Premier Mateusz MORAWIECKI o współpracy militarnej z USA

Polska we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi jest już nie tylko odbiorcą bezpieczeństwa, ale także dostawcą; razem z USA walczymy, by przywrócić pokój i stabilność – mówił premier Mateusz Morawiecki. Podziękował amerykańskim sojusznikom za to, że dotrzymują słowa.
Amerykańskie bazy w Polsce
.Premier odwiedził Camp Kościuszko – bazę wojskową, w której od 2020 r. mieści się wysunięte dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA, a także pierwszy stały garnizon tych wojsk w Polsce.
„Jest to kolejna, 11 lokalizacja amerykańska w Polsce. Świadczy to o bardzo mocno postępującej współpracy między naszymi armiami. Dla mnie jest symbolem, że nazywamy to miejsce Camp Kościuszko imieniem bohatera naszej niepodległości, ale także niepodległości USA” – powiedział Morawiecki.
Podkreślił, że agresja Rosji stworzyła nowe niebezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. „I to, że razem walczymy, aby przywrócić pokój, aby przywrócić stabilność (…) jest dla mnie rzeczą absolutnie fundamentalną. Dziękuję naszym sojusznikom amerykańskim za to, że dotrzymują słowa” – dodał.
Premier wspomniał także o kolejnych dostawach amerykańskich czołgów Abrams. „Już wkrótce, w czerwcu, trafią dostawy Abramsów do Polski. Będą one rozlokowane w różnych miejscach Polski, właśnie po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, w szczególności zwiększyć bezpieczeństwo Polski” – zaznaczył.
Premier Morawiecki powiedział, że bardzo spodobało mu się hasło V Korpusu „It will be done”. Według niego, „to jest symbol sprawczości, sprawności i zdolności do wyegzekwowania tego, do czego razem się zobowiązujemy”. „Zobaczyłem znakomitą współpracę pomiędzy amerykańskim i polskim dowództwem, a także interoperacyjność, która jest podnoszona na coraz wyższy poziom we wszystkich rodzajach sił zbrojnych oraz wolę i determinację współpracy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa” – powiedział premier.
Współpraca militarna z USA
.Stwierdzi, że „dzisiaj Polska we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi jest już nie tylko odbiorcą, biorcą – jak to się mówi – bezpieczeństwa, ale także dostawcą”. „Budujemy jedną z najsilniejszych armii lądowych w Europie. Jesteśmy gotowi do przeznaczania do 4 proc. PKB na uzbrojenie, na rozbudowę naszych sił zbrojnych. Pokazujemy jednocześnie naszą determinację, ale też to, że w ślad za naszymi słowami idą nasze czyny. Przeznaczamy z budżetu ogromną pulę środków na bezpieczeństwo” – podkreślał szef rządu.
„Czasami w filmach akcji bohaterowie zestrajają ze sobą zegarki, ponieważ działając w różnych miejscach, chcą być pewni, że o jednej porze przystąpią do akacji. My, choć jesteśmy w różnych strefach czasowych, mogę powiedzieć, że nie musimy dostrajać zegarków. Jesteśmy ze sobą doskonale zestrojeni. Działamy na jednej długości fali, jesteśmy razem nastawieni na budowę, umocnienie filarów bezpieczeństwa w Europie, a w szczególności w Europie Środkowej i Środkowo-Wschodniej” – mówił premier Morawiecki o polsko-amerykańskiej współpracy.
Dodał, że „razem podziwiamy bohaterstwo żołnierzy Ukrainy, ale jednocześnie wraz z najsilniejszym sojuszem militarnym w historii świata, Polska ramię w ramię z armią Stanów Zjednoczonych zapewnia bezpieczeństwo tej części Europy”. „Jesteśmy z tego dumni” – podkreślił premier.
Z kolei minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk nazwał USA „naszym najważniejszym partnerem w dziedzinie bezpieczeństwa”. „Bardzo cieszę się, że najbardziej widocznym elementem obecności wojsk amerykańskich w Polsce jest wysunięte dowództwo V Korpusu” – dodał.
Wschodnia flanka NATO
.Do filarów bezpieczeństwa Polski zaliczył członkostwo w NATO i budowę własnego potencjału obronnego. „Elementem uzupełniającym, który musi być komplementarny w zakresie wzmocnienia naszego bezpieczeństwa, jest nasza obecność w Unii Europejskiej” – zaznaczył. Zastrzegł, że „to bezpieczeństwo musi być szeroko rozumiane, przez pryzmat nie tylko bezpieczeństwa militarnego, ale także gospodarczego, energetycznego”.
Przypomniał zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Morawieckiego, że priorytetem polskiej prezydencji w UE w pierwszej połowie 2025 r. będzie współpraca transatlantycka. „Chcemy skoncentrować się na współpracy transatlantyckiej nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej. Tylko UE, która potrafi poszerzać swoje wpływy, ale na zasadzie pozytywnej współpracy, a nie izolacjonizmu i zamykania się, jest w stanie sprostać współczesnym wyzwaniom bezpieczeństwa” – stwierdził Szynkowski vel Sęk.
Dowódca amerykańskiego garnizonu w Polsce płk. Jorge Fonseca wyraził satysfakcję i zadowolenie ze współpracy ze strona polską. „Jesteśmy bardzo dumni z tego, że możemy być częścią państwa społeczności, jestem dumny i zadowolony z moich relacji ze stroną polską, nasza współpraca rozwija się z dnia na dzień” – powiedział Fonseca.
V Korpus Wojsk Lądowych USA, którego wysunięte dowództwo znajduje się w poznańskiej bazie, koordynuje działania wojsk lądowych USA na wschodniej flance NATO. Wiosną ub.r. zapowiedziały one przeniesienie do Poznania stałego dowództwa V Korpusu, co potwierdził prezydent USA Joe Biden na szczycie Sojuszu w Madrycie.
Polska armia
.Ekspert strategii ekonomicznych, Alexandre MASSAUX, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” uważa, że: „Polska armia jest obecnie jedną z największych armii w Unii Europejskiej, ale może stać się największą, jeśli zostaną spełnione pewne warunki. Przede wszystkim należy zauważyć, że polska armia już w ostatnich latach znacznie się powiększyła. Od 2014 roku budżet obronny Polski systematycznie wzrasta, w 2020 roku osiągnął około 2 proc. PKB. Ten wzrost finansowania pozwolił na modernizację sprzętu i wzmocnienie sił. Do 2022 roku cel ten został ustalony na poziomie 3 proc. Ponadto Polska zainwestowała w szkolenie i rozwój swoich sił zbrojnych. Wprowadzono zaawansowane programy szkoleniowe dla żołnierzy i nawiązano współpracę z innymi państwami europejskimi w celu wzmocnienia zdolności obronnych Polski. Nastąpił również wzrost udziału Polski w misjach UE i NATO. Polska wysłała wojska do Afganistanu, Iraku oraz Bośni i Hercegowiny, a także uczestniczyła w misji NATO w Libii. Ten zwiększony udział w misjach pokazuje, że Polska jest gotowa wziąć większą odpowiedzialność za obronę i bezpieczeństwo w Europie”.
„Za rozbudową polskiej armii stoją również czynniki geopolityczne. Polska graniczy z Ukrainą i Rosją. Jako członek Unii Europejskiej i NATO Warszawa odgrywa ważną rolę w obronie Europy Wschodniej przed potencjalnymi zagrożeniami. W związku z konfliktem ukraińskim jeszcze bardziej wzmacnia swoje siły zbrojne w celu ochrony interesów swoich i sojuszników. Należy również zaznaczyć, że Polska ma duży potencjał rekrutacyjny – liczy ponad 38 mln mieszkańców. Obowiązkowa służba wojskowa została zniesiona w 2010 r” – pisze Alexandre MASSAUX w tekście „Największa siła militarna Unii Europejskiej„.
PAP/Mateusz Mikowski, Anna Jowsa/WszystkocoNajważniejsze/eg