Popołudniowe Espresso: Muzeum Historii Polski otwarte

Muzeum Historii Polski otwarte

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 28. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Uroczyste otwarcie Muzeum Historii Polski

W czwartek 28 września 2023 odbyło się otwarcie Muzeum Historii Polski na terenie warszawskiej Cytadeli. Wieczorem odbędzie się także przedpremierowe zwiedzanie muzeum. Gmach Muzeum Historii Polski będzie dostępny dla szerokiej publiczności od piątku 29 września. Budynek o powierzchni ponad 44 tys. mkw. pomieści m.in. salę wystaw czasowych (1400 mkw.) oraz przestrzeń przyszłej wystawy stałej (7300 mkw.) Jak podkreślał prof. Piotr GLIŃSKI Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest to największe muzeum w Polsce. Dodając, że jest to największa i najważniejsza inwestycja państwa w dziedzinie kultury „spośród ponad 300 projektów muzealnych i prawie 8 tys. inwestycji w kulturze, zrealizowanych w ciągu ostatnich niespełna ośmiu lat”.

Zachęcamy Państwa do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który ułatwi planowanie wolnego czasu w towarzystwie kultury i sztuki.  W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić w swoich kalendarzach i dać się porwać do świata kultury.

1 stycznia 2024 Górski Karabach przestanie istnieć

Prezydent separatystycznego Górskiego Karabachu Samwel SZAHRAMANIAN podpisał dekret o rozwiązaniu od 1 stycznia 2024 roku wszystkich struktur tego quasi-państwa. Górski Karabach zakończy tego dnia swoje istnienie po 30 latach nieuznawanej przez świat niepodległości. Ludność Górskiego Karabachu, w tym żyjąca poza enklawą, „powinna przeczytać warunki reintegracji zaprezentowane przez Azerbejdżan, by podjąć dalszą, niezależną i indywidualną decyzję o możliwości pozostania w Górskim Karabachu bądź powrotu tam” – dodano w dokumencie. Dekret wchodzi w życie natychmiast po opublikowaniu.

Z enklawy wyruszyły w obawie przez prześladowaniami dziesiątki tysięcy uchodźców, chroniąc się w Armenii. Według danych, ogłoszonych przez Erywań w czwartek rano, w Armenii jest już ponad połowa (65 tysięcy) ze 120-tysięcznej ludności Górskiego Karabachu. Premier Armenii Nikol PASZYNIAN zaapelował w czwartek o działania wspólnoty międzynarodowej wobec – jak ocenił – czystek etnicznych w Górskim Karabachu. Brak działań będzie przyzwoleniem na to, co się dzieje – dodał PASZYNIAN.

Jens STOLTENBERG z wizytą na Ukrainie

W czwartek z wizytą do Kijowa przybył sekretarz generalny NATO Jens STOLTENBERG. Spotkał się między innymi z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem ZEŁENSKIM. — NATO posiada umowy ramowe na zakup amunicji o wartości 2,4 mld euro, w tym wiążące zamówienia o wartości 1 mld euro. Obejmuje to takie rodzaje uzbrojenia, jak amunicja artyleryjska kalibru 155 mm, przeciwpancerne pociski kierowane i amunicja czołgowa — przekazał STOLTENBERG tłumacząc, że są to finanse, które przeznaczone są na uzupełnienie zasobów państw członkowskich NATO, które nieustająco przekazują pomoc wojskową walczącej Ukrainie.

Jak informują ukraińskie media do Kijowa przybyli również szefowie resortów obrony Wielkiej Brytanii i Francji, Grant SHAPPS i Sebastien LECORNU. Rozmowa prezydenta ZEŁENSKIEGO z brytyjskim ministrem, podczas oficjalnej wizyty dotyczyła m.in. wzmocnienia ukraińskich sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Jacques ATTALI
Problem z przyszłością

Podcasty🎧 #Miesięcznik

56. numer „Wszystko co Najważniejsze”„Stary Kontynent zagrożony od zewnątrz i od wewnątrz”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 września 2023