Pogrzeb Benedykta XVI i dzwony w całej Polsce

Pogrzeb Benedykta XVI i dzwony w całej Polsce

W odpowiedzi na apel przewodniczącego Episkopatu 5 stycznia po pogrzebie papieża-seniora w polskich kościołach odprawione zostaną msze św. w intencji zmarłego. Kilku biskupów poprosiło także o modlitwę różańcową oraz uruchomienie dzwonów o godz. 9.30, kiedy rozpocznie się pogrzeb Benedykta XVI. Zabrzmią one w archidiecezji gdańskiej i poznańskiej oraz diecezji płockiej i sandomierskiej.

.Pogrzeb Benedykta XVI odbędzie się 5 stycznia. “Proszę księży, aby po pogrzebie papieża-seniora odprawili mszę św. żałobną w jego intencji we wszystkich kościołach parafialnych w Polsce” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie po śmierci papieża.

Skierował także prośbę do biskupów, “aby w najbliższych dniach w kościołach katedralnych odprawili mszę św. dziękczynną całej diecezji w intencji Benedykta XVI”.

Liczne msze w intencji zmarłego papieża seniora

.W dniu śmierci papieża, 31 stycznia, w katedrach modlili się: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, ordynariusz szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga oraz ordynariusz radomski bp Marek Solarczyk.

W wielu diecezjach liturgie w intencji papieża seniora odbyły się w niedzielę 1 stycznia. Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda modlił się za śp. Benedykta XVI w katedrze oliwskiej; w katedrze białostockiej mszę sprawował abp Józef Guzdek. Podobnie zrobił ordynariusz koszaliński bp Edward Dajczak oraz biskup włocławski bp Krzysztof Wętkowski.

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński modlił się za papieża Benedykta XVI w konkatedrze, zaś bp pomocniczy Adrian Put w katedrze gorzowskiej. Ponad to “każda msza św. tego dnia została poprzedzona modlitwą Anioł Pański w intencji zmarłego papieża-emeryta”. Bp Tadeusz Lityński zalecił również, aby prośba o miłosierdzie Boże dla śp. Benedykta XVI została wprowadzona w modlitwie powszechnej.

“Wszystkich wiernych zachęcam, aby w dni powszednie najbliższego tygodnia polecali zmarłego w swojej osobistej modlitwie, o ile to możliwe połączonej z nawiedzeniem kościoła” – napisał w komunikacie bp Tadeusz Lityński.

Poprosił również, “aby w środę 4 stycznia 2023 r., przed mszą św., duszpasterze wraz z wiernymi odmówili Różaniec w intencji śp. Benedykta XVI. Natomiast w czwartek 5 stycznia 2023 r. – w dniu sprawowania obrzędów pogrzebowych w Watykanie – w parafiach odprawić w dogodnej porze mszę św. w intencji zmarłego papieża-emeryta posługując się formularzem “Za zmarłego papieża”.

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojd SAC poprosił kapłanów, aby we wszystkich parafiach archidiecezji, w przeddzień uroczystości pogrzebowych, 4 stycznia, wieczorne msze św. były sprawowane w intencji śp. Benedykta XVI. Zgodnie z decyzją hierarchy, 5 stycznia 2023 r. o godz. 9.30 we wszystkich kościołach archidiecezji gdańskiej zabiją przez trzy minuty dzwony “w łączności z rozpoczynającą się liturgią żałobną w Rzymie”.

W diecezji tarnowskiej msza za zmarłego papieża seniora zostanie odprawiona we wtorek, tj. 3 stycznia, o godz. 18.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie. “Niech Trójjedyny Bóg, który jest źródłem i dawcą wszelkiego życia, pozwoli mu radować się pełnią chwały zbawionych” – napisał w komunikacie opublikowanym na stronie portalu diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż.

W archidiecezji warmińskiej uroczystości pogrzebowe papieża odbędą się 4 stycznia. Msza w intencji zmarłego papieża, pod przewodnictwem abpa Józefa Górzyńskiego, zostanie odprawiona w olsztyńskiej konkatedrze o godz. 18.00.

Tego samego dnia główne uroczystości odbędą się również w diecezji pelpińskiej. W bazylice katedralnej bp. Ryszard Kasyna będzie celebrował mszę św. o godz. 18.00. “Przed eucharystią w intencji papieża seniora zostanie odmówiony różaniec” – poinformował w komunikacie ordynariusz pelpliński. 4 stycznia uroczystości żałobne z udziałem biskupów odbędą się również w diecezji opolskiej – o godz. 18.30 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.

Zgodnie z decyzją bp Marka Mendyka, w diecezji świdnickiej 4 stycznia we wszystkich parafiach wieczorne msze św. będą sprawowane w intencji śp. Benedykta XVI. Natomiast główne uroczystości w katedrze odbędą się tam w niedzielę, 8 stycznia 2023 r., o godz. 10.00.

Pogrzeb Benedykta XVI i msze dn. 5 stycznia

.W kilku polskich diecezjach centralne modlitwy za papieża seniora odbędą w dniu jego pogrzebu, czyli 5 stycznia. W archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył liturgii o godz. 8.00. “Homilię wygłosi ks. prof. Jerzy Szymik, autor trzytomowego opracowania “Theologia Benedicta”, poświęconego teologii profesora J. Ratzingera/papieża Benedykta XVI” – czytamy w komunikacie.

5 stycznia będzie modlił się także ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński – o godz. 18.00, w kaplicy kurialnej – ponieważ w katedrze trwa od kilkunastu miesięcy remont. Bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski będzie sprawował liturgię w tym samym miejscu o godzinie 8.00.

Główna msza dziękczynna za życie i pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI, z prośbą o życie wieczne dla niego, będzie celebrowana 5 stycznia także w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Liturgii o godz. 18.00 w. będzie przewodniczył abp Grzegorz Ryś.

Ordynariusz drohiczyński bp Piotr Sawczuk będzie modlił się za zmarłego papieża 5 stycznia o godz. 15.00 w drohiczyńskiej katedrze. Tego samego dnia, o godz. 12.00, w katedrze gnieźnieńskiej, odbędzie się także msza.

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz postanowił, aby o godz. 13.00 w dniu pogrzebu papieża seniora w każdym kościele parafialnym i rektoralnym sprawowana była msza św. żałobna w jego intencji. “Jednocześnie Kuria Diecezjalna w Sandomierzu prosi, aby 5 stycznia br. o godz. 9.30, tj. o godz. rozpoczęcia mszy św. pogrzebowej, zadzwoniły dzwony w całej diecezji” – napisał w komunikacie ks. dr Roman Janiec.

Ordynariusz płocki bp Szymon Stułkowski, w komunikacie opublikowanym na stronie diecezji, poprosił o zorganizowanie 5 stycznia we wszystkich parafiach diecezji okolicznościowego nabożeństwa z homilią w intencji zmarłego papieża seniora. “Prosimy także, aby w kościołach diecezji płockiej, w dniu pogrzebu o godz. 9.30 rozbrzmiały kościelne dzwony” – czytamy w komunikacie.

Msze św. w kolejnych dniach

.W diecezji toruńskiej msza w intencji dziękczynnej za życie i pontyfikat papieża seniora, z prośbą o łaskę nieba, zostanie odprawiona 6 stycznia o godz. 11.00 w katedrze św. Janów w Toruniu. Liturgii będzie przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.

W archidiecezji wrocławskiej msza zostanie odprawiona 7 stycznia o godz. 18.30. “Proszę także, aby we wszystkich parafiach wspomnieć w modlitwie o Jego osobie wierząc, że stoi teraz w oknie domu Ojca, widzi nas i nam błogosławi” – napisał w komunikacie abp Józef Kupny.

W diecezji kaliskiej “dziękczynienie za życie i pontyfikat Benedykta XVI odbędzie się w niedzielę, 8 stycznia, o godz. 18.30 w katedrze kaliskiej”.

Natomiast w archidiecezji poznańskiej główna msza żałobna w intencji śp. Benedykta XVI odbędzie się w poniedziałek, 9 stycznia 2023 r., o godz. 18.00. “W dniu pogrzebu Benedykta XVI – 5 stycznia, o godz. 9.30 – zabiją dzwony kościelne we wszystkich parafiach archidiecezji” – poinformowano w komunikacie. Dzwony najstarszej katedry na ziemiach polskich w Poznaniu zabrzmiały także po ogłoszeniu wiadomości o śmierci Papieża 31 grudnia.

Uroczystości ogólnopolskie odbędą się 7 stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy św., z udziałem Episkopatu Polski, o godz. 12.00 będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio.

Spadek duchowy po Benedykcie XVI

.Benedykt XVI był wybitnym intelektualistą, który pozostawił po sobie zbiór licznych tekstów. Niektóre z nich przeczytać można we “Wszystko Co Najważniejsze“. Zmarły papież senior pisał m.in. o roli Soboru Watykańskiego II i pozycji Kościoła we współczesnym świecie. [LINK]

Wyraził również opinię o swoim poprzedniku – Janie Pawle II. Jak stwierdził: “prawdą jest, że w Janie Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga. W czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas oznaką nadziei i otuchy”.

“Papieżowi przez całe życie chodziło o to, aby obiektywne centrum wiary chrześcijańskiej – naukę o zbawieniu – subiektywnie przyjąć za swoje i uzdalniać innych do jego przyjęcia” – podkreślił Benedykt XVI.

.”Dzięki zmartwychwstałemu Chrystusowi miłosierdzie Boże jest przeznaczone dla każdego. Mimo iż to centrum chrześcijańskiej egzystencji jest nam darowane tylko w wierze, ma ono jednocześnie znaczenie filozoficzne, bo skoro miłosierdzie Boże nie jest faktem, to musimy radzić sobie z takim światem, w którym ostateczna przeciwwaga dobra wobec zła nie jest rozpoznawalna. Ostatecznie poza tym obiektywnym historycznym znaczeniem każdy musi wiedzieć, że miłosierdzie Boże okaże się na koniec silniejsze od naszej słabości. W tym miejscu należy odnajdywać wewnętrzną jedność orędzia Jana Pawła II i zasadnicze intencje papieża Franciszka: wbrew spotykanej niekiedy opinii Jan Paweł II nie jest moralnym rygorystą. Ukazując istotne znaczenie Bożego miłosierdzia, daje on nam możność przyjęcia stawianych ludziom moralnych wymogów, mimo iż człowiek nigdy nie zdoła im w pełni sprostać. Nasze moralne wysiłki podejmujemy w świetle Bożego miłosierdzia, które dla naszej słabości okazuje się uzdrawiającą mocą”. [LINK]

PAP/Magdalena Gronek/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 stycznia 2023