Rosjanie konfiskują zegarki Audemars Piguet w odpowiedzi na sankcje ekonomiczne

Konfiskata rosyjskich dóbr

Agenci rosyjskiej FSB wkroczyli do przedstawicielstwa jednej z najbardziej luksusowych marek zegarmistrzowskich świata i zarekwirowali zegarki warte kilkunastu milionów euro Audemars Piguet.

Zdaniem szwajcarskiego dziennika Neue Zuricher Zeitung Rosja prowadzi kontrofensywę po uznaniu przez Szwajcarię agresji Putina na Ukrainę za nieuprawnioną. Konfiskata rosyjskich dóbr oligarchów współpracujących z Putinem spowodowała odpowiedź służb podległych prezydentowi Rosji. Atak nastąpił na przedstawicielstwo marki Audemars Piguet, w którym agenci rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB zajęli zegarki, w tym modele za kilkaset tysięcy euro za sztukę.

Łączna suma strat szwajcarskiej firmy zegarmistrzowskiej to kilkanaście milionów euro.

Jako oficjalny powód podano łamanie prawa celnego. Szef szwajcarskiego MSZ uznał ten argument za absurdalny i „jako ewidentną odpowiedź na sankcje Zachodu (w tym Szwajcarii – dop. red) wobec Rosji”.

Wobec konfliktu na Ukrainie, wywołanego przez Rosję, szwajcarskie banki zostały zobowiązane do wykazywania dóbr objętych sankcjami. Ponieważ nie ma w prawie szwajcarskim możliwości konfiskaty zasobów bankowych, zostały one „zamrożone”, uniemożliwiając dostęp do nich przez Rosjan (osoby fizyczne jak i firmy) znajdujące się na liście sankcji. Konfiskata rosyjskich dóbr w całej Europie stała się elementem ważącym na ocenie wojny na Ukrainie przez rosyjskich oligarchów.

Audemars Piguet jest jedną na najbardziej znanych marek szwajcarskich, założona została w 1875 r. Obok Rolex i Patek Philippe była marką preferowaną przez rosyjskich oligarchów. Już w lutym 2022 r. wstrzymała sprzedaż swoich zegarków w Rosji.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 marca 2022