Popołudniowe Espresso: Katastrofa lotnicza w Chinach. Na pokładzie było 132 pasażerów

Katastrofa lotnicza w Chinach. Na pokładzie było 132 pasażerów

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś wtorek, 22 marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Wideokonferencja Premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Rady Europejskiej

Unijni przywódcy omawiają sytuację związaną z agresją Rosji na Ukrainę przed czwartkowo-piątkowym szczytem Rady Europejskiej w Brukseli. W wideokonferencji szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela z przywódcami krajów Wspólnoty uczestniczy premier Mateusz Morawiecki. O wideokonferencji Morawieckiego z Michelem Kancelaria Premiera poinformowała na Twitterze. – Rozmowa jest przygotowaniem do posiedzenia RE. Na szczycie będą omawiane m.in. kwestie sytuacji w Ukrainie, sankcji wobec Rosji, bezpieczeństwa i obrony UE – podano. W Brukseli, oprócz sytuacji na froncie wojny, przywódcy omówią możliwości rozszerzenia sankcji wobec Rosji, a także kwestie bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej.

Polska konsekwentnie podkreśla konieczność skutecznego i pełnego objęcia sankcjami wszystkich rosyjskich podmiotów, poprzez które Rosja finansuje wojnę. – Kluczowym obszarem tych działań jest uniezależnienie się od polityki energetycznej Kremla oraz jak największe ograniczenie importu ropy, węgla i gazu, które stanowią podstawę rosyjskiej gospodarki – napisał w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller.Na szczycie w Brukseli przywódcy omówią też zagadnienia wspierania inwestycji i wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej. Zdaniem Polski, potrzeba elastycznej interpretacji Paktu Stabilności i Wzrostu, a specjalne traktowanie wydatków obronnych i pomocy dla uchodźców powinno dotyczyć wszystkich unijnych reguł budżetowych. Warszawa oczekuje ponadto opracowania przez Komisję Europejską planu kryzysowego w celu powstrzymania skutków wzrostu cen energii.

W kontekście dyskusji o bezpieczeństwie i obronie w Unii Europejskiej, Polska podkreśla, że wysiłki Wspólnoty na rzecz rozwoju zdolności wojskowych powinny przyczynić się do rozwoju bezpieczeństwa transatlantyckiego i potencjału obronnego całego NATO. 

Andrzej Duda z wizytą w Bułgarii

Prezydent Andrzej DUDA rozpoczął wizytę w Bułgarii. Pobyt w Sofii i polityczne konsultacje to część dyplomatycznej ofensywy przed zbliżającym się nadzwyczajnym szczytem NATO. Narada sojuszników Paktu Północnoatlantyckiego odbędzie się w Brukseli w najbliższy czwartek. Prezydent Polski spotka się w cztery oczy z przywódcą Bułgarii Rumenem Radewem. Następnie zaplanowano sesję rozmów plenarnych w gronie delegacji polsko-bułgarskich. Głównym tematem rozmów będzie wojna na Ukrainie i kryzys humanitarny, jaki wywołała agresywna polityka Kremla wobec Ukrainy. Bułgaria udziela pomocy uchodźcom wojennym. Do tego kraju uciekło 100 tysięcy Ukraińców, z czego połowa została w Bułgarii. Kraj ten nie udziela jednak wsparcia militarnego walczącej Ukrainie. W minioną sobotę premier Bułgarii Kirił Petkow, po rozmowie z szefem Pentagonu Lloydem Austinem powiedział, że jego kraj będąc tak blisko strefy działań wojennych nie może angażować się w wysyłanie uzbrojenia na Ukrainę. Zapadła jednak decyzja, że USA wyślą – do działającej w Bułgarii międzynarodowej grupy bojowej NATO – kompanię piechoty zmechanizowanej wyposażonej w wozy Stryker.

Po konsultacjach z przywódcą Bułgarii prezydent Andrzej Duda poleci do Bukaresztu, gdzie spotka się z prezydentem Klausem Iohannisem.  

Katastrofa lotnicza w Chinach

Trwa ustalanie przyczyn katastrofy lotniczej, do której doszło w południowych Chinach w poniedziałek, 21 marca. Na pokładzie Boeinga 737-800, należącego do linii China Eastern, znajdowały się 132 osoby. Oficjalnie wciąż nie poinformowano o liczbie ofiar śmiertelnych, ale zdjęcia z miejsca katastrofy nie pozostawiają wiele nadziei na odnalezienie ocalałych. Na zdjęciach publikowanych przez oficjalne chińskie media widać niewielkich rozmiarów szczątki samolotu, co prawdopodobnie ma związek z faktem, że maszyna runęła na ziemię niemal pionowo z wysokości przelotowej. Trwa ustalanie przyczyn wypadku. Chińskie media nie informują, czy odnaleziono już rejestratory lotów.

Samolot China Eastern MU5735 leciał ze stolicy prowincji Junnan – Kunmingu, do Kantonu. Na jego pokładzie znajdowało się 123 pasażerów i 9 członków załogi. Maszyna zniknęła z radarów po godzinie lotu, a z zapisu danych rejsu dostępnych na stronach lotniczych wynika, że w pewnej chwili zaczęła gwałtownie tracić wysokość. Zderzenie samolotu z ziemią wywołało pożar lasu, który został później ugaszony, pozostawiając na drzewach głębokie ślady spalenizny – relacjonują dziennikarze obecni na miejscu zdarzenia. Po raz ostatni katastrofa lotnicza w Chinach z ofiarami śmiertelnymi wydarzyła się w 2010 roku. Wówczas doszło do katastrofy Embraera 195 linii Henan. Zginęły 44 osoby z 96 znajdujących się na pokładzie maszyny. 

Nr 39 „Wszystko co Najważniejsze” po polsku i ukraińsku – już w EMPIKach w całym kraju i internetowym Sklepie Idei

Tłumaczka płakała, gdy pracowała nad tekstem Jana ROKITY, który postanowiliśmy opublikować  w najnowszym wydaniu i po polsku, i po ukraińsku. Potem powiedziała nam, że nigdy dotąd nie czytała tekstu Polaka, który tak dobrze rozumiałby jej naród, Ukrainę.

[czytaj więcej]

#NajważniejszeDnia

🎧 prof. Paweł KACZMARCZYK:
Jak połączyć dwa narody na jednym terytorium?

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 marca 2022