Wielka Brytania planuje wysyłać migrantów do Rwandy w ramach ostrzejszej polityki azylowej

Wielka Brytania planuje wysyłać migrantów do Rwandy w ramach ostrzejszej polityki azylowej

Wielka Brytania może wysłać dziesiątki tysięcy osób ubiegających się o azyl do Rwandy. Kroki te zapowiedział premier Boris Johnson, argumentując za koniecznością siatek przemytników ludzi i powstrzymania napływu migrantów przekraczających kanał La Manche.

.Obawy związane z imigracją były jednym z głównych czynników w głosowaniu w sprawie Brexitu w 2016 roku. Johnson był pod presją, aby spełnić swoją obietnicę “odzyskania kontroli” nad brytyjskimi granicami. Jednak jego plan spotkał się z szybką krytyką ze strony przeciwników Partii Konserwatywnej oraz organizacji charytatywnych. “Musimy zapewnić, że jedyna droga do azylu w Wielkiej Brytanii jest bezpieczna i legalna” – powiedział Johnson w przemówieniu w Kent, w południowo-wschodniej Anglii, gdzie w zeszłym roku tysiące migrantów w małych łodziach wylądowało na plażach kanału La Manche.

Każdy, kto przybył do Wielkiej Brytanii nielegalnie od 1 stycznia, może teraz zostać przesiedlony do Rwandy, co zakłóci model biznesowy gangów zajmujących się przemytem ludzi, powiedział premier. “Umowa, którą zawarliśmy, jest nieograniczona, a Rwanda będzie w stanie przesiedlić dziesiątki tysięcy ludzi w nadchodzących latach” – powiedział.

Plan spotkał się z ostrą krytyką ze strony partii opozycyjnych. “Ludzie uciekający przed wojną, konfliktami i prześladowaniami zasługują na współczucie i empatię. Nie powinno się nimi handlować jak towarami i przekazywać ich za granicę” – powiedziała Gillian Triggs, zastępca Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Wyrażono również zaniepokojenie stanem przestrzegania praw człowieka w Rwandzie, na co rząd brytyjski zwrócił uwagę w zeszłym roku.

Johnson powiedział, że Rwanda, gdzie w 1994 r. ekstremiści Hutu zabili ponad 800 000 Tutsi i umiarkowanych Hutu, jest “jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie”, dodając jednak, że ryzyko znalezienia się w tym kraju z czasem okaże się “znaczącym czynnikiem odstraszającym”.

Piti Patel podpisała umowę partnerską w Kigali w czwartek, a następnie przedstawiła ją na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Rwandy Vincentem Birutą.

Biruta powiedział, że najnowsza historia Rwandy sprawiła, że jest ona “głęboko związana z trudną sytuacją osób szukających bezpieczeństwa i możliwości na nowej ziemi”. Dodał, że Rwanda przyjęła już prawie 130 tys. uchodźców z wielu krajów, w tym z Demokratycznej Republiki Konga, Burundi, Afganistanu i Libii.

Migranci zostaną tymczasowo zakwaterowani w ośrodkach, zazwyczaj hostelach lub hotelach, w Kigali, podczas gdy ich wnioski o azyl będą rozpatrywane, powiedziała agencji Reuters rzeczniczka rządu Rwandy Yolande Makolo. “Gdy ich wnioski zostaną rozpatrzone, ułatwimy im integrację ze społecznością” – powiedziała. Lider rwandyjskiej opozycji Victoire Ingabire powiedział, że kraj jest gościnny, ale powinien najpierw rozwiązać swoje problemy wewnętrzne.

.Johnson powiedział, że plan będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniami prawnymi, ale stwierdził, że partnerstwo jest “w pełni zgodne” z międzynarodowymi zobowiązaniami prawnymi. Rząd brytyjski przekaże początkowo 120 milionów funtów (158 milionów dolarów).

Oprac. MKr
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 kwietnia 2022