
Naukowcy mapują karaibskie rafy koralowe, aby zidentyfikować te, które mają największe szanse na przetrwanie zmian klimatu.
.Rafy koralowe to cuda oceanu. Składają się z setek tysięcy maleńkich stworzeń i są jednym z najbardziej zagrożonych ekosystemów na naszej planecie. Zgodnie z ostatnim raportem IPCC (raporty ONZ najwyższego szczebla pisane przez naukowców), przy ociepleniu do 1,5°C przetrwa jedynie 10-30% raf koralowych. Jeśli ocieplenie przekroczy ten próg, szanse na przetrwanie drastycznie spadną.
Zespół badawczy porównał różne modele klimatyczne i zbadał takie czynniki, jak zniszczenia powodowane przez huragany i stres cieplny. Na tej podstawie określono listę koralowców, które są priorytetowe pod względem ochrony ze względu na ich większą odporność na zmiany klimatu.
Koralowce o największym potencjale uniknięcia zniszczenia przez morskie fale upałów znajdują się głównie wzdłuż północnej linii brzegowej Kuby. Inne obiecujące miejsca są skupione wokół Bahamów, Republiki Dominikany, Gwadelupy, Haiti, wschodniej Jamajki i amerykańskiego stanu Floryda.
Zlokalizowanie i zarządzanie miejscami, które mają “największe szanse na utrzymanie kluczowych gatunków, będzie miało decydujące znaczenie dla przetrwania tych cennych siedlisk w miarę dalszego ocieplania się planety” – powiedziała główna badaczka, Iliana Chollett.
Spostrzeżenia te już teraz wpływają na kształt działań na rzecz ochrony raf koralowych, “aby zapewnić trwałą, dostosowaną do klimatu ochronę tych ekosystemów, które najprawdopodobniej przetrwają w tym stuleciu”, dodała Ximena Escovar-Fadul z globalnej organizacji non-profit działającej na rzecz ochrony środowiska, The Nature Conservancy.
Naukowcy twierdzą jednak, że ich badania – zgodne z innymi – wykazują, że rafy koralowe nie przetrwają ocieplenia o 2°C, co oznacza, że konieczne jest pilne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, aby ocalić je dla przyszłych pokoleń.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Global Change Biology.