Popołudniowe Espresso: Europa porozumiała się w sprawie embarga na rosyjską ropę

Europa porozumiała się w sprawie embarga na rosyjską ropę

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś wtorek, 31 maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Minister Mariusz Błaszczak w Korei Południowej

Polska delegacja pod przewodnictwem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odbywa wizytę w Korei Południowej. Celem wizyty jest między innymi współpraca z koreańskimi koncernami zbrojeniowymi. W poniedziałek minister Mariusz Błaszczak rozmawiał z koreańskim ministrem obrony. – Rozmawialiśmy o przyśpieszeniu dostaw uzbrojenia do Wojska Polskiego – mówił Mariusz Błaszczak. Podczas spotkania ze swoim koreańskim odpowiednikiem – ministrem Lee Jong-sup – podpisano porozumienie o współprac, list intencyjny, który stanowi o możliwościach rozwoju wspólnych badań. – Chodzi o badania związane z możliwością późniejszej produkcji nowoczesnej broni. To jest rzeczywiście bardzo dobre rozwiązanie, dlatego, że daje szansę również polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu oraz polskim instytucjom naukowym. Musimy takie działania podejmować, gdyż nikt za nas tych działań nie przeprowadzi. To jest szansa dla polskich naukowców, dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Niebawem polscy eksperci przyjadą do Seulu, żeby omówić szczegóły – wyjaśnił Mariusz Błaszczak.

Polska od lat współpracuje z Koreą Południową w kwestiach obronnych. Na podwoziu produkowanym na licencji firmy Samsung Techwin, osadzona jest polska armato-haubica Krab. Spolonizowana odmiana koreańskiego podwozia została opracowana wspólnie przez polskich i koreańskich konstruktorów. Obecnie inny koreański koncern zabiega o udział w potencjalnym wznowieniu prac nad programem Wilk – opracowania i produkcji polskiego czołgu podstawowego.

Europejskie porozumienie w sprawie embarga na rosyjską ropę

– Zgoda na embargo na import ropy z Rosji to pokaz jedności Unii – mówił po szczycie szef Rady Europejskiej Charles Michel. Przywódcy 27 krajów porozumieli się co do wstrzymania zakupów rosyjskiej ropy dostarczanej do Unii tankowcami Embargo nie obejmie ropociągów. Mimo to, jeśli do ustaleń na szczycie dodać gotowość rezygnacji Polski i Niemiec z dostaw rurociągiem Przyjaźń, do końca roku Unia przestanie kupować 90 procent ropy z Rosji. Przewodniczący Rady powiedział, że to wyjątkowe osiągnięcie. – Nie bagatelizujemy trudności. Potrzebowaliśmy kilku tygodni, by podjąć decyzję, ale wysłaliśmy dziś bardzo mocny sygnał. W ostatnich godzinach i dniach były spekulacje o ryzyku braku jedności w Unii Europejskiej. Teraz, ważne niż kiedykolwiek wcześniej jest, by pokazać, że potrafimy być silni i zdecydowani w obronie naszych wartości i interesów – wyjaśnił Charles Michel. Szef Rady Europejskiej podkreślił, że nakładając embargo na import ropy Unia, chce zatrzymać rosyjską machinę wojenną i finansowanie rosyjskiego potencjału wojskowego.

Po uzgodnieniach politycznych teraz czas na ustalenia techniczne. W środę spotykają się ambasadorowie państw członkowskich, by doprecyzować szczegóły i wpisać do dokumentów konkretne wyłączenia dla poszczególnych państw. Premier Mateusz Morawiecki pochwalił decyzję Rady Europejskiej, która zgodziła się na nałożenie sankcji na import rosyjskiej ropy naftowej. – To bardzo ważne, bo dzisiaj ropa jest jednym z głównych źródeł dochodów, które później Kreml przeznacza na wojnę na Ukrainie. Bez zajęcia się tym kluczowym źródłem dochodów, ciężko byłoby mówić o skutecznej walce z machiną wojenną Putina – zaznaczył premier Morawiecki. Szef polskiego rządu powiedział, że decyzja o rozszerzeniu sankcji to dowód na skuteczność dyplomacji prowadzonej przez Polskę, Komisję Europejską oraz kilka innych państw. – Dzisiaj solidarność i jedność w Radzie Europejskiej zatriumfowała. To bardzo ważna wiadomość dla bezpieczeństwa Polski, Europy, ale to także dobra wiadomość dla Ukrainy – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Ponadto w ramach szóstego pakietu sankcji kolejne rosyjskie banki mają być odłączone od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT, w tym ten największy – Sberbank. Nadal jednak, mimo apeli Polski i krajów bałtyckich, restrykcjami nie jest objęty trzeci co do wielkości Gazprombank, wykorzystywany przez część państw do zapłaty za surowce energetyczne. 

Turecka mediacja w konflikcie na Ukrainie

W poniedziałek 30 maja prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o zagrożeniach dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego, które spowodowała rosyjska agresja. Wołodymyr Zełenski przekazał w mediach społecznościowych, że z przywódcą Turcji przedyskutowali też kwestię odblokowania portów ukraińskich. – Rozmawialiśmy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Zgodziliśmy się, co do potrzeby przywrócenia pokoju. Doceniamy wsparcie Turcji w tym procesie – stwierdził Zełenski. Z kolei Recep Tayyip Erdogan zapewnił Wołodymyra Zełenskiego o tureckiej gotowości do wznowienia i wspierania negocjacji ukraińsko-rosyjskich. Biuro prezydenta Turcji przekazało, że Ankara gotowa jest też do pośredniczenia w tym procesie. Prezydent Turcji podkreślił też znaczenie dróg morskich dla eksportu ukraińskiej produkcji rolnej. Wcześniej turecki przywódca rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Recep Tayyip Erdogan zaproponował, by rozmowy Rosji, Ukrainy i ONZ odbyły się w Stambule i wyraził gotowość swojego kraju do udziału w takim formacie, który nazwał “mechanizmem obserwacyjnym”. Wezwał też do szybkiego ustanowienia pokoju. Władimir Putin powiedział prezydentowi Turcji, że Moskwa jest gotowa współpracować z Ankarą w celu odblokowania żeglugi tranzytowej na Morzu Czarnym – eksportu towarów, w tym zboża z ukraińskich portów. Obaj prezydenci – jak przekazał Kreml – rozmawiali też o zapewnieniu bezpiecznej żeglugi na Morzu Azowskim i wyeliminowaniu zagrożenia minowego. Władimir Putin ponownie podkreślał, że będzie to możliwe po zniesieniu sankcji nałożonych na jego kraj. 

Nr 41 “Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach,
Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie –
w Sklepie Idei

🎧 #RozmowyNajważniejsze: 
Arsenał rosyjskiego imperializmu |
prof. Andrzej NOWAK dla Wszystko co Najważniejsze

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 maja 2022