Ludzkie kręgi na patykach znaleziono w 500-letnich grobach w Peru

Wyniki badań przeprowadzonych pod kierownictwem Jacoba L. Bongersa z Uniwersytetu Wschodniej Anglii wskazują, że zamieszkująca Amerykę Południową (dolinę Chincha) społeczność poprzez nawlekanie pozostałości szkieletu, a konkretnie kręgów na patyki, próbowała „naprawić” szczątki swoich zmarłych, zniszczone podczas plądrowania grobów przez kolonizatorów. Badacze szacują, że proces naprawy odbywał się między 1450 a 1650 rokiem.

.Dla rdzennej ludności Doliny Chincha istotny był szacunek do śmierci, od zawsze powiązanej z życiem. Zmarli byli wyprawiani na tamten świat wyposażeni w liczne przedmioty ze złota i srebra. Czyniło to z ich grobowców skarbce, które były plądrowane przez kolonizujących te ziemie konkwistadorów. Archeolodzy spekulują, że ówcześni Peruwiańczycy po odkryciu zniszczonych rabunkiem grobów, próbowali naprawiać szczątki swoich zmarłych.

Rytuały odgrywały ważną rolę w życiu społecznym oraz religijnym, szczególnie w czasach mierzenia się sił rdzennych oraz kolonizujących – mówi Jacob L. Bongers, przewodniczący wykopalisk w Dolinie Chincha.

Badacze dodają, że kolonizatorzy, którzy zdziesiątkowali całe połacie cmentarzysk, sięgając nawet po grobowce położone najwyżej w górach, kierowali się nie tylko chęcią zysku, ale także chęcią wytępienia tradycji oraz kultury mieszkańców obecnego Peru. Żyjący starali się ratować co się da i tym samym tworzyli nowe obiekty kultu rytualnego.  Hipotezę badaczy potwierdza datowanie metodą radiowęglową. Jego wyniki wskazują, że proces naprawiania szczątków zmarłych nastąpił po wstępnym zakopaniu ciał.

Królestwo Chincha istniało według badaczy od 1000 do 1400 roku i miało sojusz z imperium Inków. Po wkroczeniu kolonizatorów z Europy liczba gospodarstw domowych spadła z ponad 30 tys. do 979 w zaledwie 50 lat.

.Naukowcy podkreślają, że znalezisko pokazuje jak istotna dla rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej była integralność cielesna. Zwracają uwagę, że pierwsze techniki sztucznej mumifikacji zwłok pochodzą właśnie z Ameryki Południowej. Zamieszkującą ją kultura Chinchorro opracowała je kilka tysięcy lat przez starożytnymi Egipcjanami.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 lutego 2022