Popołudniowe Espresso: Rosyjski żołnierz skazany za zbrodnie wojenne na dożywocie

Rosyjski żołnierz skazany za zbrodnie wojenne na dożywocie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś wtorek, 24 maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Premier MORAWIECKI i Prezydent DUDA na Forum Ekonomicznym w Davos

– Polska jest w Davos na ustach wszystkich; inwestorzy patrzą na nasze działanie z podziwem – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Premier Morawiecki, który przebywa w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym, poinformował, że spotyka się tam z prezesami największych na świecie firm, takich jak Intel czy Google, które – jak mówił – przyglądają się Polsce. – Dla mnie najważniejsze jest, aby przyciągać nowe miejsca pracy. Właśnie po to, aby w Polacy mogli jak najwięcej zarabiać. Po to, aby jak najłagodniej przejść przez ten kryzys globalny, który gdzieś na horyzoncie już nie tylko majaczy, ale zbliża się do Stanów Zjednoczonych, do Europy, widać go także w Chinach – oświadczył. Według Morawieckiego te trzy obszary, trzy silniki wzrostu gospodarczego świata trochę się zatarły i będą na pewno pracowały wolniej. – Stąd też współpraca z technicznie najwyżej postawionymi na świecie przedsiębiorcami jest dla nas szalenie ważna, bo Polacy to ambitny, bardzo zdolny naród. Chcemy pracować, chcemy tworzyć najwyższą wartość dodaną. I to się dzieje na naszych oczach. Cieszę się, że udaje się przyciągać znakomitych inwestorów do Polski – ocenił.

Prezydent Andrzej Duda, który także znajduje się obecnie na szczycie, powiedział, że Polska nigdy nie poprze sugestii niektórych zachodnich przywódców o konieczności ustępstw wobec Rosji, która rozpoczęła wojnę na Ukrainie. W wystąpieniu do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent podkreślił, że władze na Kremlu rozpętały wojnę zaborczą, również przeciw ludności cywilnej. Prezydent Andrzej Duda dodał również, że rosyjska agresja na Ukrainie to element kremlowskiego planu odbudowy imperium rosyjskiego. Jednak Władze Rosji nie spodziewały się tak znaczącego oporu ze strony Ukraińców. Zaznaczył, że Rosja nie ma dość ludzi, którzy mogliby opanować tak duży kraj. Podkreślił, że solidarne wsparcie narodu, walczącego o wolność, jest wspólną sprawą całego świata, który jest zagrożony planami dalszej rosyjskiej ekspansji. 

Rosyjski żołnierz skazany za zbrodnie wojenne na dozywocie

W poniedziałek 23 maja sąd w Kijowie skazał rosyjskiego żołnierza, Wadima Szyszymarina, na dożywotnie więzienie za zabicie ukraińskiego cywila. Sąd uznał, że 21-letni żołnierz dopuścił się umyślnego zabójstwa. Odrzucił argument obrony, że Szyszymarin wykonywał rozkaz. Sąd uznał, że rozkazu nie wydał bezpośredni dowódca Szyszymarina. Zdaniem sądu skrucha, którą żołnierz wyraził podczas procesu nie była szczera. Szyszymarin przyznał się do zastrzelenia 28 lutego 62-letniego Ołeksandra Szelipowa, mieszkańca wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim. Według ukraińskiej prokuratury zabity mężczyzna był bezbronnym cywilem, który szedł poboczem drogi, prowadząc rower. Według jednego ze świadków, który potwierdził zeznania Szyszymarina, rozkaz zabicia cywila wydał żołnierzowi jeden z wojskowych. Oskarżony miał się początkowo opierać, ale pod presją wykonał rozkaz i zastrzelił mężczyznę.

Wcześniej podczas procesu wdowa po zabitym uznała dożywocie za odpowiednią karę za zabicie jej męża, ale dopuściła też wymianę Szyszymarina na kogoś z ukraińskich żołnierzy będących w niewoli rosyjskiej. Szyszymarina bronił przydzielony mu z urzędu ukraiński adwokat, który mówił BBC, że w jego sprawie nie kontaktował się z nim żaden przedstawiciel władz rosyjskich. Proces żołnierza był pierwszą taką sprawą dotyczącą rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

Aleksiej Nawalny skazany na 9 lat kolonii karnej

Jak podaje Reuters rosyjski sąd apelacyjny odrzucił apelację lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, który został w marcu bieżącego roku skazany na karę dziewięciu lat więzienia za „oszustwo i obrazę sądu”. Prawomocny w świetle rosyjskiego prawa wyrok zapadł w obliczu powtarzających się pogłosek o złym stanie zdrowia prezydenta Rosji Władimira Putina.

Opozycjonista odrzuca oskarżenia i już odwołał się od wydanego wobec niego wyroku. Do rozprawy w moskiewskim sądzie dołączył za pośrednictwem połączenia wideo ze swojej celi więziennej.  Podczas rozprawy Nawalny odniósł się do wojny w Ukrainie, mówiąc, że jest ona „zbudowana na kłamstwach”.  – To głupia wojna Putina – powiedział. Nawalny odsiaduje już wcześniejszy wyrok w kolonii karnej około 100 kilometrów na wschód od Moskwy.

Prof. Michał KLEIBER:  Alert UNESCO dla Ukrainy

🎧 #RozmowyNajważniejsze: 
Arsenał rosyjskiego imperializmu |
prof. Andrzej NOWAK dla Wszystko co Najważniejsze

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 maja 2022