Popołudniowe Espresso: UE o bezpieczeństwie żywnościowym

UE o bezpieczeństwie żywnościowym

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś środa, 1 czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Szczyt UE poświęcony bezpieczeństwu żywnościowemu

Polska gotowa jest zwiększyć możliwości transportowe, by wywieźć z Ukrainy jak najwięcej zboża – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Blokada czarnomorskich portów przez Rosję uniemożliwi Ukrainie eksport przede wszystkim do Afryki i na Bliski Wschód. Ponad 22 miliony ton zboża trzeba bardzo szybko wywieźć z Ukrainy. „Średnio Ukraina wyeksportowała przed wojną 5 milionów ton zboża miesięcznie. My w Unii, przy pomocy zielonych korytarzy, jesteśmy w stanie wyeksportować od 200 tysięcy ton do miliona ton” – mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nawiązując do niedawnego pomysłu utworzenia w Unii tak zwanych solidarnościowych korytarzy, by priorytetowo eksportować ukraińskie zboża. Kraje mają udostępniać tabor kolejowy, porty, statki, samochody ciężarowe. Polska już zadeklarowała pomoc. „Jesteśmy gotowi jako Polska zrobić wszystko, aby poszerzyć możliwości naszej infrastruktury granicznej, przesyłowej, transportowej, portowej w krótkim czasie. Tego się nie zrobi w tygodniach, ale już w miesiącach licząc, można osiągnąć pewien rezultat. Żeby pomimo tej barbarzyńskiej polityki rosyjskiej móc wywieźć jak najwięcej zboża z Ukrainy” – zadeklarował premier.

Chodzi o to – jak mówił – by nie dopuścić do klęski głodu na świecie. Szef rządu podkreślał, że rosyjskie władze z premedytacją wykorzystują blokadę ukraińskich portów, by szantażować i wywierać nacisk. „Robią to z perfidią i premedytacją nie bacząc na to, że może to oznaczać głód milionów ludzi” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. W środę ambasadorowie unijnych krajów mają  uzgodnić techniczne i prawne szczegóły porozumienia w sprawie częściowego embarga na import ropy z Rosji. Kompromis w sprawie wstrzymania zakupów ropy sprowadzanej drogą morską osiągnęli wczoraj na szczycie w Brukseli przywódcy 27 krajów. Embargo jest częściowe, ale oznacza, że do końca roku Unia przestanie kupować prawie 90 procent ropy obecnie sprowadzanej z Rosji.

Kolejny pakiet pomocy USA dla Ukrainy

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości 700 milionów dolarów. W jego skład wejdą między innymi zaawansowane systemy rakietowe średniego zasięgu. Przekazanie Ukrainie przez Stany Zjednoczone bardziej zaawansowanych systemów rakietowych z precyzyjnie naprowadzaną amunicją zapowiedział prezydent Joe Biden w artykule w dzienniku New York Times. Będą to systemy artylerii rakietowej wysokiej mobilności M142 HIMARS o zasięgu do 80 kilometrów. Według Białego Domu Ukraina zapewniła, że nie zostaną one użyte przeciwko celom na terytorium Rosji. „Nie zachęcamy ani nie umożliwiamy Ukrainie ataków poza jej granicami” – stwierdził prezydent Joe Biden.

HIMARS są częścią 11 amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy o wartości 700 milionów dolarów. Zawiera on również systemy radarowe, dodatkowe pociski Javelin, pociski artyleryjskie, śmigłowce, pojazdy taktyczne i części zamienne. Szczegóły pakietu zostaną oficjalnie ogłoszone jeszcze dziś. “Cel Ameryki jest prosty: chcemy widzieć demokratyczną, niezależną, suwerenną i zamożną Ukrainę ze środkami do odstraszania i obrony przed dalszą agresją” – napisał Joe Biden.

Koniec lockdownu w Szanghaju

Władze Szanghaju we wtorek rozpoczęły demontaż ogrodzeń wokół osiedli mieszkaniowych i zrywanie taśm policyjnych z placów publicznych oraz budynków po zniesieniu dwumiesięcznego zamknięcia największego miasta Chin.  Przedłużająca się izolacja podsyciła gniew opinii publicznej i protesty w tym 25-milionowym mieście, a także wstrząsnęła jego gospodarką opartą na produkcji i eksporcie. Zakłóciła łańcuchy dostaw w Chinach i na całym świecie oraz spowolniła handel międzynarodowy. Życie ma powrócić do normalności od środy, kiedy to znikną przepustki wydawane przez budynki mieszkalne na kilka godzin, wznowiony zostanie transport publiczny, a mieszkańcy będą mogli wrócić do pracy.

Ograniczenia zostaną złagodzone dla około 22,5 miliona ludzi w obszarach niskiego ryzyka. Mieszkańcy nadal będą musieli nosić maski i unikać zgromadzeń. Nadal obowiązuje zakaz spożywania posiłków w restauracjach. Sklepy mogą być zapełnione w 75%. Mieszkańcy będą musieli poddawać się badaniom co 72 godziny, aby móc korzystać z transportu publicznego i wchodzić do miejsc publicznych. Osoby zarażone wirusem COVID i ich bliscy krewni nadal podlegają surowej kwarantannie.

George FRIEDMAN: Dlaczego Kissinger się myli?

🎧 #RozmowyNajważniejsze: 
Arsenał rosyjskiego imperializmu |
prof. Andrzej NOWAK dla Wszystko co Najważniejsze

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 czerwca 2022