Naukowcy mapują karaibskie rafy koralowe, aby przeciwdziałać zmianom klimatu

Naukowcy mapują karaibskie rafy koralowe, aby przeciwdziałać zmianom klimatu

Naukowcy mapują karaibskie rafy koralowe, aby zidentyfikować te, które mają największe szanse na przetrwanie zmian klimatu.

.Rafy koralowe to cuda oceanu. Składają się z setek tysięcy maleńkich stworzeń i są jednym z najbardziej zagrożonych ekosystemów na naszej planecie. Zgodnie z ostatnim raportem IPCC (raporty ONZ najwyższego szczebla pisane przez naukowców), przy ociepleniu do 1,5°C przetrwa jedynie 10-30% raf koralowych. Jeśli ocieplenie przekroczy ten próg, szanse na przetrwanie drastycznie spadną.

Zespół badawczy porównał różne modele klimatyczne i zbadał takie czynniki, jak zniszczenia powodowane przez huragany i stres cieplny. Na tej podstawie określono listę koralowców, które są priorytetowe pod względem ochrony ze względu na ich większą odporność na zmiany klimatu.

Koralowce o największym potencjale uniknięcia zniszczenia przez morskie fale upałów znajdują się głównie wzdłuż północnej linii brzegowej Kuby. Inne obiecujące miejsca są skupione wokół Bahamów, Republiki Dominikany, Gwadelupy, Haiti, wschodniej Jamajki i amerykańskiego stanu Floryda.

Zlokalizowanie i zarządzanie miejscami, które mają “największe szanse na utrzymanie kluczowych gatunków, będzie miało decydujące znaczenie dla przetrwania tych cennych siedlisk w miarę dalszego ocieplania się planety” – powiedziała główna badaczka, Iliana Chollett.

Spostrzeżenia te już teraz wpływają na kształt działań na rzecz ochrony raf koralowych, “aby zapewnić trwałą, dostosowaną do klimatu ochronę tych ekosystemów, które najprawdopodobniej przetrwają w tym stuleciu”, dodała Ximena Escovar-Fadul z globalnej organizacji non-profit działającej na rzecz ochrony środowiska, The Nature Conservancy.

Naukowcy twierdzą jednak, że ich badania – zgodne z innymi – wykazują, że rafy koralowe nie przetrwają ocieplenia o 2°C, co oznacza, że konieczne jest pilne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, aby ocalić je dla przyszłych pokoleń.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Global Change Biology.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 kwietnia 2022