Zielony obszar funkcjonalny Wrocławia Zabiegi o Zieloną Stolicę Europy zmobilizowały środowiska
Wrocław już dziś stał się Zieloną Stolicą Europy – niezależnie od werdyktu ciała przyznającego to miano, zabiegi dla uzyskania zaszczytnego tytułu mobilizują nie tylko wrocławian. Zmobilizowali się wszyscy, dla których wybór: Wrocław zielony czy betonowy – jest oczywisty. Wartość klejnotu podnosi jego oprawa – Zielony Wrocław i jego obszar funkcjonalny – pisze prof. Irena NIEDŹWIECKA-FILIPIAK
.Nikt nie może mieć wątpliwości, że wielką siłą Wrocławia jest jego historycznie ukształtowana zieleń i współczesne działania zmierzające do wzmocnienia potencjału w tej dziedzinie. Służą temu projekty nowych parków czy pomysł „zielonych tętnic Wrocławia”, mające na celu wykorzystanie ulic jako łączników pomiędzy poszczególnymi parkami, skwerami czy terenami nadrzecznymi. Działania w obrębie samego miasta – jego wnętrza, to jednak za mało. Ważne jest utrzymanie lub utworzenie połączeń ze spójnym systemem zielonej infrastruktury w jego otoczeniu, przy jednoczesnym kształtowaniu czytelnej granicy miasta i zapobieganiu fragmentacji przestrzeni otwartych wokół Wrocławia.
Zielona Stolica Europy to spójny pomysł na zielony, przyjazny ludziom i angażujący ich Wrocław
W dokumentach Unii Europejskiej zielona infrastruktura definiowana jest jako strategicznie zaplanowana sieć obszarów naturalnych i półnaturalnych powiązanych z innymi cechami środowiska. Powinna być zaprojektowana i zarządzana w sposób zapewniający szeroką gamę usług ekosystemów, będąc podstawą dobrobytu i jakości życia ludzi, oraz stanowić narzędzie zapewniające korzyści ekologiczne, gospodarcze i społeczne poprzez stosowanie rozwiązań wykorzystujących naturalne procesy występujące w przyrodzie. Narzędzie to ma pomóc w zrozumieniu korzyści, jakie przyroda oferuje społeczeństwu, oraz mobilizować do inwestycji, które je utrzymują i wzmacniają.
Gwarancją sukcesu jest działanie całościowe, zmierzające do wzmocnienia systemu zieleni miasta poprzez odpowiednie kształtowanie krajobrazu jego otoczenia. I takie możliwości stwarza „System zielonej infrastruktury Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego WROF”, zaprojektowany w 2014 roku przez zespół pracowni projektowej Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na zlecenie Instytutu Rozwoju Terytorialnego. Obecnie zaczęto jego wdrożenie. System oparty jest na układzie wodnym obszaru, a jego główną osią jest dolina Odry, Oławy i Widawy wraz z kompleksami leśnymi w okolicach Jelcza w części południowo-wschodniej oraz dolina Odry i Park Krajobrazowy Doliny Jezierzycy z dużymi kompleksami leśnymi w okolicach Wołowa w części północno-zachodniej. Formami spinającymi są trzy pierścienie (ringi), a także kliny w postaci wielofunkcyjnych łączników pomiędzy poszczególnymi pierścieniami, oparte na dopływach Odry.
Świat daje nam dobre przykłady. W przypadku spójnych działań miasta z jego rolniczym otoczeniem zyskują zarówno mieszkańcy miasta, jak i otaczających go wsi. W otaczającym Londyn Metropolitan Green Belt tereny rolnicze stanowią 82 proc. w holenderskim Green Heart układ zieleni to nie pierścień wokół pojedynczego miasta, lecz struktura zieleni pomiędzy Rotterdamem, Hagą, Amsterdamem i Utrechtem, w której tereny rolnicze obejmują 80 proc. powierzchni.
Ciekawym przykładem jest Mediolan (zdjęcie powyżej). Oprócz zielonego pierścienia utworzono Parco Agricolo Sud Milano, który jest formą ochrony krajobrazu rolniczego. Uwzględnianie działań w tak szerokim zakresie pozwala kształtować system zieleni miasta i jego otoczenia z odpowiednim zestawem usług ekosystemowych. Mieszkańcy miasta mogą łączyć wypoczynek w otoczeniu zieleni na przykład z zakupem zdrowej żywności produkowanej w pobliżu. Mieszkańcy wsi natomiast mają korzyść ekonomiczną. Zielona gospodarka i myślenie o nowoczesnej ekonomii w praktyce!
W zaprojektowanym systemie Zielonej Infrastruktury Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZI WROF) przewiduje się, aby pierścień wewnętrzny był głównie filtrem pomiędzy zabudową miasta i obszarami wiejskimi. Ma on stanowić miejsce turystyki codziennej i być łącznikiem z wewnętrznym systemem zielonej infrastruktury miasta, również pierścieniowo-klinowym.
Ale to nie wszystko. Dodatkową funkcją drugiego pierścienia jest turystyka. Jednodniowy wypoczynek dla mieszkańców Wrocławia może łączyć się z produkcją i promocją zdrowej żywności włączeniem w system ten wiosek tematycznych, które często opierają swój przewodni motyw na zagadnieniach związanych z przyrodą, rolnictwem czy tradycją. Takie rozwiązanie daje możliwość znalezienia źródła dochodu mieszkańcom wsi, zaś dla mieszkańców miasta atrakcyjnego miejsca wypoczynku, połączonego z edukacją ekologiczną najmłodszych mieszkańców. Z kolei w pierścieniu trzecim, zewnętrznym, przewidziano funkcję rekreacyjno-turystyczną, z kilkudniowymi pobytami.
Dla miast położonych wewnątrz Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego inspiracją może być idea „Jadalnego miasta”, która została wdrożona w Andernach w Niemczech, i realizowana jest z sukcesem od 2012 roku. Lokalna produkcja warzyw i owoców, ogrody, tereny zielone – wszystko to przekłada się na korzyści dla mieszkańców, promocję miast, rozwój turystyki, integrację społeczności.
Po analizie systemów zielonej infrastruktury, które funkcjonują w innych krajach, nasuwają się kolejne wnioski. Najtrudniejszy we wdrożeniu tak przedstawionej idei jest początek, ponieważ efekt działań widoczny jest dopiero po wielu latach. Najlepszym rozwiązaniem, by taki system wdrożyć i nim zarządzać, byłoby utworzenie związku metropolitarnego. W kompetencjach takiego zrzeszenia leży bowiem kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na jego obszarze, w tym tworzenie wzajemnych powiązań funkcjonalno-przestrzennych. W wielu sytuacjach potrzebne są bowiem rekompensaty, wynikające z decyzji związanych z kształtowaniem systemu Zielonej Infrastruktury, a związek metropolitarny umożliwiałby poszukiwanie efektywnych rozwiązań finansowych.
Przeprowadzone jesienią 2016 roku pilotażowe warsztaty dla przedstawicieli władz lokalnych oraz drugie, dla mieszkańców gminy Siechnice, wykazały duże zainteresowanie i zrozumienie idei Zielonej Infrastruktury we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym.
.Wrocław już dziś stał się Zieloną Stolicą Europy – niezależnie od werdyktu ciała przyznającego to miano, zabiegi dla uzyskania zaszczytnego tytułu zmobilizowały wrocławian. Zmobilizowali się wszyscy, dla których wybór: Wrocław zielony czy betonowy – jest oczywisty.
Irena Niedźwiecka-Filipiak