Platforma Cyfrowe MNW uruchomiona przez Muzeum Narodowe w Warszawie

Cyfrowe MNW

Muzeum Narodowe w Warszawie uruchomiła platformę Cyfrowe MNW. W ramach zrealizowanego projektu Hereditas sfotografowano ponad 43 tys. obiektów muzealnych. „W bezpieczny sposób możemy pokazać w formie elektronicznej nasze zbiory ogromnej grupie użytkowników” – powiedział dyrektor MNW dr Łukasz Gaweł.

Projekt Heraditas

.„Przy projekcie Hereditas było zaangażowanych 90 osób. Dziś świętujemy ich ciężką pracę – cyfrowe reprodukcje naszych zbiorów oraz metadane do nich. To jest ta widoczna część projektu, ale nie widać ciężkiej pracy konserwatorów, fotografów, grafików i całej masy osób, które pracowały na ten sukces” – powiedział w piątek dyrektor MNW dr Łukasz Gaweł podczas konferencji podsumowującej projekt. Cyfrowe MNW to jeden z owoców pracy w ramach projektu.

„Projekt ma dwa aspekty. Pierwszy – to bezpieczeństwo zbiorów, tak, by muzeum posiadało fotograficzne odwzorowanie zbiorów. Z błony fotograficznej przeszliśmy na matrycę cyfrową. Drugi z aspektów to nieprawdopodobne możliwości, jakie daje nam cyfryzacja. To, co jest w niej najbardziej pasjonujące, to fakt, że w bezpieczny sposób możemy pokazać w formie elektronicznej nasze zbiory ogromnej grupie użytkowników” – podkreślił.

„Chciałbym, abyśmy na naszej platformie cyfrowej mieli generator GIF-ów, tak, abyśmy mogli zaprojektować kubek czy podkoszulek. Nie obawiamy się przesuwania obiektów sztuki do powszechnego, popularnego obiegu kulturalnego. To także jest forma popularyzacji sztuki, zwłaszcza wśród młodych ludzi” – wyjaśnił.

W ramach projektu Hereditas sfotografowano 43 820 zabytków z 58 kolekcji pochodzących ze zbiorów MNW. Wśród nich są m.in. obrazy, grafiki, rzeźby, obiekty złotnicze z Galerii Sztuki Dawnej, matryce graficzne z Gabinetu Grafik i Rysunków, a także zbiory z pałacu w Nieborowie. Zdjęcia trafią do ogólnodostępnego serwisu Cyfrowe MNW. Muzeum podaje, że „publikacji zbiorów na platformie towarzyszą noty popularnonaukowe, materiały edukacyjne, audiodeskrypcje i 15 ścieżek dźwiękowych”.

W ramach programu utworzono profesjonalne instrukcje opisu dzieła sztuki w systemie ewidencyjnym opartej o standard międzynarodowy – rekomendowany Categories for the Description of Works of Art, która będzie udostępniona dla innych muzeów.

„Ten projekt trwał ponad trzy lata, a jego budżet liczył ponad 20 milionów złotych. Obejmował nie tylko digitalizację, ale także prace fotograficzne, redagowanie tekstów, prace konserwatorskie oraz szereg innych działań. Zakupiliśmy światowej klasy sprzęt fotograficzny, wyposażenie stanowisk digitalizacyjnych” – powiedziała kierująca projektem Aleksandra Wieczorek, dziękując zespołowi realizującemu przedsięwzięcie.

Cyfrowe MNW udostępnione

.„Dziś udostępniamy całemu społeczeństwu naszą platformę Cyfrowe MNW – efekt realizacji projektu Hereditas. Nasze powiększyły się o prawie 44 tys. obiektów, łącznie jest ich już ponad 100 tys. To liczba imponująca, ale jeszcze nie ostateczna, bo planujemy dalszy rozwój. Projekty digitalizacyjne w muzeach nie są proste. Wymagają ogromnego zaangażowania merytorycznego i logistycznego” – powiedziała kierownik działu zasobów cyfrowych MNW Joanna Dziewulska.

„Zdecydowaliśmy, że zdjęcia wykonane w ramach projektu będą dostępne w standardzie 6K, czyli sześć tysięcy pikseli na dłuższym boku, a więc w jakości znacznie przewyższającej przyjęte w Polsce i na całym świecie standardy” – wyjaśniła.

W sierpniu 2020 r. dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie podpisał umowę na dofinansowanie kolejnych prac digitalizacyjnych w ramach projektu Hereditas. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie rozpoczęła się w 2021 r. W czerwcu 2022 r. rozpoczęły się prace nad rozwojem i wdrożeniem nowego systemu bazodanowego MUZA MNW dla Muzeum Narodowego w Warszawie. Zastąpił on użytkowany od lat 90. program MONA-FB.

Wszystkie zdigitalizowane obiekty będą udostępnione nieodpłatnie w serwisie Cyfrowe MNW. Projekt umożliwi dostęp do bezcennych zasobów muzealnych, istotnych dla całej polskiej i europejskiej kultury.

Kultura Najważniejsza

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Maciej Replewicz/WszystkocoNajważniejsze/AB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 grudnia 2023
Fot.: Muzeum Narodowe w Warszawie