Popołudniowe Espresso: Mija dekada papieża FRANCISZKA

Mija dekada papieża FRANCISZKA

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 13. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Mija dekada od wyboru papieża FRANCISZKA

Dziś mija 10 lat od wyboru kardynała Jorge Mario Bergoglio na Stolicę Piotrową. 11 lutego 2013 roku Benedykt XVI ogłosił  swoją rezygnację z urzędu papieża. Kardynałowie postanowili, że 12 marca rozpocznie się konklawe, które wybierze nowego Ojca Świętego. 13 marca miliony na całym świecie, śledzący transmisję z Placu Świętego Piotra w Rzymie, zobaczyli wydobywający się z komina nad Kaplicą Sykstyńską biały dym. Tego dnia świat poznał 266. papieża – FRANCISZKA.

569 spotkań papieża na modlitwie Anioł Pański i Regina Coeli, 437 audiencji generalnych, 40 zagranicznych podróży do łącznie 60 krajów – to statystyka podana przez Watykan w związku z dekadą Franciszka. Papież Franciszek napisał trzy encykliki. Pierwszą- „Lumen fidei” (Światło wiary) ogłoszono niecałe cztery miesiące po konklawe, w czerwcu 2013 roku. Sam Franciszek nazwał ją encykliką napisaną „na cztery ręce”, bo prace nad nią rozpoczął jego poprzednik Benedykt XVI. W 2015 roku ukazała się encyklika społeczno-ekologiczna „Laudato si'”, a w 2020 dokument o braterstwie między ludźmi „Fratelli tutti”. Franciszek wydał również sześć konstytucji apostolskich, wśród nich w zeszłym roku „Praedicate Evangelium” w sprawie reformy Kurii Rzymskiej. Od początku pontyfikatu ukazało się też pięć adhortacji apostolskich, w tym w 2013 roku „Evangelii Gaudium” o głoszeniu Ewangelii we współczesnym świecie. Trzy lata później wydano „Amoris laetitia” o miłości w rodzinie. Papież przewodniczył dotychczas ośmiu konsystorzom; ostatni odbył się w sierpniu zeszłego roku.

O tym, jak w ciągu 10 ostatnich lat zmienił się Kościół, pisze Michał KLOSOWSKI w książce „Dekada Franciszka”.

Premier Gruzji oskarża prezydenta Ukrainy o ingerowanie w sprawy jego kraju.
Przywódca Białorusi z wizytą w Iranie

Premier Gruzji Irakli GARIBASZWILIi zaapelował do prezydenta Ukrainy, Wołodymyra ZEŁENSKIEGO, aby ten nie ingerował w sytuację polityczną w Gruzji. Chodzi o komentarz Zełenskiego w sprawie protestów, które odbywały się w ubiegłym tygodniu w Gruzji (protesty w związku z próbą przyjęcia przez gruziński parlament prawa o „agentach zagranicznych”). Prezydent ZEŁENSKI podziękował wtedy protestującym Gruzinom za to, że w czasie demonstracji pokazywali ukraińskie flagi. Podkreślił też, że życzy im „demokratycznego sukcesu”. „Kiedy osoba, która jest na wojnie […] reaguje na niszczycielską akcję kilku tysięcy ludzi tutaj w Gruzji, jest to bezpośredni dowód, że ta osoba jest zaangażowana, zmotywowana, aby coś się stało i tutaj, aby coś zmienić” – powiedział premier Garibaszwili w wywiadzie z gruzińską telewizją IMEDI. Odnosząc się do wojny na Ukrainie, zaznaczył, że „chce wszystkim życzyć pokoju i szybkiego zakończenia tej wojny”. W poniedziałek Alaskandr ŁUKASZENKA podczas dwudniowej wizyty w Iranie, spotkał się z Ebrahimem RAISIM w Teheranie. Przywódcy podpisali „mapę drogową współpracy”. Porozumienie ma dotyczyć kooperacji działań w sektorze polityki, gospodarki, spraw konsularnych, naukowych i technicznych, a także edukacji, kultury, sztuki, mediów i turystyki.

Oscary 2023 rozdane

Laureatów nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej wyłoniono podczas uroczystości, która odbyła się w hollywoodzkim Dolby Theatre. Gospodarzem ceremonii był aktor i komik Jimmy Kimmel. Zgodnie z przewidywaniami krytyków w konkursie zwyciężył film „Wszystko wszędzie naraz” Daniela KWANA i Daniela SCHEINERTA. Produkcja zdobyła siedem statuetek, m.in. dla najlepszego filmu oraz za najlepszą reżyserię. „Najlepsze, co możemy zrobić, to chronić siebie nawzajem przed chaosem współczesnego świata. Opowiadanie historii pozwala nam zachować spokój” – powiedzieli reżyserzy.

W kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy statuetki nie otrzymał film „IO” Jerzego SKOLIMOWSKIEGO. Zdobył ją film „Na Zachodzie bez zmian” Edwarda BERGERA. Nagroda za najlepszy scenariusz adaptowany powędrowała do Sarah POLLEY za „Women Talking”. Za efekty specjalne wyróżnieni zostali Joe LETTERI, Richard BANEHAM, Eric SAINDON i Daniel BARRETT („Avatar: Istota wody”), a za dźwięk – James H. MATHER, Al NELSON, Chris BURDON i Mark TAYLOR („Top Gun: Maverick”). W kategorii kostiumy bezkonkurencyjna okazała się Ruth E. CARTER („Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”). To drugi Oscar w jej karierze. Z kolei najlepszym krótkometrażowym dokumentem ogłoszono „Zaklinaczy słoni” Kartiki GONSALVES, a najlepszym dokumentem pełnometrażowym – „Nawalny” Daniela ROHERA. Była to 95. ceremonia wręczenia Oscarów.

„Dekada Franciszka”Książka Michała KŁOSOWSKIEGO
już w sprzedaży

🎧#Podcasty „Miesięcznik”

Prof. Michał KLEIBER: Informacje zamieniamy w wiedzę. Wiedzę zamieniamy w mądrość

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 marca 2023