Białystocka Galeria Arsenał świętuje swój jubileusz
Do współtworzenia jubileuszowej wystawy, na której znajdą się prace z kolekcji białostockiej Galerii Arsenał – zachęca wszystkich zainteresowanych instytucja, a propozycje można przesyłać do 1 grudnia. Wystawa przygotowywana jest z okazji przypadającego w przyszłym roku 60-lecia, które obchodzi Galeria Arsenał.
Swoje prace pokazywali w niej najwybitniejsi polscy artyści…
.Galeria Arsenał rozpoczęła swoją działalność w 1965 roku w Białymstoku. Jest miejską placówką, ale ze swej działalności znaną w kraju i za granicą. Swoje prace pokazywali w niej najwybitniejsi polscy artyści m.in. Mirosław Bałka, Katarzyna Kozyra, Artur Żmijewski, Hubert Czerepok, Leon Tarasewicz, Jerzy Nowosielski, Małgorzata Niedzielko i Iza Tarasewicz.
W przyszłym roku przypadać będzie 60-lecie istnienia galerii, a jednym z głównych punktów obchodów będzie jubileuszowa wystawa „Arsenał 60! O kolekcjonowaniu, kolekcji i miłości do Arsenału” – powiedziała w poniedziałek PAP Gabriela Owdziej z Galerii Arsenał.
Na ekspozycję złożą się wybrane prace znajdujące się w tworzonej od 1990 roku Kolekcji II, w której obecnie jest ok. 300 różnych dzieł artystów z całego świata. Zamysłem kuratorek Tani Kochubińskiej i Leny Prents jest, by to białostoczanie i wszyscy zainteresowani współtworzyli tę wystawę wybierając dzieła z kolekcji, które w ich ocenie powinny znaleźć się na ekspozycji. Wystawa ma opierać się na trzech tematach: bliskość, pamięć, wartości.
„Zapraszamy Was do zastanowienia się, które dzieła z Kolekcji II najpełniej wyrażają te idee. Wskażcie jedną pracę i w kilku zdaniach napiszcie nam, jakie przemyślenia, refleksje i uczucia wpłynęły na Wasz wybór” – napisano w mediach społecznościowych galerii.
Katalogi z pracami można znaleźć na stronie internetowej galerii a także w mediach społecznościowych instytucji. Galeria Arsenał na formularze ze zgłoszeniami i uzasadnieniem czeka do 1 grudnia.
Co może zaoferować Galeria Arsenał?
.Z nadesłanych propozycji kuratorki dokonają wyboru i zaprezentują dzieła na wystawie. Owdziej powiedziała, że fundamentem wystawy mają być prace wybrane przez zainteresowane osoby, ale możliwe, że znajdą się też na niej te wybrane przez kuratorki. Ekspozycja będzie prezentowana w głównej siedzibie galerii przy ul. Mickiewicza; jej otwarcie zaplanowano na 11 kwietnia 2025 roku.
Jednym z punktów obchodów będzie też wystawa w drugiej lokalizacji galerii – Starej Elektrowni. Otwarcie wystawy w tym miejscu zaplanowano na koniec marca przyszłego roku; ma być to także początek obchodów jubileuszu.
Galeria Arsenał rozpoczęła swoją działalność w 1965 roku w Białymstoku, jako Biuro Wystaw Artystycznych. W 1990 roku, kiedy Arsenałem zaczęła zarządzać Monika Szewczyk, zmieniono nazwę na galerię autorską oraz określono nowy program galerii. Od 2011 roku galeria pozyskała nową przestrzeń wystawienniczą – budynek Starej Elektrowni, który dwa lata temu przeszedł nieduży remont.
Kolekcja II jest zbiorem sztuki współczesnej, prowadzonym od początku lat 90. najpierw wspólnie przez Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Galerię Arsenał w Białymstoku, a po rozwiązaniu towarzystwa, samodzielnie przez Galerię Arsenał. W kolekcji znajdują się prace uznanych artystów, m.in. Mirosława Bałki, Natalii LL, Dana Perjovschiego, Doroty Nieznalskiej, Katarzyny Kozyry, Józefa Robakowskiego, Zbigniewa Libery, Leona Tarasewicza, Karola Radziszewskiego. Dzieła prezentowane są na wystawach w kraju i zagranicą.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB