Francja wzywa Izrael do natychmiastowego zakończenia operacji w Rafah

Rafah

Francja zaapelowała do Izraela o „bezzwłoczne” wstrzymanie działań militarnychi w Rafah, na południu Strefy Gazy, które grożą „katastrofą” dla ludności Strefy – głosi oświadczenie francuskiego MSZ opublikowane w nocy z piątku na sobotę na platformie X.

Operacja w Rafah musi zostać zakończona 

.”Apelujemy do władz izraelskich o bezzwłoczne wstrzymanie tej operacji militarnej i ponowne przystąpienie do negocjacji, które są jedyną możliwą drogą do spowodowania natychmiastowego uwolnienia zakładników i uzyskania trwałego rozejmu” – stwierdziło Quai d’Orsay odnosząc się do sytuacji w Rafah.

Francuski resort spraw zagranicznych wskazał, że operacja w Rafah grozi spowodowaniem „katastrofalnej sytuacji” dla ludności cywilnej w Rafah „wielokrotnie już zmuszanej do ucieczki”. Wezwano też Izrael do niezwłocznego odblokowania przejścia granicznego z Egiptem w Rafah w celu umożliwienia dostaw pomocy humanitarnej i ewakuacji z Gazy kobiet, dzieci i osób chorych.

Nieugięta postawa Izraela

.Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył wcześniej, że operacja militarna w Rafah, mieście położonym na południu Strefy Gazy przy granicy z Egiptem, jest „konieczna” w celu odniesienia „ostatecznego zwycięstwa nad Hamasem”. Według Netanjahu, w Rafah znajdują się ostatnie ogniska oporu Hamasu.

Rządzący w Strefie Gazy palestyński Hamas przeprowadził 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło prawdopodobnie blisko 35 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy.

Wojna Izraela z Hamasem

.Na temat wojny Izraela z Hamasem, która rozpoczęła się 7 października 2023 r., na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pisze prof. Jacek HOŁÓWKA w tekście „To wojna czy powstanie?„.

„Cicha wojna bywa bardziej niebezpieczna niż otwarty spór. Konflikt polityczny łatwo się zamienia wtedy w uporczywe drobne utarczki między rozmaitymi grupami ludności, coraz silniej skłóconymi. Tak się stało w Izraelu. Arabskie samobójczynie wysadzały w powietrze siebie i żydowskich klientów w supermarketach, izraelscy żołnierze wykręcali ręce palestyńskim wyrostkom noszącym butelki z podejrzanym płynem. Na zachód od rzeki Jordan, na terenie, który oficjalnie nie podlegał izraelskiej administracji, powstawały izraelskie osiedla chronione i patrolowane przez wojsko. Jednocześnie w Strefie Gazy budowano podziemne tunele mające wyjścia po stronie Izraela, które z czasem złożyły się na podziemny labirynt zakamarków wykorzystywanych przez Hamas na skład broni i rakiet. Dla Izraela było to zagrożenie, którego nie wolno było ignorować. Jednak bez wywołania silnych protestów na świecie Izrael nie mógł wprowadzić swego wojska na teren Gazy, zarządzić okupacji całej strefy i totalnie zdominować lokalnej ludności”.

.”Teraz, po ataku przeprowadzonym przez Hamas na początku października 2023 r., sytuacja jest zupełnie inna. Trzeba się liczyć z rozmaitymi groźnymi konsekwencjami. Izrael może zlikwidować z trudem wypracowany status autonomicznej Strefy Gazy i może pogodzić się z oskarżeniem, że podejmuje działania do złudzenia przypominające atak Rosji na Ukrainę (z tą różnicą, że Ukraińcy nie dopuścili się żadnej prowokacji). Być może konieczne okaże się zaangażowanie jakichś znacznych sił rozjemczych w Strefie Gazy. Wtedy zapewne w sferze publicznych i akademickich dyskusji powróci sytuacja z późnego okresu wojny w Wietnamie. Rozwinie się dyskusja na temat tego, czy istnieją wojny sprawiedliwe, czy w sytuacji poważnego zagrożenia okrucieństwa popełniane przez silnie zmotywowanych żołnierzy stają się nieuniknione, kiedy zwodzenie polityczne staje się zdradą, jak powstrzymać sojuszników zagrożonej strony przed użyciem broni nuklearnej lub przed innym masowym odwetem” – pisze prof. Jacek HOŁÓWKA.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 maja 2024