Popołudniowe Espresso: Francuski dziennikarz zginął na Ukrainie

Francuski dziennikarz zginął na Ukrainie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest poniedziałek, 30 maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Andrzej DUDA w Egipcie

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką rozpoczęli wizytę w Królestwie Egiptu. Pierwszym punktem wizyty było złożenie przez Prezydenta RP wieńca przy egipskim Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polonii. – Mam nadzieję, że dzięki tej wizycie stosunki polsko–egipskie będą się rozwijać w wielu sektorach – mówił w niedzielę w polskiej ambasadzie w Kairze Prezydent Andrzej Duda. Egipt to państwo, przez które za sprawą Kanału Sueskiego przebiega handel między Azją a Europą.

W planach prezydenckiej wizyty są także spotkania z najwyższymi przedstawicielami egipskiej władzy a także władzami religijnymi. Prezydent Polski odwiedzi także miasto Heliopolis, jedno z najważniejszych staroegipskich stanowisk archeologicznych. Swoje badania prowadził tam między innymi nestor polskiej archeologii, Kazimierz Michałowski. – Cieszę się, że władze egipskie wspierają polską misję archeologiczną. Wielka przeszłość Egiptu jest skarbem dla światowej kultury – powiedział w poniedziałek polskiej ambasadzie w Kairze Prezydent Duda. Tematem spotkań w trakcie wizyty w Egipcie będzie również Ukraina i relacje z Rosją.

Francuski dziennikarz zginął na Ukrainie

Drugi od początku konfliktu francuski dziennikarz zginął na Ukrainie. Informację do wiadomości opinii publicznej podał gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Hajdaj. Francuski dziennikarz, którego tożsamość nie została jeszcze podana miał zostać zabity podczas ewakuacji dwóch z ostatnich miast regionu, pozostających pod kontrolą Ukrainy – Siewierodoniecka i Łysyczańska. Niepotwierdzone źródła twierdzą, że ofiarą  miał być 30-letni dziennikarz, wolny strzelec francuskiego kanału informacyjnego. Jak podaje francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych trwają prace, mające na celu identyfikację ofiary. – Dzisiaj nasz opancerzony pojazd ewakuacyjny został użyty do odzyskania dziesięciu osób z obszaru oblężonego przez Rosję i znalazł się pod ostrzałem wroga – wyjaśnił gubernator  Hajdaj na swoim kanale Telegram.

Od początku konfliktu, według najnowszego raportu Reporterów bez Granic, zginęło sześciu dziennikarzy. Wśród nich reporter Pierre Zakrzewski, operator Fox News, który zginął w marcu w Kijowie, w tym samym czasie co jego ukraińska koleżanka Ołeksandra Kuwszynowa. W świetle ich śmierci trwa we Francji śledztwo. 

Co najmniej 35 ofiar śmiertelnych ulewnych deszczów w brazylijskim Pernambuco

W północno-brazylijskim stanie Pernambuco w wyniku ulewnych deszczy zginęło co najmniej 35 osób. Ulewy uderzyły w dwa duże miasta na wybrzeżu Atlantyku, powodując liczne zniszczenia i podtopienia. To czwarta powódź w Ameryce Południowej w ciągu pięciu ostatnich miesięcy. Ulewne deszcze i wichury spowodowały osunięcia ziemi, które zniszczyły miejskie dzielnice na zboczach wzgórz. Według władz stanowych 765 osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, a 35 zginęło. Ostateczna lista ofiar i zniszczeń nie jest jeszcze znana. Władze w sąsiednim stanie Alagoas zarejestrowały dwa zgony.

Pod koniec grudnia i na początku stycznia dziesiątki osób zginęły, a tysiące przesiedono, gdy deszcze uderzyły w stan Bahia, również położony w północno-wschodniej Brazylii. Co najmniej 18 zmarło w wyniku powodzi w południowo-wschodnim stanie Sao Paulo w styczniu. W lutym ulewne ulewy w górach stanu Rio de Janeiro zabiły ponad 230 osób.

Prof. Peter FRANKOPAN: 
Zachód jedzie na autopilocie. To europejskie „game over”

🎧 #RozmowyNajważniejsze: 
Arsenał rosyjskiego imperializmu |
prof. Andrzej NOWAK dla Wszystko co Najważniejsze

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 maja 2022