Popołudniowe Espresso: Ewakuacja dyplomatów i cywilów z Sudanu

Ewakuacja dyplomatów i cywilów z Sudanu

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 24. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Andrzej DUDA z wizytą w Mongolii

Prezydent Andrzej DUDA z małżonką, Agatą KORNHAUSER–DUDĄ, przybyli z wizytą do Mongolii. W stolicy, Ułan Bator, prezydent RP będzie rozmawiał z przywódcami Mongolii m.in. na temat rozwoju współpracy gospodarczej, a także sytuacji bezpieczeństwa na świecie, z uwzględnieniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wizyta pary prezydenckiej potrwa do środy. „To wizyta planowana od dawna. „Mongolia, choć jest państwem geograficznie dość odległym, ma istotne położenie geopolityczne, granicząc z Rosją i Chinami” – podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Marcin PRZYDACZ. 

Przypomnijmy, że do tej pory w głosowaniach rezolucji ONZ, które miały potępiać Rosję za jej agresję na Ukrainę, Mongolia wstrzymywała się od głosu. Polski prezydent podczas wizyty chce przekazać polskie argumenty sprzeciwu, wobec rosyjskiej inwazji. Prezydent Duda będzie rozmawiał m.in. z prezydentem Ukhnaagiinem Khürelsükh. Następnie spotka się z premierem Mongolii Luvsanamsrainem Oyun–Erdenem oraz przewodniczącym parlamentu Gombojavynem Zandanshatarem. W planie jest także wizyta prezydenta RP i jego małżonki na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim. 

Zablokowano korytarz łączący Armenię z Górskim Karabachem

Azerbejdżan – poprzez ustanowienie punktu kontrolnego na moście Hakari – zablokował korytarz laczyński, będący jedynym połączeniem Armenii z Górskim Karabachem (ormiańską enklawą na terytorium Azerbejdżanu). Władze Azerbejdżanu wskazały, że decyzja była niezbędna, aby móc kontrolować trasę, która rzekomo jest wykorzystywana przez Armenię do transportu broni do spornego regionu – Górskiego Karabachu. Armenia zaprzeczyła oskarżeniom.

Jak wskazały władze Armenii, zablokowanie korytarza leszczyńskiego narusza porozumienie zawarte przy udziale Rosji po konflikcie zbrojnym w 2020 r. Zgodnie z ustaleniami trasa powinna „pozostać pod kontrolą” rosyjskich sił pokojowych, a Azerbejdżan powinien zagwarantować bezpieczeństwo ruchu w obu kierunkach. Władze Armenii wezwała Rosję do ostatecznego wdrożenia porozumienia.

Ewakuacja dyplomatów i cywilów z Sudanu

W stolicy Sudanu – Chartumie – od 15 kwietnia trwają walki między wojskiem – wspieranym przez władze – a oddziałami paramilitarnym – Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF). Według danych ONZ, do tej pory zginęło ponad 420 osób, a tysiące zostało rannych.

Sudan już jest jednym z najuboższych krajów świata, dlatego z obawy przed katastrofą humanitarną, rozpoczęto ewakuację ludności. W niedzielę m.in. USA i Wielka Brytania poinformowały o ewakuacji pracowników dyplomacji i ich rodzin. Swoich obywateli ewakuowały również służby francuskie i niemieckie. W niedzielę wieczorem, dzięki hiszpańskim żołnierzom, udało się ewakuować także Polaków, którzy przebywali w Sudanie. Ewakuacja zagranicznych dyplomatów niepokoi jednak Sudańczyków, którzy obawiają się, że może to oznaczać  brak potencjalnych mediatorów w konflikcie.

Jak przekazał południowoafrykański dyplomata, Clayson MONYELA, trwające walki sprawiają, że wszystkie trasy ucieczki z Chartumu są „ryzykowne i niebezpieczne”. Tymczasem grupa monitorująca internet, NetBlocks, przekazała, że Sudan jest w trakcie „blackoutu internetowego”; łączność kraju z siecią jest na poziomie 2 proc., co może poważnie utrudnić koordynację pomocy dla osób uwięzionych w Chartumie i innych miastach Sudanu.

Prof. Jurij SZAPOWAŁ
 Hołodomoru nie można przemilczeć, nie można zignorować

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Mateusz SZPYTMA: Po co pamiętać o przegranym powstaniu? O Powstaniu w Getcie Warszawskim

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

kawa z mlekiem
Pixabay
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 kwietnia 2023