Popołudniowe Espresso: Spotkanie Putina z Xi Jinpingiem

Spotkanie Putina z Xi Jinpingiem

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest poniedziałek, 12. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Ukraina jest gotowa do eksportu węgla do Polski

Ukraina jest gotowa rozważyć możliwość wprowadzenia kwot eksportu węgla do Polski – powiedział w sobotę premier Ukrainy Denys Szmyhal. Chodzi o eksport 100 tys. ton węgla we wrześniu – dodał.  „Obecnie przygotowujemy się wspólnie z Unią Europejską do przejścia przez najtrudniejszą od wielu lat zimę. Wczoraj omówiliśmy z polskim premierem Mateuszem Morawieckim wspólny plan działania w tym kierunku” – napisał ukraiński premier. Ukraina jest gotowa rozważyć możliwość wprowadzenia kwot eksportowych węgla do Polski. „Chodzi o około 100 tys. ton we wrześniu, które są teraz krytycznie potrzebne naszym polskim partnerom” – zaznaczył.

Premier Ukrainy zwrócił uwagę, że zapasy węgla w ukraińskich składach wynoszą prawie 2 mln ton – 2,5 razy więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Poinformował też o trwających pracach nad linią energetyczną między Chmielnicką Elektrownią Atomową a Rzeszowem. „Planowaliśmy zakończyć je przed 14 grudnia, ale dzięki przyspieszeniu prac możemy zakończyć je (je) tydzień wcześniej. Dzięki temu będziemy mogli wyeksportować do Polski nawet dodatkowe 1 tys. MW” – stwierdził. Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller potwierdził w sobotę, że Ukraina zaoferowała Polsce wsparcie w dostawach węgla. „Potwierdzam, że Ukraina zaoferowała wsparcie w tym zakresie. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w piątek w Kijowie o kwestiach energetycznych, a rozmowy na poziomie roboczym będą w tej chwili finalizowane” – przekazał Müller. W Kijowie w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński spotkał się z Mateuszem Morawieckim i prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem. Jednym z tematów rozmów była możliwość sprzedaży przez Ukrainę energii elektrycznej do Polski.

Wybory parlamentarne w Szwecji

Szwedzki blok prawicowy uzyskał minimalną przewagę po podliczeniu 90% głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Partie prawicowe, wzmocnione wzrostem poparcia, utrzymują niewielką przewagę po podliczeniu 90% głosów. Po przeliczeniu 93% okręgów wyborczych, dane pokazały, że umiarkowani Szwedzcy Demokraci, Chrześcijańscy Demokraci i Liberałowie zdobyli 176 z 349 miejsc w parlamencie, podczas gdy centrolewicowy blok, któremu przewodzi urzędująca premier Magdalena Andersson, uzyskał 173 miejsca.

Według wczesnych obliczeń rządzący lewicowi socjaldemokraci Anderssona zdobyli 30,5 proc. głosów, więcej niż jakakolwiek inna partia. Blok czterech partii lewicowych nie zdołał jednak uzyskać większości w 349-osobowym parlamencie, Riksdagu. Exit polls początkowo przewidywały niewielkie zwycięstwo obozu Anderssona, ale w miarę upływu wieczoru i wymiany liczb w exit poll, wyniki przechyliły się na korzyść konserwatystów. Exit polls początkowo przewidywały minimalne zwycięstwo obecnej koalicji lewicowej, ale najnowsze sondaże wskazują, że blok prawicowy może uzyskać niewielką przewagę nad dotychczasowym ugrupowaniem rządowym i wygrać. Przestępczość i integracja społeczności imigrantów były głównymi tematami kampanii wyborczej, a prawicowi Szwedzcy Demokraci według obecnych sondaży niemal na pewno staną się drugą co do wielkości partią w Riksdagu. Liczenie wszystkich głosów może jednak przedłużyć się nawet do środy. 

Spotkanie Putina z Xi Jinpingiem

Xi Jinping opuszcza Chiny po raz pierwszy od wybuchu pandemii COVID. Najpierw w środę ma zaplanowaną wizytę państwową w Kazachstanie, a następnie uda się na spotkanie z Władimirem Putinem podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w dniach 15-16 września. Według Al-Jazeera, nadchodzące spotkanie jest najnowszym znakiem ocieplenia więzi między Chinami a Rosją, która zadeklarowała „bezgraniczną” przyjaźń wśród rosnących wyzwań gospodarczych w kraju i coraz bardziej napiętych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami za granicą.

Prezydent Xi ma złożyć w środę wizytę państwową w Kazachstanie, a następnie spotka się z Putinem na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w starożytnym mieście Jedwabnego Szlaku – Samarkandzie w Uzbekistanie – poinformowały Kazachstan i Kreml. Doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział w zeszłym tygodniu dziennikarzom, że oczekuje się, iż Putin spotka się z Xi na szczycie. Kreml odmówił jednak podania szczegółów dotyczących meritum rozmów. Chiny tymczasem nie potwierdziły jeszcze planów podróży Xi.

Król KAROL III: Nasze wartości pozostały i pozostaną niezmienne

„Niechaj ci do snu nucą chóry niebian”: nowy monarcha składa przejmujący hołd swojej zmarłej matce, królowej Elżbiecie II [czytaj więcej]

🎧 #WspólnyŚwiat:
Czy etyczny handel jest możliwy?

Klub kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 września 2022