Benjamin Netanjahu stworzył najbardziej religijny i prawicowy rząd w historii Izraela

Benjamin Netanjahu

Nowy rząd Izraela pod przewodnictwem Benjamina Netanjahu został w czwartek zatwierdzony przez izraelski parlament. Gabinet nowego premiera otrzymał 63 głosy poparcia w 120-osobowym Knesecie.

.W wyborach, które odbyły się na początku listopada 2022 r. partia Netanjahu – Likud oraz stowarzyszone z nią ugrupowania skrajnie prawicowe i religijne zdobyły 64 miejsca w 120-osobowym Knesecie, dając mandat do utworzenia rządu w ręce tego właśnie polityka: Benjamin Netanjahu stworzył rząd.

Izraelscy liberałowie oraz komentatorzy zagraniczni obawiają się, że nowy rząd, w którym najważniejsze ministerstwa przejmą skrajni nacjonaliści i ultraortodoksi, zaogni konflikt z Palestyńczykami na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz pogłębi podział między świeckimi a religijnymi obywatelami Izraela.

Reuters przypomina, że nowy rząd, którego skład Netanjahu musi przedstawić w ciągu tygodnia, rozpocznie urzędowanie pod koniec bieżącego roku, w którym na Zachodnim Brzegu doszło do jednych z najgorszych od ponad dekady aktów przemocy. Zginęło w nich ponad 150 Palestyńczyków i przeszło 20 Izraelczyków.

Najbardziej religijny i prawicowy rząd w historii Izraela

.Nowy rząd, który tworzy Benjamin Netanjahu określany jest w Izraelu jako najbardziej religijny i prawicowy w historii tego kraju. Składa się z przedstawicieli partii premiera – Likudu, dwóch ugrupowań ultraortodoksyjnych i trzech skrajnie prawicowych. Benjamin Netanjahu był już premierem Izraela w latach 1996-1999 i 2009-2021.

W środę koalicja rządowa przedstawiła porozumienie, w którym ogłoszono, że priorytetem nowego rządu będzie rozwój żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu i zalegalizowanie osiedli, które powstały tam niezgodnie z prawem. Deklaracja przyszłego gabinetu zapowiada również, że w „wybranym czasie i po wzięciu pod uwagę narodowych i międzynarodowych interesów państwa Izrael” rząd zamierza dokonać aneksji Zachodniego Brzegu Jordanu.

Izraelscy liberałowie oraz komentatorzy zagraniczni obawiają się, że nowy rząd, w którym najważniejsze ministerstwa obejmą skrajni nacjonaliści i religijni ortodoksi, zaogni konflikt z Palestyńczykami na Zachodnim Brzegu oraz pogłębi podział między świeckimi a religijnymi obywatelami Izraela.

Nad Izrael nadchodzi „rząd szaleństwa”?

.Odchodzący szef rządu Jair Lapid nazwał w poniedziałek politykę forsowaną przez nową koalicję Netanjahu „grabieżą wartości demokratycznych”. Jair Lapid potępił przyszły „rząd szaleństwa” i ostrzega przed „grabieżą demokracji”

Jair Lapid sprzeciwia się postulatom przedstawionym w niedzielę przez członków partii Religijny Syjonizm, które pozwoliłoby właścicielom firm, w tym lekarzom, odmówić usługi, jeśli kolidowałoby to z ich uczuciami religijnymi. „To nigdy się nie kończy. Nigdy nie było nigdzie na świecie, w żadnym momencie historii religijnego i nacjonalistycznego ekstremizmu, że pewnego dnia i z własnej inicjatywy oświadczyłby: +to koniec, wystarczy mi, przestaję+” – powiedział Lapid na spotkaniu partii Jest Przyszłość, której jest liderem i założycielem.

„Ten atak nie zatrzyma się sam z siebie. Oni nie zakochają się nagle w demokracji. Nie zobaczą światła i nie dojdą do wniosku, że wierzą w liberalne wartości [izraelskiej] Deklaracji Niepodległości” – ostrzegł Lapid. „To nie jest rząd „pełnego prawa”. To jest pełnoprawny rząd szaleństwa” – dodał.

Priorytetem rozwój żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu i zalegalizowanie osiedli, które powstały tam niezgodnie z prawem

.Tak przynajmniej głosi przedstawione w środę porozumienie rządowej koalicji, cytowane przez Associated Press. Premierem będzie Benjamin Netanjahu.

Deklaracja przyszłego gabinetu, który będzie najbardziej religijnym i prawicowym rządem w historii państwa żydowskiego, zapowiada również, że w „wybranym czasie i po wzięciu pod uwagę narodowych i międzynarodowych interesów państwa Izrael” rząd zamierza dokonać aneksji Zachodniego Brzegu. Wcześniej koalicja obiecuje zalegalizowanie nawet tych „dzikich” osiedli żydowskich, które poprzednie rządy izraelskie uznawały za bezprawne – relacjonuje agencja AP.

Podważenie mechanizmu trójpodziału władz?

Nowy rząd planuje również przyznanie hojnych stypendiów dla mężczyzn z ortodoksyjnych wspólnot, którzy poświęcają się studiom religijnym i nie pracują. Ponadto gabinet premiera Netanjahu obiecuje reformę sądownictwa, która pozwoli zwykłej większości parlamentarnej, liczącej w Knesecie 61 deputowanych, na anulowanie wyroków Sądu Najwyższego. Jak komentuje Associated Press, wprowadzenie takiego przepisu podważa mechanizm trójpodziału i wzajemnej kontroli władz państwa i prowadzi do erozji demokratycznych instytucji.

Co więcej, przeciwnicy Netanjahu przypominają, że jest on zainteresowany wprowadzeniem zmian w izraelskim systemie prawnym, ponieważ toczą się przeciw niemu postępowania sądowe, między innymi w sprawie zarzutów o korupcję.

Agencja AP prognozuje, że plany nowego gabinetu Netanjahu gwarantują mu „burzliwy początek” sprawowania władzy oraz dezaprobatę zarówno części mieszkańców Izraela jak i ważnych sojuszników państwa.

Odchodzący szef rządu Jair Lapid nazwał w poniedziałek politykę forsowaną przez nową koalicję Netanjahu „grabieżą wartości demokratycznych”. W wyborach, które odbyły się na początku listopada, ugrupowanie Likud kierowane przez Netanjahu oraz stowarzyszone z nim skrajnie prawicowe i religijne partie zdobyły 64 miejsca w 120-osobowym Knesecie, dając Netanjahu mandat do utworzenia rządu.

PAP/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 grudnia 2022
Fot. Miriam May/Pool / ddp images / Forum