytoriami – Rosja wkraczała do Europy”.
„Po rewolucji październikowej imperializm rosyjski nie tylko nie został utrącony, lecz nadano mu nową ideologię, zmieniono cel. Rozbudowano go, przydając mu nową oprawę ideologiczno-propagandową, bazującą na nowych, chwytliwych populistycznych celach. Tym razem miał to być internacjonalizm proletariacki, rozumiany jako solidarność z robotnikami całego świata i szerzenie światowej rewolucji. Nieco później przybrał on postać „braterskiej pomocy”, ale zawsze miał aspekt militarny”.
.”Po kolejnej zmianie ustroju politycznego Rosji, w latach 90. XX stulecia, rosyjski imperializm zyskał nowy koloryt i nadal pozostaje fundamentalnym instrumentem polityki. Tym razem nastąpił specyficzny sojusz z Cerkwią prawosławną, na bazie mitu, w którym dobrzy i szlachetni Rosjanie toczą walkę ze złem zachodniej cywilizacji” – pisze prof. Prof. Stanisław SAGAN.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-stanislaw-sagan-imperializm-rosyjski-ruski-mir/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ