Rosyjskie ludobójstwo ujawnione dzięki zdjęciom satelitarnym

Rosyjskie ludobójstwo na Ukraińcach było zaplanowane dużo wcześniej. Obraz satelitarny przedstawiający okolice cerkwi św. Andrzeja i Wszystkich Świętych w Buczy z 31 marca, pokazuje 14-metrowy rów, mający służyć za masowy grób. Najważniejsza jest jednak inna fotografia, na której widać ślady kopania już 10 marca.

.Wojska ukraińskie, które 31 marca wkroczyły do Buczy, ujawniły dziesiątki ciał cywilów, które leżały na ulicach. Wiele z nich miało związane ręce i ślady po oddaniu strzału w tył głowy. Mimo, iż rosyjskie ludobójstwo dokonane przez żołnierzy było bezsprzeczne, kilka dni później rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało na Telegramie (najpopularniejszej platformie social media na Ukrainie) obszerne dementi twierdząc, że ciała zostały rozłożone już po opuszczeniu terenu przez żołnierzy.

Akcja dezinformacyjna okazała się jednak nieskuteczna, bowiem jednym z dowodów na ludobójstwo w Buczy stały się zdjęcia satelitarne wykonane przez Maxar, z której usług korzysta m.in. rząd Stanów Zjednoczonych czy Google. Producent 90 proc. podstawowych danych wywiadowczych USA postanowił udostępnić światowym mediom dokładne zdjęcia miejsc, w których znajdowano ciała zabitych cywilów. Jednym z odbiorców była agencja informacyjna Reuters, której Maxar dostarczył zdjęcia zrobione 18, 19 i 31 marca.

Wysokiej rozdzielczości zdjęcia satelitarne Maxar zebrane nad Buczą na Ukrainie (na północny zachód od Kijowa) weryfikują i potwierdzają ostatnie filmy i zdjęcia z mediów społecznościowych, które pokazują ciała leżące na ulicach i pozostawione na otwartej przestrzeni przez tygodnie, napisał Maxar w wiadomości do agencji informacyjnej Reuters.

W tym samym czasie The Times opublikował analizę zdjęć satelitarnych, z której wynikało, że na ulicach Buczy znajdują się ciała.

Ostateczne wątpliwości rozwiali i dziennikarze New York Times. Analiza porównawcza zdjęć, wykonanych po wkroczeniu ukraińskich wojsk i przedstawicieli mediów do Buczy, ze zdjęciami satelitarnymi wykonanymi 3 tygodnie wcześniej dowodzi bezsprzecznie, że ciała ludności cywilnej leżały w trakcie obecności w mieście wojsk rosyjskich.

Aby potwierdzić, kiedy pojawiły się ciała i kiedy prawdopodobnie zginęli cywile, zespół Visual Investigations z The Times przeprowadził analizę zdjęć satelitarnych „przed i po”. Na zdjęciach widać ciemne obiekty o rozmiarach podobnych do ludzkiego ciała, pojawiające się na ulicy Jabłońskiej między 9 a 11 marca. Obiekty te pojawiają się dokładnie w tych samych miejscach, w których znaleziono ciała po odzyskaniu Buczy przez siły ukraińskie, co pokazuje materiał filmowy z 1 kwietnia. Dalsza analiza pokazuje, że przedmioty pozostawały w tych pozycjach przez ponad trzy tygodnie, pisze New York Times.

Pozwoliło to na samym początku ujawnić kłamstwo rozpowszechniane przez Rosję, która dowodziła, że leżące na ulicach ciała cywilów to element ukraińskiej mistyfikacji. Rosja domagała się w związku z tym zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Technologia satelitarna pomaga także UNESCO, które śledzi na bieżąco stan najważniejszych zabytków w Ukrainie. Więcej na ten temat: [LINK]

Oprac. Mikołaj Czyż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 kwietnia 2022