Suita symfoniczna Paris Jacquesa Iberta w warszawskiej Filharmonii Narodowej
Fonosferę Paryża czasu modernizmu m.in. w utworze „Paris” Jacquesa Iberta poznają słuchacze koncertów symfonicznych w warszawskiej Filharmonii Narodowej.
„Paris” Jacquesa Iberta
.Barwna Suita symfoniczna „Paris” Jacquesa Iberta z 1930 roku to cykl muzycznych obrazów francuskiej stolicy, wśród których kompozytor starał się uchwycić zgiełk metra, atmosferę przedmieść, elementy orientalizmu i rozrywki mieszczaństwa. Utwór ten zostanie wykonany przez Orkiestrę Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza i grającego na organach niemieckiego mistrza tego instrumentu Christiana Schmitta.
Program koncertów
.Ponadto w programie koncertów znajdą się kompozycje: Koncert g-moll na organy, orkiestrę smyczkową i kotły paryżanina Francisa Poulenca; Symfonia C-dur „Il distratto” Josepha Haydna oraz Walc Die Mozartisten op. 196 Josepha Lannera.
Christian Schmitt jest jednym z najbardziej rozchwytywanych organistów na scenie międzynarodowej i ekspertem w dziedzinie renowacji i budowy nowych organów. W 2024 roku po raz pierwszy podjął współpracę z Orkiestrą Filadelfijską. W sezonie 2022/23 zadebiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku pod batutą Dennisa Russella Daviesa, z Dallas Symphony oraz z Gothenburg Symphony pod batutą Christopha Eschenbacha. Dyskografia Christiana Schmitta obejmuje obecnie około 40 nagrań.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/Anna Bernat/WszystkocoNajważniejsze/eg