Prof.Michał KLEIBER: Jaka Polska pojutrze?
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Jaka Polska pojutrze?

Artykułowane w dniu Święta Niepodległości i godne najwyższej pochwały przekonania o wadze niepodległościowego patriotyzmu wymagają w praktyce wielkiej mądrości rozumienia rzeczywistych powiązań wielu sektorów życia publicznego i wyzwań w nich istniejących.

Prof. Michał KLEIBER: "Jak przeżyć kolejny rok i nie zwariować"
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

"Jak przeżyć kolejny rok i nie zwariować"

„Nie mam wątpliwości, że w wielu sprawach byłoby możliwe szerokie porozumienie. A każde z nich byłoby ważnym krokiem w tak bardzo nam potrzebnym procesie demonstrowania narodowej jedności i zdolności do stopniowego zastępowania politycznej nienawiści racjonalną troską o wspólną przyszłość” – prof. Michał Kleiber o wzmacnianiu tego, co nas łączy i nie skupianiu się na tym, co dzieli.

Prof. Michał KLEIBER: Patriotyzm - dzisiaj?
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Patriotyzm - dzisiaj?

Dopóki istnieć będą państwa jako niezależne byty polityczne, patriotyzm pozostanie ideą naturalną i potrzebną. Długo nie doczekamy się czasów nazywanych niekiedy okresem post-tożsamościowym czy post-patriotycznym. Państwo niejako z definicji potrzebuje pewnego poziomu wspólnoty wartości swych obywateli, a tym spoiwem jest przede wszystkim afirmacja znacznej części dziedzictwa narodowego.