CPK powstanie do 2030 roku - we Frankfurcie [Komunikat Lufthansa Group]
Niemiecka linia lotnicza Lufthansa Cargo ogłosiła, że zainwestuje prawie 600 milionów euro (ponad 2,5 mld złotych) w gruntowną modernizację i rozbudowę lotniczego portu przeładunkowego we Frankfurcie. Ma to być największy i najnowocześniejszy hub cargo w Europie. Eksperci przyrównują go do wciąż planowanego od wielu lat, ale nie znajdującego się na etapie realizacji, polskiego Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Wielki terminal przeładunkowy ma zająć powierzchnię 330 tys. m2, co odpowiada 46 boiskom piłkarskim.
Lufthansa Cargo wybuduje niemieckie CPK
.Dnia 5 września Lufthansa Cargo świętowała przejście do kolejnego etapu realizacji budowy megalotniska we Frankfurcie. Warta 600 mln euro inwestycja ma uczynić frankfurckie Lufthansa Cargo Center największym i najnowocześniejszym przeładunkowym portem lotniczym w Europie. Projekt ten, określany jako „LCCevo”, ma zostać ukończony do 2030 r.
W ceremonii rozpoczynającej budowę hubu transportowego wzięło udział liczne grono niemieckich polityków, biznesmenów, a także pracowników, klientów i partnerów projektu. W celu podkreślenia historycznego znaczenia startu prac budowlanych tego spektakularnego obiektu uczestnicy uroczystości wypełnili i zapieczętowali kapsułę czasu, informuje w oświadczeniu prasowym Lufthansa Cargo.
„Lufthansa Cargo umożliwia globalny biznes i łączy rynki światowe w bardziej zrównoważony sposób. Projekt «LCCevo» jest wyrazem naszego dążenia do wzrostu i doskonałości. W czasach globalnych napięć i zmieniających się oczekiwań klientów potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań, które spełniają potrzeby zarazem nasze, naszych klientów jak i społeczeństwa. Jest to możliwe jedynie dzięki nowoczesnej infrastrukturze. Dla naszych klientów chcemy zoptymalizować efektywność i jakość usług, a także uczynić je szybszymi i bardziej bezproblemowymi. Dla naszych pracowników chcemy stworzyć atrakcyjne i przyszłościowe miejsca pracy w nowo zaprojektowanym «Home of Cargo». Jednocześnie «LCCevo» podkreśla nasze silne związki z naszą macierzystą bazą i wzmacnia rolę lotniska we Frankfurcie jako centralnego hubu cargo w Europie” – stwierdził dyrektor generalny Lufthansa Cargo Ashwin Bhat.
„Ta inwestycja Grupy Lufthansa jest wyraźnym zobowiązaniem wobec lokalizacji we Frankfurcie i symbolizuje nasze zaufanie do długoterminowej przyszłości branży frachtu lotniczego. Ten sztandarowy projekt przygotowuje nasz biznes cargo na przyszłość w hubie we Frankfurcie. Podnosi jakość i efektywność dla naszych klientów, tworzy trwałe miejsca pracy dla naszych pracowników i umożliwia bardziej ekologiczne procesy naziemne. Jednocześnie znacząco przyczyniamy się do wzrostu wydajności transportu lotniczego w sercu Europy, co umożliwia globalny ruch niezbędny dla naszej gospodarki” – oznajmił członek zarządu Deutsche Lufthansa AG Michael Niggemann.
„Lotnisko we Frankfurcie często określane jest jako «serce regionu». Ostatnie lata pokazały jak istotny obok ruchu pasażerskiego jest także transport towarowy. Kluczem do utrzymania konkurencyjności w tym dynamicznym środowisku jest nowoczesna i efektywna infrastruktura. Dzięki modernizacji swojego centrum cargo na lotnisku we Frankfurcie, Lufthansa Cargo przyczynia się do dalszego wzmocnienia transportu lotniczego w tej lokalizacji. Sprostamy wyzwaniom przyszłości dzięki najnowszym technologiom i inteligentnym rozwiązaniom. Jednocześnie projekt ten jest wyraźnym sygnałem potwierdzającym siłę gospodarczą oraz zrównoważony rozwój naszego regionu – wzmacnia on pozycję lotniska we Frankfurcie jako kluczowego węzła komunikacyjnego” – powiedział Kaweh Mansoori, minister gospodarki, energii, transportu, mieszkalnictwa i obszarów Wiejskich Hesji.
Od momentu otwarcia w 1982 roku, LCC (Lufthansa Cargo Center) działa nieprzerwanie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, odgrywając kluczową rolę w globalnym ruchu transportu lotniczego cargo. Najnowszy program modernizacji obejmuje stopniową odnowę wszystkich centralnych funkcji obiektu do 2030 roku. Prace budowlane są prowadzone etapami, aby codzienne operacje mogły przebiegać bez zakłóceń. W obecnej fazie budowy Lufthansa Cargo odnawia lub buduje nowe obiekty na powierzchni około 55 000 m². Ważnym kamieniem milowym jest budowa magazynu wysokiego składowania o wysokości 42 metrów, który będzie drugim najwyższym budynkiem na lotnisku we Frankfurcie.
CPK to silna Polska w bezpiecznej Europie
.Na łamach „Wszystko co Najważniejsze” ukazał się tekst poseł Pauliny MATYSIAK pt. „Silna Polska w bezpiecznej Europie”. Jak przekonuje autorka: „Polska umie wymyślić BLIKa, wygrać Rolanda Garrosa i grać w FC Barcelona. Będzie też umiała zbudować CPK, bezpieczne elektrownie jądrowe i superszybkie koleje”.
„Silna Polska w bezpiecznej Europie to taka, która się rozwija i taka, która inwestuje. Silna Polska to państwo, które robi rzeczy. Inwestuje w infrastrukturę, w naukę i technologie, ale przede wszystkim inwestuje w człowieka. Inwestuje w godne płace, w mieszkania, w niezawodny transport publiczny. I troszczy się o klimat. To jest szansa na dobre życie i szansa na przyszłość, o jakiej marzymy. To nie są puste słowa, tylko plan na przyszłość. Plan, ktory można i trzeba zrealizować” – pisze Paulina MATYSIAK.
.Jak podkreśla, „nie jesteśmy już biednym krajem na dorobku — staliśmy się jedną z największych gospodarek świata. Jesteśmy 21. lub 22. gospodarką globu. Nie możemy przegapić tej zmiany i myśleć sparaliżowani kompleksami. Zmieniła się nasza pozycja, musi się też zmienić myślenie. Bogate społeczeństwa — czyli my! — są nimi dlatego, że się wciąż rozwijają. I że wierzą w siebie. Inwestują i rozwijają projekty, które zapewnią im lepszą przyszłość. I otworzą nowe możliwości”.
WszystkocoNajważniejsze/Marcin Jarzębski