Popołudniowe Espresso: Prezydent Ukrainy w Polsce

Prezydent Ukrainy w Polsce

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 5. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI w Polsce

Prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI przyjechał w środę do Warszawy. Jest to pierwsza oficjalna zagraniczna wizyta ZEŁENSKIEGO od wybuchu wojny na Ukrainie. Przed południem spotkał się z prezydentem Andrzejem DUDĄ w Pałacu Prezydenckim. Podczas rozmów obecne były również Pierwsze Damy: Ołena ZEŁENSKA i Agata Kornhauser-DUDA. Prezydent Ukrainy, podczas spotkania, został odznaczony Orderem Orła Białego. Prezydent DUDA podkreślił, że Wołodymyr ZEŁENSKI poświęca swoje życie, poświęca się dla swojego narodu i to właśnie m.in. za waleczność został odznaczony orderem. „Za to wszystko, co Państwo robią dla nas, dla naszej wspólnej drogi – dziękuję” – powiedział prezydent ZEŁENSKI. W Pałacu Prezydenckim odbyły się także rozmowy delegacji Polski i Ukrainy. Prezydenci rozmawiać będą także w cztery oczy m.in. na temat wsparcia militarnego, odbudowy Ukrainy i zasad eksportu zboża.

Natomiast o godzinie 18:00 na Zamku Królewskim odbędzie się wspólne przemówienie prezydentów Ukrainy i Polski. Jak przekazał Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta, Marcin PRZYDACZ, na placu Zamkowym zostaną wystawione telebimy, gdzie będzie można oglądać na żywo transmisję wystąpień.

Emmanuel MACRON i Ursula von der LEYEN z wizytą w Pekinie

W środę do Pekinu przyleciał prezydent Francji Emmanuel MACRON i Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LEYEN. Wizyta ma na celu przekonanie Xi JINPINGA do zaprzestania wysyłania broni do Rosji. Prezydent Francji podkreślił, że chce przekonać Chiny do zmiany stanowiska w sprawie wojny na Ukrainie. Przypomnijmy, że Pekin do tej pory nie potępił rosyjskiej agresji.

Jest to pierwsza od 2019 roku wizyta prezydenta Francji w Chinach,  z kolei dla Ursuli von der LEYEN jest to pierwsze, podczas kadencji przewodniczącej Komisji Europejskiej, spotkanie z władzami Pekinu.

Zarzuty wobec byłego prezydenta USA, Donalda TRUMPA

We wtorek prokuratora okręgowa hrabstwa Nowy Jork postawiła Donaldowi TRUMPOWI 34 zarzuty fałszowania dokumentów biznesowych. „Zarzuty stawiane wobec mnie są ogromną ingerencją w wybory; na niespotykaną skalę” – powiedział  Trump podczas wystąpienia w swojej posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie.

„Nigdy nie myślałem, że coś takiego może stać się w Ameryce. Jedynym przestępstwem, jakie popełniłem to energiczna obrona naszego narodu przed tymi, którzy chcą go zniszczyć” – powiedział TRUMP w swoim pierwszym wystąpieniu po usłyszeniu zarzutów związanych z zapłatą za milczenie dla aktorki Stormy Daniels w 2016 roku.

Jolanta KRYSOWATA-ZIELNICA
Repatriacja czy nowe osadnictwo. Zadanie demograficzne państwa i gminy

Podcasty 🎧#Miesięcznik

„Koniec epoki geopolitycznej naiwności” 51. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 kwietnia 2023